Աշխատանք ունենալու միակ ճանապարհը պատշաճ կրթությունն է. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի 2020 թվականի բյուջեում զգալիորեն ավելացել է արտերկրի հայագիտական կենտրոններում իրականացվող ծրագրերին հատկացվող միջոցները։ Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ ավելացնելով, որ նախատեսվում է հայագիտական նոր ծրագրերի իրականացում ու դպրոցներում հայագիտական առարկաների ուժեղացում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ տեխնոլոգիական կրթությունը չի նշանակում, որ երեխաների հայրենասիրական դաստիարակությունը կտուժի կամ կարհամարհվի։ «Հնարավոր չէ դպրոցներում աշակերտներին չսովորեցնել Հայոց լեզու, Հայ գրականություն և Հայոց պատմություն, ու այդ բացը լրացնել բուհերի ինժեներական ֆակուլտետներում։ Մենք գնում ենք հանրակրթության խորքային ու բովանդակային բարեփոխման ուղղությամբ, և 2020 թվականն այս առումով լինելու է գործողությունների, շատ կոնկրետ քայլերի տարի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ 126 դպրոցներում 222 դեպքով հարուցված են քրեական գործեր, երբ տնօրեններն իրենց ազգականներին ձևակերպել են այս կամ այն հաստիքի վրա ու աշխատավարձ են վճարել այն դեպքում, երբ այդ մարդիկ, անգամ, չեն ներկայացել աշխատանքի։ «Սա նշանակում է, որ այս երևույթը համատարած բնույթ է կրում: Դրա պատճառով հնարավոր չի եղել ուսուցիչների աշխատավարձերը 10 %-ի փոխարեն բարձրացնել 20-ով։ Աղքատությունից ապահովագրելու համար մենք միայն մեկ տարբերակ ունենք՝ տալ պատշաճ կրթություն։ Սոցիալական օգնությունից զատ, մենք պետք է ապահովենք բազմազավակ ընտանիքների երեխաների մրցունակ կրթություն ստանալու իրավունքը, որ նրանք ստացած մասնագիտությամբ աշխատաշուկայում կարողանան գործ գտնել։ Սա պետական պարտավորություն է, և սա աղքատության հաղթահարման միակ ճանապարհն է։ Աղքատությունը հաղթահարելու միակ ճանապարհն աշխատանքն է, իսկ աշխատանք ունենալու ճանապարհը պատշաճ կրթությունն է։ Ես հույս ունեմ, որ մեր երեխաներին այս ուղերձը կհասնի»,- ընդգծեց վարչապետը:

Proper education is the only way to have a job - Pashinyan
YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. Funds for projects implemented at centers for Armenian studies abroad have significantly increased in Armenia’s 2020 budget, Minister of education, science, culture and sport Arayik Harutyunyan said at today’s Cabinet meeting, adding that new projects for Armenian studies will be implemented.
Prime Minister Nikol Pashinyan noted that a technological education doesn’t mean that the patriotic upbringing of children will suffer or will be ignored. “It’s impossible not to teach the Armenian language, literature and history to school-children and fill this gap in the engineering faculties of the universities. We are moving to the deep and comprehensive reforms in general education, and 2020 in this sense is going to be a year of very concrete actions and steps”, the PM said.
He informed that 222 criminal cases have been launched in 126 schools when the school principals registered their relatives to any position and paid salary, but in fact these people even didn’t attend to work. “This means that this is a common phenomenon. Due to this it wasn’t possible to raise the salaries by 20% instead of the 10%. For keeping away from poverty we have only one option – to provide proper education. In addition to social assistance, we should ensure the right of children of big families to receive a competitive education so that they can work in the labor market with their education. This is a state duty and is the only way of overcoming poverty. Work is the only way of overcoming poverty, and the way of having a job is the proper education. I hope this message will reach our children”, Pashinyan said.