2020-ին մենք պետք է ի վիճակի լինենք տեսանելի դարձնել դրական փոփոխությունները. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ մասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ պետական կառավարման համակարգի ներկայացուցիչների համար կազմակերպված ընդունելությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է.
«Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ
Մեծարգո փոխնախագահներ
Պարոնայք փոխվարչապետեր
Կառավարության հարգելի անդամներ
Երևանի մեծարգո քաղաքապետ
Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հարգելի պետ
Պետական այրեր
Հարգելի ներկաներ
Տոտալիտար համակարգում կառավարման մարմինները նրա համար են, որ վերահսկեն, հսկողության տակ պահեն, կառավարեն ամեն ինչ։ Ժողովրդավարական համակարգերում պետական կառավարման համակարգը պետք է առաջնորդվի հայտնի բժշկական սկզբունքով՝ չվնասել, այսինքն՝ պետական կառավարման համակարգի առաջին առաքելությունը պետք է լինի չվնասելը, կամ եթե ավելի կոնկրետ արտահայտվենք, չխանգարելը երկրի տնտեսական, քաղաքական, հանրային բնականոն կյանքին։ Մեր կառավարությունը քաղաքական խնդիր է դրել առաջնորդվել հենց այսպիսի տրամաբանությամբ, և, ամփոփելով 2019 թվականը, բնականաբար, պիտի հարցադրենք, թե ինչքանով ենք կատարել այս խնդիրը, ինչքանով ենք լավ աշխատել 2019 թվականին։
Ընդհանուր առմամբ եթե նայենք արդյունքներով, մենք ունենք լավ, երբեմն շատ լավ, երբեմն փայլուն արդյունքներ, և ի՞նչ է սա նշանակում կամ ի՞նչ արձանագրում պիտի անենք ամբողջ ասվածի համատեքստում։ Պետք է խոստովանենք, որ մենք երբեմն աշխատել ենք լավ, երբեմն կամ տեղ-տեղ աշխատել ենք լավ, տեղ-տեղ աշխատել ենք շատ լավ, տեղ-տեղ աշխատել ենք վատ, տեղ-տեղ աշխատել ենք շատ վատ։ Սա մի արձանագրում է, որը թերևս շատ կարևոր է անել 2019 թվականն ամփոփելիս և 2020 թվականին նախապատրաստվելիս։ Ըստ էության, մենք պիտի խոստովանենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մեծավ մասամբ ավտորիտար համակարգի պայմաններում ձևավորված կառավարման համակարգում մենք փորձ ենք անում իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումներ։ Այս արձանագրումը ոչ թե պիտի որպես մեղադրանք հնչի, այլ պիտի հնչի որպես մեր ընթացիկ իրականության արձանագրում և գիտակցում։ Մենք ճիշտ պետք է ախտորոշենք մեր խնդիրը, ճիշտ պետք է ձևակերպենք մեր հարցը, որպեսզի դրան ճիշտ պատասխաններ գտնենք։ Իսկ ո՞րն է այս իրավիճակին մեր պատասխանը։ Այս իրավիճակին մեր պատասխանը հանրային կառավարման բարեփոխումների գործընթացն է, որը մենք պետք է իրականացնենք հետևողական։ Այս իրավիճակի ճիշտ գնահատականը պետական կառավարման համակարգում գործող պաշտոնյաների աշխատանքի գնահատման անհատականացված մոտեցումն է, և այս իրավիճակի ճիշտ արձագանքը պետական կառավարման համակարգի գաղափարական ընդհանրության և ներդաշնակության հասնելն է։ Սա բավական դժվար լուծելի, բայց լուծելի խնդիր է, և մենք քայլ առ քայլ գնում ենք այդ ճանապարհով։ Ես կարող եմ արձանագրել, որ կառավարության մակարդակում ամեն ամսվա հետ հիմա արդեն ավելի ու ավելի է զգացվում աշխատանքի թիմային տրամաբանությունը, ներդաշնակ աշխատանքը։ Դա, կարծում եմ, նկատելի է և մենք այս պրոցեսը պետք է շարունակենք մինչև, համենայն դեպս, կատարելությանը հնարավորինս մոտիկ։
Մենք նույնատիպ խնդիրներ ունենք պետական կառավարման բոլոր համակարգում։ Այսօր կառավարության համակարգում, նախարարություններում, պետական կառավարման մարմիններում կան լավ պաշտոնյաներ և աշխատակիցներ, կան վատ պաշտոնյաներ և աշխատակիցներ, կան շատ վատ պաշտոնյաներ և աշխատակիցներ։ Այսօր բոլոր համակարգերում մենք այս պրոբլեմն ունենք, բայց ընդհանուր առմամբ պիտի այս խնդրին մոտենանք հավասարակշռված, մտածված, նախագծված և յուրաքանչյուր դեպքում պետք է յոթը չափենք և մեկը կտրենք, բոլոր դեպքերում։ Ընդհանրապես այս առումով մեզ շատ են մեղադրում՝ ասելով, որ մենք պետական կառավարման համակարգի նկատմամբ վերաբերմունքում բավարար չափով հեղափոխական չենք, բայց ես ուզում եմ մեր՝ բոլորիս, ուշադրությունը հրավիրել նաև այն փաստի վրա, որ 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը նույնպես նույն մեթոդաբանությունն ուներ. դա յոթ անգամ չափված և մեկ անգամ կտրված հեղափոխություն էր, և հետևաբար, դա այն մեթոդն էր, որը բերեց արդյունքի, և այդ արդյունքը միայն երկրում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունը չէ։ Հայաստանում կային ուժեր, որոնց համար քաղաքական փոփոխությունն ինքնին նպատակ էր, և երբեմն ազդարարվում էր, որ դրան կարելի է հասնել ցանկացած միջոցով։ Մենք երբեք այդպես չենք մտածել, և մենք երբեք այդպես չենք մտածելու, որովհետև մեզ համար կարևորը ոչ թե փոփոխությունն է ինքնին, այլ փոփոխության բովանդակությունն է, խորքային բովանդակությունը։ Եվ այս մոտեցումն էր, որ հետհեղափոխական առաջին լիարժեք տարում մենք ունենք այն արդյունքները, ինչ ունենք։
Թույլ տվեք ասել, որ սա բացառիկ հետհեղափոխական տարի է։ Ես չեմ ասի, չեմ պնդի, որովհետև չեմ հասցրել ուսումնասիրել, որ աշխարհում ոչ մի երկրում այսպիսի նախադեպ տեղի չի ունեցել։ Ես այդպիսի պնդում չեմ անի, բայց եթե եղել է նույնիսկ, այդ նախադեպերը եղել են շատ քիչ, երբ հետհեղափոխական առաջին լիարժեք տարում հնարավոր է ապահովել առնվազն 7.5 տոկոս տնտեսական աճ, երբ հնարավոր է այսպիսի հսկայական քաղաքական փոփոխությունների արդյունքում ապահովել կայունություն՝ ապահովել կայունություն Զինված ուժերում, իրավական համակարգում, դատական համակարգում, և ընդհանրապես երկրի կյանքի բոլոր ոլորտներում։ Ունենալ հեղափոխություն և չունենալ անկայունություն՝ սա ինքնին արդեն բացառիկ երևույթ է, և ես էլի ևս մեկ անգամ ուզում եմ ասել՝ սա արդեն որոշակիորեն վկայությունն է Հայաստանի Հանրապետությունում պետականության և նրա ինստիտուտների կայացվածության։ Սա մենք պետք է խոստովանենք, և այս փաստից մենք պետք է ուրախանանք, այս փաստով մենք պետք է հպարտանանք։ Բայց մենք արձանագրում ենք, որ այն կայացվածության աստիճանը, որը կա, այո՜, մենք դրանով կարող ենք նաև հպարտանալ, բայց մեր ամբիցիաները, մեր ձգտումները գնալով ավելի ու ավելի մեծանում են, ավելի ու ավելի ընդարձակվում են, որովհետև դրանք մեր ամբիցիաները չեն, քավ լիցի, անհատների ամբիցիաների մասին չէ խոսքը։ Դա ժողովրդի, պետության, պատմության ամբիցիաների մասին է, հավակնությունների մասին է, և ես ուզում եմ, որ մենք բոլորս մեր վատ աշխատանքի փորձը թողնենք 2019 թվականին և մեզ հետ վերցնենք այն բոլոր պոզիտիվը, որ ձևավորվել է 2019 թվականին և այդպես մտնենք 2020 թվական։
Հարգելի ներկաներ, թույլ տվեք սրտանց շնորհավորել բոլորիդ Ամանորը և Սուրբ Ծնունդը, ձեր ընտանիքների անդամների, ձեր նախարարությունների, գերատեսչությունների, պետական կառավարման, տեղական ինքնակառավարման և դատական մարմինների բոլոր աշխատողների Ամանորը և Սուրբ Ծնունդը և ցանկանալ, որ 2020 թվականին մենք ի վիճակի լինենք ոչ միայն պահել այն տեմպը, որ ձեռք ենք բերել 2019 թվականին, այլև ավելացնենք, ավելի շոշափելի և տեսանելի դարձնենք պոզիտիվ փոփոխությունները Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների և ընդհանրապես մեր ժողովրդի համար։
Եվ ուրեմն՝ կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը և կեցցե՛ն մեր երեխաները, որ ապրում են և ապրելու են - և մենք, իմիջիայլոց - ազատ և երջանիկ Հայաստանում։ Եվ, իհարկե, Հայաստանի Հանրապետությունն ազատ, ինքնիշխան, արժանապատիվ պետություն է, և Հայաստանի Հանրապետությունն ամեն տարվա հետ լինելու է ավելի ազատ, ավելի ինքնիշխան և ավելի արժանապատիվ։

В 2020 году мы должны суметь сделать более ощутимыми позитивные изменения: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с Верховным Патриархом и Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым и председателем Национального Собрания Араратом Мирзояном принял участие в приеме по случаю праздников Нового года и Святого Рождества, организованном для представителей системы государственного управления.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в своей речи премьер-министр Никол Пашинян, в частности, отметил:
Многоуважаемый председатель Национального Собрания,
Многоуважаемые вице-спикеры,
Господа вице-премьеры,
Многоуважаемый мэр Еревана,
Уважаемый начальник Генерального штаба Вооруженных сил,
Должностные лица,
В тоталитарной системе органы управления призваны контролировать, держать под контролем и управлять всем. В демократических системах система государственного управления должна руководствоваться общеизвестным медицинским принципом - не навреди, то есть первой миссией системы госуправления должно быть “не навреди” или, если быть более конкретными, то она не должна мешать естественному ходу экономической, политической и общественной жизни страны. Наше правительство поставило перед собой политическую задачу руководствоваться именно этой логикой, и, подводя итоги 2019 года, мы, естественно, должны задать себе вопрос, насколько хорошо мы справились с этой задачей и насколько хорошо мы работали в 2019 году.
В целом, если мы посмотрим на результаты, то у нас хорошие, иногда очень хорошие, а иногда блестящие результаты. А что это значит или что мы должны констатировать в контексте всего сказанного? Мы должны признать, что иногда мы работали хорошо, иногда или местами мы работали хорошо, иногда или местами мы работали блестяще, иногда или местами мы работали плохо, иногда или местами мы работали очень плохо. Это понимание важно при подведении итогов 2019 года и подготовке к 2020 году. По сути, мы должны признать, что в Республике Армения мы пытаемся осуществить демократические реформы в системе управления, которая в большинстве своем сформировалась в авторитарных условиях. Это должно звучать не как обвинение, а должно звучать как констатация нашей реальности. Нам нужно правильно диагностировать нашу проблему, правильно сформулировать нашу задачу, чтобы найти правильные ответы. Каков наш ответ на эту ситуацию? Нашим ответом на эту ситуацию является процесс реформы общественного управления, который мы должны последовательно проводить. Правильная оценка этой ситуации - это персонализированный подход к оценке эффективности работы госслужащих в системе государственного управления, и правильным ответом на эту ситуацию является достижение идеологической общности и гармонии системы государственного управления. Это довольно трудная, но решаемая проблема, и мы шаг за шагом идем в этом направлении. Я могу констатировать, что с каждым месяцем на уровне правительства все больше и больше ощущается логика командной работы, слаженная работа. Это, думаю, заметно, и мы должны продолжать этот процесс, чтобы как можно ближе подойти к совершенству.
У нас похожие проблемы во всех системах государственного управления. Сегодня в системе правительства, в министерствах, в органах государственного управления у нас есть хорошие работники и служащие, есть плохие работники и служащие, есть очень плохие работники и служащие. У нас эта проблема сегодня есть во всех системах , но в целом мы должны подходить к этой проблеме сбалансированно, продуманно, и в каждом случае мы должны семь раз отмерять и только один раз отрезать, во всех случаях. Вообще в этой связи нас очень обвиняют в том, что мы не достаточно революционны в нашем отношении к системе государственного управления, но я также хотел бы обратить наше внимание на тот факт, что ненасильственная бархатная народная революция в Армении 2018 года также имела эту методологию: это была отмеренная семь раз и отрезанная один раз революция, и, следовательно, это именно тот метод, который привел к результату, и результатом является не только политическое изменение в стране. В Армении были силы, для которых политические изменения были самоцелью, и иногда объявлялось, что их можно достичь любыми способами. Мы никогда не думали и не будем думать так, потому что для нас важно не само изменение, а его содержание, глубинное содержание. И именно этот подход привел к тому, что в первый полный послереволюционный год у нас есть те результаты, которые мы имеем.
Позвольте сказать, что это исключительный послереволюционный год. Я не буду говорить, не буду утверждать, так как не успел изучить, что ни в одной стране в мире не было такого прецедента. Я не буду утверждать такое, но даже если и было, то таких прецедентов было очень мало, чтобы в первый полный послереволюционный год экономический рост составлял как минимум 7,5%, чтобы в результате таких огромных политических изменений была обеспечена стабильность - стабильность в Вооруженных силах, правовой системе, судебной системе и во всех сферах жизни страны в целом. Осуществить революцию и не иметь в результате нестабильности - это само по себе исключительное явление, и я хочу еще раз сказать, что это уже является свидетельством того, что в Республики Армения существуют состоявшиеся государственность и институты. Мы должны признать этот факт, и мы должны радоваться этому факту, мы должны гордиться этим фактом. Но мы констатируем степень стабильности, которую имеем, да, мы также можем гордиться ею, но наши амбиции, наши стремления становятся все больше и больше, расширяются, потому что это не наши амбиции, не дай Бог, речь не об амбициях отдельных лиц. Речь идет об амбициях людей, государства, истории, и я хочу, чтобы мы все оставили свой опыт плохой работы в 2019 году и взяли с собой все позитивное, что сформировалось в 2019 году, и так вступили в 2020 год.
Уважаемые присутствующие, позвольте от всего сердца поздравить всех вас с Новым годом и Святым Рождеством, поздравить с Новым годом и Святым Рождеством всех членов ваших семей, всех сотрудников ваших министерств, ведомств, органов госуправления и местного самоуправления, судебных органов и пожелать, чтобы в 2020 году мы смогли не только сохранить темпы 2019 года, но и увеличить их, сделать более ощутимыми и видимыми позитивные изменения для граждан Республики Армения, граждан Республики Арцах и нашего народа в целом.
И следовательно, да здравствует Республика Армения и да здравствуют наши дети, которые живут и будут жить - и мы, кстати, тоже - в свободной и счастливой Армении. И, конечно же, Республика Армения является свободным, суверенным, достойным государством, и Республика Армения будет все более свободным, суверенным и достойным государством с каждым годом.