Վարչապետը կարևորել է սփյուռքահայ մասնագետների ներհոսքին միտված «Ներուժ» նախաձեռնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 26-ին ընդունել է «Ներուժ» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարթափների ծրագրի 2019թ. հաղթողներին: Ծրագիրը նախատեսված է սփյուռքահայ ձեռնարկատերերի համար և հնարավորություն է տալիս նրանց գործունեություն ծավալել հայրենիքում՝ տեղայնացնելով իրենց ստարթափները և ստանալով պետական ֆինանսավորում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է «Ներուժ» ծրագրի հաղթողներին և կարևորել տեխնոլոգիական ոլորտում սփյուռքահայ մասնագետների ներհոսքին միտված այս նախաձեռնությունը: Վարչապետը նշել է, որ ծրագիրը բխում է ՀՀ կառավարության՝ մեր երկրի և՛ այսօրվա, և՛ ապագայի մասին տեսլականից և Սփյուռքի հետ հարաբերությունների մասին պատկերացումներից, այն է՝ Հայաստանը պետք է ոչ միայն կարոտել, այլև այցելել հայրենիք, աշխատել այստեղ, ստեղծել, հարստանալ և հարստացնել: Այս առումով վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է «Ներուժ»-ի հաղթողների փորձը տեխնոլոգիական ոլորտում և հաջողություններ մաղթել նրանց՝ հայրենիքում հետագա գործունեության մեջ:
«Ներուժ»-ի հաղթողները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին շնորհավորանքի համար և ներկայացրել իրենց նախաձեռնած ստարթափները, որոնք նախատեսում են տեղայնացնել Հայաստանում: 2019թ. «Ներուժ»-ի հաղթող ճանաչված գաղափարները վերաբերում են գյուղատնտեսության, աղբահանության, սպորտի, ծառայությունների ոլորտների զարգացման և բարելավման նպատակով էլեկտրոնային հարթակների ստեղծմանը:

Премьер-министр принял победителей программы “Потенциал”
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял победителей программы технологических стартапов диаспоры “Потенциал”. Программа предназначена для армянских предпринимателей диаспоры и позволяет им вести свою деятельность на родине, локализуя свои стартапы и получая государственное финансирование.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян поздравил победителей программы “Потенциал” и подчеркнул важность этой инициативы, направленной на приток армянских специалистов ИТ-сферы из диаспоры на родину. Премьер-министр отметил, что программа проистекает из видения правительства Армении о сегодняшнем дне и о будущем нашей страны, а также представления об отношениях с диаспорой, согласно которому нужно не только скучать по Армении, но и посещать родину, работать здесь, созидать, обогащаться и обогащать. В этой связи премьер-министр Пашинян придал большое значение опыту победителей программы “Потенциал” в технологической сфере и пожелал им успехов в дальнейшей деятельности на родине.
Победители программы “Потенциал” поблагодарили премьер-министра за поздравления и представили свои стартапы, которые они планируют локализовать в Армении. Идеи победителей программы “Потенциал” 2019 года касаются создания электронных платформ для развития и совершенствования сфер сельского хозяйства, ассенизации, спорта, услуг.