2019 թվականին Հայաստանում հիմնվել է 18 նախակրթարան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից Համաշխարհային բանկի «Կրթության բարելավում» ծրագրի շրջանակում Հայաստանի մարզերում հիմնվել է 18 նախակրթարան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի մամուլի խոսնակ Անժելա Կժդրյանը: «Նախակրթարանների ստեղծման շնորհիվ երեխաներն ավելի պատրաստված են լինում դպրոցական կրթությանը: Շիրակի մարզում հիմնվել է 4, Գեղարքունիքի մարզում` 5, Արմավիրի, Կոտայքի, Սյունիքի մարզերում` 2-ական, Լոռու, Տավուշի և Վայոց ձորի մարզերում` մեկական նախակրթական հաստատություն: Եվս 20 նախակրթարանի ստեղծում նախատեսվում է 2020 թվականին:
Գեղարքունիքի մարզում ստեղծվել են Զոլաքարի թիվ 1, Զոլաքարի թիվ 2, Գավառի թիվ 8 միջնակարգ դպրոցները, Նորաշենի, Մարտունու թիվ 2 հիմնական դպրոցները: Շիրակի մարզում հիմնվել են Ցողամարգի, Ախուրիկի, Կրասարի, Գյումրու թիվ 45 միջնակարգ դպրոցներ,Կոտայքի մարզում` Կարենիսի միջնակարգ դպրոցն ու Հրազդանի թիվ 7 դպրոցը:
Սյունիքի մարզում հիմնվել է Ախլաթյանի միջնակարգ ու Իշխանասարի հիմնական դպրոցները, ինչպես նաև Վայոց ձորի մարզում` Աղնջաձորի միջնակարգ դպրոցը, Տավուշի մարզում` Լուսաձորի հիմնական դպրոցը, Արմավիրի մարզում` Նոր Կեսարիայի և Դողսի միջնակարգ դպրոցները ու Լոռու մարզում` Սպիտակի թիվ 2 հիմնական դպրոցը:

В 2019 году в Армении было основано 18 дошкольных учреждений
Министерством образования, науки, культуры и спорта РА в рамках программы Всемирного банка “Улучшение образования” в областях Армении было основано 18 дошкольных учреждений.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь Министерства образования и науки Армении Анжела Кждрян. Благодаря м учреждений дети бывают более подготовленными к школьному образованию. В Ширакской области было основано 4 дошкольных учреждения, в Гегаркуникской области - 5, в Армавирской, Котайкской и Сюникской областях - по 2, в Лорийской, Тавушской и Вайоц Дзорской областях - по одному дошкольному учреждению.
В Гегаркуникской области основаны школы N1 Золакара, N2 Золакара, средняя школы N8 в Гаваре, в Норашен, N 2 в Мартуни. В Ширакской области основаны средние школы в Цохамарге, Ахурике, Красаре, в Гюмри N 45, в Котайкской области - средняя школа Карениса и школа N 7 Раздана.
В Сюникской области основаны средняя школа в Ахлатяне и основная школа в Ишханасаре, а также средняя школа Агнджадзора в Вайоц Дзорской области, сновная школа Лусадзора в Тавушской области, средняя школа Нор Кесарии и Догса в Армавирской области и основная школа № 2 в Спитаке”.