Կառավարության նպատակն անշարժ գույքի պրոգրեսիվ հարկման մեխանիզմների ձևավորումն է. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ կառավարությունում դեկտեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել խորհրդակցություն գույքահարկի համակարգի բարեփոխումների ընթացքի վերաբերյալ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,քննարկվել է մինչ օրս այդ ուղղությամբ կատարված աշխատանքը. փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ 2019 թ. նոյեմբերին ընդունվել է «Անշարժ գույքի հարկով հարկման նպատակով անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգը սահմանելու մասին» ՀՀ օրենքը, որն ուժի մեջ է մտնելու 2021թ. հունվարի 1-ից: Օրենքով սահմանվում է կադաստրային տարածագնահատման 20 գոտի և 9 տեսակի գույքահարկ ողջ հանրապետության տարածքում, ինչը կբարձրացնի հարկման հասցեականությունը: Արդյունքում ակնկալվում է հանրապետությունում ներդնել անշարժ գույքի միասնական և արդյունավետ գնահատման ու հարկման համակարգ:
Մտքերի փոխանակությունը ծավալվել է հետագա անելիքների և քայլերի շուրջ: Քննարկվել են օրենքի կիրարկման համատեքստում գույքային հարկերի համակարգի բարեփոխումների իրականացման մեթոդաբանությանը, ներդրման ժամանակացույցին, անշարժ գույքի շուկայական և կադաստրային արժեքի արդյունավետ համադրմանը, գույքային հարկերն սպասարկող ծրագրային համակարգերի ապահովմանը, հանրային ներկայացմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարության նպատակն անշարժ գույքի պրոգրեսիվ հարկման մեխանիզմների ձևավորումն է, հարկային բեռի արդարացի ու համարժեք բաշխման ապահովումը, և բարեփոխումները պետք է իրականացվեն հենց այս տրամաբանության ներքո: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ շարունակել աշխատանքը և մեկամսյա ժամկետում ներկայացնել առաջարկություններ՝ նախատեսվող փոփոխությունների մոդելավորված տարբերակի և ներդրման ժամանակացույցի վերաբերյալ:

Government’s goal is to develop progressive taxation mechanisms for real estate, says PM
YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has chaired a meeting with government officials on the process of the ongoing reforms in the property tax system, the PM’s Office said.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said at the meeting that in November 2019 the new law on defining the cadastre evaluation procedure of real estate was passed which will come into effect from January 1, 2021.
The law defines 20 cadastre zonings and 9 types of property tax in the entire territory of the country, which will make the taxation more targeted. As a result, it is expected to introduce a single, effective system of real estate taxation and appraisal.
During the meeting ideas were exchanged regarding future actions in this direction.
The methodology of implementing reforms in the property tax system in the context of applying the law was discussed. The timeframe of introducing the system, the efficient combination of the market and cadastre values of real estate, ensuring systems for servicing the mechanism and other matters were also discussed.
Prime Minister Nikol Pashinyan said that the government’s goal is to develop progressive taxation mechanisms for real estate, ensuring the fair and adequate distribution of tax burden and that the reforms must be implemented in this context.
PM Pashinyan tasked officials to continue working and submit recommendations within a month regarding the timeframe of introduction and the modeled option of the planned changes,