Իրանի ատոմային արդյունաբերությունը կաշխատի առանց սահմանափակումների եւ խաղաղ հունով. Ռոհանի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի ատոմային ծրագիրն իր կողմից պարտավորությունների կրճատման հինգերորդ փուլից հետո, որն ստանձնել Էր միջուկային գործարքի շրջանակում, կկրի խաղաղ բնույթ: Հունվարի 8-ին այդ մասին հայտարարել Է երկրի նախագահ Հասան Ռոհանին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Միջուկային գործարքով իր պարտավորությունների կրճատման հինգերորդ փուլը կառավարության՝ կարեւոր քայլը դարձավ խաղաղ ատոմային ծրագրի զարգացման ճանապարհին»,- մեջբերում Է նրա խոսքը նախագահի մամուլի ծառայությունը: Ռոհանիի խոսքով՝ «Թեհրանն ամբողջ աշխարհին հայտարարել Է, որ այսուհետեւ Իրանի Ատոմային Էներգիայի կազմակերպությունը ոչնչով սահմանափակված չԷ»:
Հունվարի 5-ին իսլամական հանրապետությունը հայտարարել Է 2015 թվականի միջուկային գործարքի կրճատման եզրափակիչ փուլի մասին: Թեհրանի նոր քայլը ենթադրում Է, որ նա չի կատարելու ուրանի հարստացման համար ցենտրիֆուգների քանակի՝ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալԳործողությունների համատեղ համապարփակ պլանով նախատեսված սահմանափակումները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Роухани: иранская атомная промышленность будет работать без ограничений и в мирном русле
Атомная программа Ирана после пятого этапа сокращения им своих обязательств, взятых на себя в рамках ядерной сделки, будет носить мирный характер. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в среду президент страны Хасан Роухани.
"Пятый этап правительства по сокращению своих обязательств по ядерной сделке стал важным шагом на пути развития мирной атомной программы", - приводит его слова президентская пресс-служба. По словам Роухани, "Тегеран объявил всему миру, что отныне деятельность Организации атомной энергии Ирана ничем не ограничена".
5 января исламская республика объявила о финальном этапе сокращения обязательств по ядерной сделке 2015 года. Новый шаг Тегерана предполагает, что он не будет соблюдать предусмотренные Совместным всеобъемлющим планом действий по иранской ядерной программе ограничения по количеству центрифуг для обогащения урана.