ՀՀ-ում Իրանի դեսպանատանը սգո մատյան բացվեց Ղասեմ Սոլեյմանիի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատանը սգո մատյան բացվեց Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Կուդս» հատուկ ստորաբաժանման հրամանատար Ղասեմ Սոլեյմանիի մահվան կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` դեսպանատան առջև նաև մոմավառության արարողություն տեղի ունեցավ:
«Այսօրվա սգո մատյանը բացված է մեր գեներալ-գնդապետ Ղասեմ Սոլեյմանիի նահատակման կապակցությամբ: Գեներալ Սոլեյմանին և իր զինակիցները մեծ դերակատարություն են ունեցել Իրաքում և Սիրիայում ահաբեկիչների դեմ պայքարում: Նրանք իրենց անձնազոհությամբ հազարավոր մարդկանց կյանքեր են փրկել Իրաքում և Սիրիայում»,- ասաց փոխդեսպան Ալի Մոհամմադ Մոթաղին:
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը հույս հայտնեց, որ տարածաշրջանում լարվածությունը կթուլանա:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից իմ խորին ցավակցությունն եմ հայտնել Իրանի կառավարությանը և ժողովրդին` Իրանի բարձրաստիճան պաշտոնյայի` Ղասեմ Սոլեյմանիի վախճանի կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ հետագա լարվածությունն արագ կթուլանա»,- նշեց նախարարը:
Սգո մատյանը բաց կլինի հունվարի 9-ին, ժամը 11:00-13:00-ն:
Հունվարի 3-ին Ղասեմ Սոլեյմանին Բաղդադի միջազգային օդանավակայանի մերձակայքում սպանվել էր ամերիկյան օդուժի կողմից։ Հարված հասցնելու կարգադրությունը տվել է անձամբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ ԱՄՆ զինված ուժերը հայտարարել են, որ սա պաշտպանողական գործողություն է եղել՝ կանխելու համար տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի շահերի դեմ հետագա հարձակումների կազմակերպումը: ԱՄՆ-ը Սոլեյմանիին պատասխանատու է համարում Բաղդադում ԱՄՆ դեսպանության առջև դեկտեմբերի 31-ին բողոքի ցույցերի անցկացմանը հավանություն տալու համար, իսկ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը նշել է, որ Սոլեյմանին «սպանել կամ ծանր վիրավորել է հազարավոր ամերիկացիների»։ Իրանի Press TV-ն հայտնել է, որ Իրանի Գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին խոստացել է խստորեն պատասխանել Սոլեյմանիի սպանության մեղավորներին՝ նշելով, որ Իրանը և տարածաշրջանի մյուս երկրները վրեժ են լուծելու ԱՄՆ֊ից։ Խամենեին նաև 3 օր ազգային սուգ է հայտարարել:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ջավադ Զարիֆն այդ գործողությունն անվանել է ԱՄՆ-ի կողմից միջազգային ահաբեկչական ակտ։ Fox News-ը, վկայակոչելով Սպիտակ տան, Պետդեպարտամենտի և ԱՄՆ ԶՈՒ աղբյուրները հաղորդել է, որ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը չի բացառում իրադարձությունների հետագա զարգացման ցանկացած տարբերակ, իսկ Պետդեպարտամենտի ղեկավար Մայքլ Պոմպեոն Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մաասի հետ հեռախոսազրույցում նշել է, որ Վաշինգտոնը հաշվի է առել ցանկացած պատասխան, որը կարող է հետևել Իրանի կողմից։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն հայտարարությամբ խորը մտահոգություն է հայտնել Բաղդադում տեղի ունեցած իրադարձությունների կապակցությամբ՝ նշելով, որ դրանք կարող են առավել վտանգել տարածաշրջանային խաղաղությունը և ապակայունացնել իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում և դրանից դուրս: «Հայաստանը հանդես է գալիս բացառապես խաղաղ միջոցներով իրադրության լիցքաթափման դիրքերից»,- հայտարարել են ՀՀ ԱԳՆ-ում:

В посольстве Ирана в Армении открыта Книга соболезнований в связи с кончиной Касема Сулеймани
В посольстве Исламской Республики Иран в Республике Армения открыта Книга соболезнований по случаю смерти Касема Сулеймани. Как сообщает Арменпресс, перед посольством также прошла церемония зажжения свечей.
«Сегодняшняя Книга соболезнований открывается по случаю смерти генерала-полковника Касема Сулеймани. Генерал Сулеймани и его союзники сыграли важную роль в борьбе с террористами в Ираке и Сирии. Своим самопожертвованием они спасли тысячи жизней в Ираке и Сирии», - сказал заместитель посла Али Мохаммад Мотаги.
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян выразил надежду, что напряженность в регионе ослабнет.
«От имени правительства Республики Армения я выражаю свои глубокие соболезнования правительству и народу Ирана в связи с кончиной Касема Сулеймани и выражаю надежду, что дальнейшая напряженность в скором времени ослабнет», - сказал министр.
Книга соболезнований будет открыта также завтра с 11:00 до 13:00.
3 января Касем Сулеймани был убит при нанесении удара ВВС США в окрестностях международного аэропорта Багдада. Распоряжение нанести удар был отдан лично президентом США Дональдом Трампом. Вооруженные силы США заявили, что это была оборонительная операция для предотвращения дальнейшей атаки на интересы США в регионе. США считают Сулеймани ответственным за одобрение проведения акций протеста 31 декабря перед посольством США в Багдаде, а президент США Трамп отметил, что Солейман “убил или тяжело ранил тысячи американцев”. Иранский телеканал “Press TV” сообщил, что Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи пообещал жестко ответить виновным в убийстве Сулеймани, отметив, что Иран и другие страны региона отомстят США. Хаменеи объявил 3 дня национального траура.
Министр иностранных дел Ирана Джавад Зариф назвал эту операцию международным террористическим актом со стороны США. Fox News со ссылкой на источники в Белом доме, Госдепартаменте и ВС США сообщил, что администрация президента США не исключает любой вариант дальнейшего развития событий, а глава Госдепартамента Майкл Помпео в телефонном разговоре с главой МИД Германии Хайко Маасом отметил, что Вашингтон учел любой ответ, который может последовать со стороны Ирана.
Министерство иностранных дел Армении в своем заявлении выразило глубокую озабоченность в связи с событиями в Багдаде, отметив, что они могут поставить под угрозу региональный мир и дестабилизировать ситуацию на Ближнем Востоке и за его пределами. “Армения выступает исключительно с позиций разрядки ситуации мирными средствами”, - заявили в МИД Армении.