Թևան Պողոսյանը Իրան-ԱՄՆ հարաբերություններում Հայաստանի մոտեցումը համարում է միանգամայն ճիշտ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի ղեկավար Թեւան Պողոսյանը տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ստեղծված իրադրությունում Հայաստանի չեզոք մոտեցումը համարում է միանգամայն ճիշտ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պողոսյանը նման տեսակետ հայտնեց հրավիրված ասուլիսում:
«Այս դեպքում Հայաստանի դիրքորոշումն ընդունելի է: Ոչ Իրանի, ոչ ԱՄՆ-ի դեմ խնդիրներ չունենք: Մենք պատրաստ ենք երկու կողմի հետ էլ աշխատել, և դա երկու կողմն էլ գնահատում է»,-ասաց Պողոսյանն ու նկատեց՝ այս մոտեցումը մեկ տարի չէ, որ ձևավորված է:
Նրա կարծիքով, Հայաստանն ունիկալ իրավիճակ է ձևավորել: Պողոսյանը նկատեց՝ Ռուսաստան-Վրաստան առճակատումը կա, բայց Հայաստանը մեկի հետ դաշնակից է, մյուսի հետ փորձում է հարևանական լավ հարաբերություններ պահպանել, նույն կերպ ԱՄՆ-ի և Իրանի պարագայում է:
«Հայաստանը չի կարող որևէ մի կողմի հետ լինել, պետք է առաջնորդվի սեփական շահերով: Այս պահին ամենաճիշտ մոտեցումը հենց այդ մոտեցումն էր, որն օգտագործվել է»,-եզրափակեց նա:
Հունվարի 3-ի գիշերըԲաղդադիմիջազգային օդանավակայանի մերձակայքում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրահանգով իրականացված հատուկ գործողության հետևանքով սպանվել ենԻրանիԻսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) «Ղոդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար, իրանական առանցքային զորահրամանատարներից գեներալ լեյտենանտ Ղասեմ Սոլեյմանին, ինչպես նաև Իրաքում շիայական ժողովրդական աշխարհազորի՝ «Ալ-Հաշդ ալ-Շաաբիի» հրամանատարի տեղակալ Աբու Մահդի ալ-Մուհանդիսը և մի շարք այլ բարձրաստիճան զինվորականներ։ Հունվարի 8-ին Իրանը Իրաքում ԱՄՆ զինծառայողների տեղակայման բազաների ուղղությամբ 15 բալիստիկ հրթիռ էր արձակել, որոնցից 11-ը դիպել էին թիրախներին:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Իրանն ու Միացյալ Նահանգները մեզ համար բարեկամ երկրներ են, և այս իրավիճակում, Հայաստանը չի կարող ներքաշվել ոչ հակաիրանական, ոչ հակաամերիկյան գործողությունների մեջ։ Վարչապետը հորդորել էր Իրանի և Միացյալ Նահանգների գործընկերներին զերծ մնալ այնպիսի քայլերից, որոնք կվատթարացնեն առանց այն էլ լարված իրավիճակը մեր տարածաշրջանում և միջազգային հարաբերություններում։

Теван Погосян подход Армении к отношениям Иран - США считает абсолютно правильным
Глава Международного центра человеческого развития Теван Погосян нейтральный подход Армении в ситуации, сложившейся в регионе между США и Ираном считает абсолютно правильным. Как передает Арменпресс, подобное мнение Погосян высказал на состоявшейся пресс-конференции.
“Позиция Армении в этом вопросе вполне приемлема. У нас нет проблем ни с Ираном, ни с США. Мы готовы работать с обеими сторонами, и обе стороны это ценят”, - сказал Погосян и заметил, что этот подход сформирован не в течение одного года.
По его мнению, Армения сформировала уникальную ситуацию. Погосян отметил, что существует и конфронтация Россия - Грузия, но Армения является союзником с одной из них, с другой пытается сохранить хорошие соседские отношения, так же и в случае с США и Ираном.
“Армения не может принимать чью-либо сторону, она должна руководствоваться собственными интересами. На данный момент самым правильным подходом был именно этот подход, который и был представлен”, - заключил он.
В ночь на 3 января в результате спецоперации по распоряжению президента США Дональда Трампа вблизи Багдадского международного аэропорта были убиты руководитель спецподразделения Корпуса стражей исламской революции (КСИР), один из ключевых иранских военачальников генерал-лейтенант Касем Солеймани, а также заместитель командующего шиитским народным ополчением в Ираке «Аль-Хашд аль-Шааби» Абу Махди аль-Мухандис и ряд других высокопоставленных военных. 8 января Иран выпустил 15 баллистических ракет по базам дислокации военнослужащих США в Ираке, 11 из которых попали в цели.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Иран и США являются дружественными для нас странами, и в этой ситуации Армения не может быть вовлечена ни в антииранские, ни в антиамериканские действия. Премьер-министр призвал коллег из Ирана и США воздержаться от шагов, которые ухудшат и без того напряженную ситуацию в регионе и в международных отношениях.