Փաշինյանը «Հայաստան» հիմնադրամին շարունակական նվիրաբերում անելու մարտահրավեր ուղարկեց 3 հայտնի հայի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամեն կոպեկի ծախսման արդյունավետությունը լինելու է խիստ հսկողության տակ։ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա հեռուստամարաթոնի ընթացքում ՀՀ վարչապետը վստահեցրեց, որ այդտեղ բացառելու են որևէ չարաշահում։ Վարչապետն արձանագրեց, որ հիմնադրամի աշխատանքն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար հարկավոր է հրաժարվել սահմանափակ թվով մարդկանց խոշոր նվիրատվությունների տրամաբանությունից և անցում կատարել փոքր, բայց մեծ թվով մարդկանց նվիրատվությունների տրամաբանությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը նաև ուղիղ եթերում դիմեց Սերժ Թանկյանին, Քիմ Քարդաշյանին և Ալեքսիս Օհանյանին։
«Երբ ես պիտի գայի այստեղ, որոշակի վիճակագրություն էի ուսումնասիրում։ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ստեղծման օրից հիմնադրամի միջոցներով 635 կիլոմետր ճանապարհ է կառուցվել, 970 ընտանիքի համար բնակարաններ են կառուցվել, 585 կիլոմետր ջրագիծ է կառուցվել, 364 կառուցված, վերակառուցված կամ վերանորոգված դպրոց, 75 կառուցված կամ վերանորոգված բուժհաստատություն, 59 սպորտային և մշակութային կենտրոն, 29 համայնքային կենտրոն, 115 ջերմոց, 173 կրթական, գիտական և մշակութային ծրագիր։ Որպես այս ամեն ինչի ամփոփում՝ ուզում եմ գլուխ խոնարհել բոլոր այն մարդկանց առաջ, ովքեր գեթ մեկ անգամ նվիրատվություն են արել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին։ Սիրելի հայրենակիցներ, իսկապես խոնարհվում եմ ձեր առաջ և շատ բարձր եմ գնահատում ձեր կատարած ներդրումը, որը Հայաստանին օգնել է իսկապես շատ դժվարին ժամանակներում։ Բայց հույս ունեմ, որ դուք հիշում եք, որ ես նախ լրագրող, ապա ընդդիմադիր պատգամավոր եմ եղել, ով սիրում է հարցեր տալ։ Եվ ես ուզում եմ գաղտնիք բացահայտել՝ ես չեմ դադարել հարցեր տալ, իհարկե, հիմա հարցերն ավելի նեղ շրջանակում են, գուցե, միշտ չէ, որ հրապարակային են։ Եվ ես ինքս ինձ հարց տվեցի՝ իսկ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ստեղծման օրից ինչքա՞ն հանրագումարային նվիրատվություն է հավաքել 27 տարվա ընթացքում։ Պարզվեց, որ այդ գումարը 370 միլիոն դոլարի կարգի է։ 370 միլիոն դոլար գումար, շատ լավ։ Եղել են նաև ոչ գումարային նվիրատվություններ։ Եկեք ենթադրենք, որ մոտավորապես 370 միլիոն դոլարի էլ ոչ գումարային նվիրատվություններ են եղել։ Եկեք համարենք, որ ընդհանուր առմամբ, չնայած դա շատ չափազանցված կլինի, բայց ընդհանուր առմամբ Հայաստանի համար հիմնադրամով և հիմնադրամից դուրս տարբեր բարեգործական ծրագրերով, օգնություններով 1 միլիարդ 250 միլիոն դոլարի աջակցություն է ցուցաբերվել։ Եվ հարցը հետևյալն է՝ 10 միլիոն հայությունը 27 տարվա ընթացքում 1․5 միլիարդ դոլարի նվիրատվությո՞ւն է արել։ Այդ 1․5 միլիարդ դոլարն էլ չափազանցված»,- նշեց վարչապետը:
Նա հայտնեց, որ վերջերս խոսել է սփյուռքի շատ հայտնի ներկայացուցչի հետ, ով ասել է, որ այս ողջ պրոցեսի արդյունքում հայության դեմիստիֆիկացիա է տեղի ունեցել, որովհետև աշխարհում հայությունը հայտնի է որպես շատ ազդեցիկ ուժ։ «Համենայնդեպս, մենք այդպիսի ընկալում և իմիջ ունենք։ Նա ասում էր եկեք նայենք մեր հակառակորդների տեսնկյունից, նրանք ասում են՝ եկեք տեսնենք, թե հայությունը ինչ աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի Հանրապետությանը։ Եվ պարզվում է՝ տարեկան 13 միլիոն դոլար։ Որպեսզի հասկանաք, թե ինչ է տարեկան 13 միլիոն դոլարը, ես ասեմ, որ 2019 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը բյուջեով չնախատեսված արդեն իսկ հավելյալ 62 միլիարդ դրամ է հավաքել, որը մոտավորապես 132 միլիոն դոլար է։ Բայց պետք է հասկանանք, թե ինչն է այսպիսի իրավիճակի պատճառը»,- մանրամասնեց վարչապետը։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ այստեղ մի քանի կոմպոնենտներ է տեսնում։ «Նախ հիմնականում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի դրամահավաքների հիմնական մասն ապահովել են սփյուռքի կամ հայության երևելի ներկայացուցիչները, մեծահարուսները և այլն։ Բայց այստեղ խնդիր է առաջանում։ Մենք 27 տարի նույն մարդկանցից կամ մոտավորապես նույն շրջանակից ակնկալել ենք գումար և մարդիկ տվել են, բայց մեկ, երկու, երեք, չորս, հինգ, վեց, յոթ, ութ, ինը, տաս, քսանյոթ։ Սա խնդիր է։ Իհարկե, վստահության որոշակի խնդիր գոյություն է ունեցել։ Բայց ես չեմ ուզում խոսել անցյալի մասին, ես ուզում եմ խոսել այսօրվա և ապագայի մասին։ Ի՞նչ եմ ես մտածում, ի՞նչ եմ ես առաջարկում, ի՞նչ պատկերացում ես ունեմ։ Ես վերադառնում եմ այն բանաձևին, որ քաղաքական գործունեության ֆինանսավորման տեսակետից խոսում էի հեղափոխությունից առաջ։ Ես ասում էի, որ եթե մեզ պետք է ենթադրենք 1000 դրամ․ մենք պետք է ոչ թե գտնենք մի հոգու, որ մեզ կտա հազար դրամ, այլ մենք պետք է գտնենք 1000 հոգու, որ մեզ կտա մեկ դրամ։ Նաև այս փաստը հաշվի առնելով՝ ես խոսել եմ, որ մենք այստեղ պետք է լուրջ փոփոխություններ անենք։ Ես խոսել եմ համահայկական բյուջեի գաղափարի մասին։ Եվ ո՞րն է այս բյուջեն։ Դա այն է, որ մենք,այսպես ասած, խոշոր, բայց սահմանափակ թվով մարդկանց նվիրատվությունների տրամաբանությունից պետք է անցում կատարենք փոքր, բայց մեծ թվով մարդկանց նվիրատվությունների տրամաբանության։ Ինչքա՞ն հայ կա այսօր աշխարհում: Ասվում է 10 միլիոն։ Լավ, ենթադրենք այդ 10 միլիոնը 100 տոկոսով չի արտահայտում իրականությունը։ Ասում են 7-10 միլիոն, ես վերցնում եմ 5 միլիոն թիվը և ասում եմ հետևյալը՝ եթե 5 միլիոն հայ տարվա ընթացքում հմինադրամին նվիրաբերի 200 դոլար կամ ամիսը 20 դոլար, մենք տարեկան կտրվածքով կունենանք 1 միլիարդ 250 միլիոն դոլար։ Եվ ի՞նչ ենք մենք սրա համար առաջարկում։ Երբ մենք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործունեության հետ կապված հարցեր էինք բարձրացնում, մեզ ասում էին՝ ճի՞շտ է արդյոք դա, որ մենք խորանանք, տեսնենք, թե ինչ է կատարվում։ Մենք ասում էինք, այո, որովհետև դա հիմնադրամի նկատմամբ վստահությունը բարձրացնելու միջոցն է։ Ես այսօր ուզում եմ արձանագրել, որ Հայաստան համահայկական հիմնադրամի ամեն կոպեկի ծախսման արդյունավետությունը լինելու է կրկնակի, եռակի, քառակի, հնգակի հսկողության տակ, և մենք բացառելու ենք այդտեղից որևէ չարաշահում»,- մանրամասնեց վարչապետ Փաշինյանը։
Վարչապետը պատմեց, որ մտել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կայք (himnadram.org) և օնլայն նվիրատվությունների հարթակի միջոցով կարգաբերել է, որպեսզի իր բանկային քարտից ամեն ամիս 10 հազար դրամ փոխանցվի հիմնադրամին։
«Հիմա եթե աշխարհում 5 միլիոն հայ անի այդ գործողությունը, ինչ ես եմ արել, մենք տարեկան կունենանք ոչ թե 13 միլիոն դոլար, այլ կունենանք 1 միլիարդից ավել գումար։ Մենք պետք է նաև մարդկանց ներգրավենք այս պրոցեսի մեջ։ Ես հիմա ուզում եմ ուղիղ եթերում մարտահրավեր նետել և դիմել կոնկրետ մարդկանց։ Ես դիմում եմ երեք հայի՝ առաջինը Սերժ Թանկյանին։ Սերժ, մարտահրավերն ուղղված է քեզ, որպեսզի մտնես himnadram.org կայք և այնպես անես, որ քո քարտից ամեն ամիս 21 դոլար փոխանցվի հիմնադրամին։ Երկրորդը՝ Քիմ Քարդաշյանին։ Հարգելի Քիմ, ես չգիտեմ, Դուք հիմա լսում եք ինձ, թե չէ, բայց հույս ունեմ, որ Ձեզ տեղյակ կպահեն։ Խնդրում եմ, մտեք himnadram.org կայք և կարգավորումներով պատվիրակեք, որ ամեն ամիս Ձեր քարտից 22 դոլար փոխանցվի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին։ Երրորդ մարտահրավերն՝ Ալեքսիս Օհանյանին։ Ալեքսիս, եղբայր, չգիտեմ՝ դուք հիմա հետևում եք, թե չէ, բայց համոզված եմ, որ այս ուղերձը կհասնի Ձեզ։ Ես Ձեզ մարտահրավեր եմ ուղարկում, որ մտենք himnadram. org կայք և Ձեր քարտը կարգաբերեք այնպես, որ ամեն ամիս Ձեր քարտից 23 դոլար փոխանցվի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին։ Բայց շատ կարևոր է, որ այս պրոցեսը դուք անեք հրապարակային և դուք էլ ձեր հերթին մարտահրավեր նետեք երեք ուրիշ հայի, որոնց դուք ճանաչում եք։ Եվ ընդհանրապես բոլորը, ովքեր սա կանեն, ևս երեք հայի հրավիրեք, որ նման բան անեն։ Հիմա եթե մենք կարողանանք սա 5 միլիոն հայի շրջանակում տարածել, մենք կունենանք համահայկական բյուջե, որն անառարկելիորեն կծառայի Հայաստանի և Արցախի ու նաև սփյուռքի հզորացմանը։ Շատ կարևոր է, որ մենք այս պրոցեսը դարձնենք ներգրավվողական։ Հայ մեծահարուստները էլի կշարունակեն նվիրատվությունները, ես համոզված եմ»,- եզրափակեց վարչապետը։

Pashinyan challenges three famous Armenians to make constant donations to “Hayastan” Fund
YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan assures that the efficiency of spending every money of the Hayastan All-Armenian Fund will be under strong control.
During the annual telethon of the Fund the PM assured that any abuse in the Fund will be ruled out. He said in order to make the activity of the Fund more effective, it is necessary to refuse from the logic of major donations provided by limited number of people and pass to the logic of small donations, but with a large number of people. In a live broadcast the PM challenged Serj Tankian, Kim Kardashian and Alexis Ohanian.
“Before coming here I studied certain statistics. Since the foundation of the Hayastan All Armenian Fund, 635 kilometers of road have been constructed, apartments have been built for 970 families, 585 kilometers of water pipeline have been constructed, 364 schools have been built, reconstructed or renovated, 75 medical facilities have been built or renovated, 115 greenhouses, 173 educational, scientific and cultural programs have been implemented thanks to its funds. As a summary of all of this I want to bow my head before all those people who have donated to the Hayastan All-Armenian Fund at least once. Dear compatriots, I really bow my head before you and highly value your contribution which really helped Armenia at very difficult moments. But I hope that you remember that I first of all have been a journalist, than an opposition lawmaker who likes asking questions. And I want to disclose a secret, I didn’t stop asking questions, of course, now the questions are in a narrower format, perhaps are not always public. And I asked myself – how much has the Fund raised within these 27 years since its foundation? It turned out that that money is about 370 million USD. OK, very good. There have also been non-monetary donations. Let’s suppose that these non-monetary donations also comprised nearly 370 million USD. Let’s suppose that overall, although that would be somehow exaggerated, but overall 1 billion 250 million USD was provided in aid to Armenia by the Fund and various charitable programs outside the Fund. And the question is the following – have the 10 million Armenians donated 1.5 billion USD within 27 years? And this 1.5 billion USD is exaggerated”, the PM said.
Pashinyan informed that he recently talked to a very famous representative of the Diaspora who told him that as a result of this whole process demystification of Armenians has taken place because Armenians around the world are known as a very powerful force. “In any case, we have such a perception and image. He told me that let’s look at the viewpoint of the adversaries: they say let’s see what assistance Armenians provided to Armenia? And it turns out – 13 million USD annually. In order for you to understand what is that annual 13 million USD, I want to note that in 2019 the government of Armenia has already collected additional 62 billion drams not envisaged by the budget, which is nearly 132 million USD. But we need to understand the reason behind this situation”, Nikol Pashinyan said.
The PM said he sees several components here. “First of all, the main funds of the Hayastan All-Armenian Fund have been provided by the representatives of the Diaspora and famous Armenian figures, the wealthy people, etc. But here there is a problem. For 27 years we expected money from the same people or the same circle, and those people gave that money, but one, two, three, four, five, twenty-seven. This is a problem. Of course, there has been a certain issue of trust. But I don’t want to talk about the past, I want to talk about today and the future. What do I think? What do I propose? What is my vision? I return to the formula I was talking before the revolution from the perspective of financing the political activity. I was stating that for instance if we need 1000 AMD, we should not find a person who will give us that money, but we need to find 1000 persons which will provide 1 AMD each. And also by taking into account this fact I also stated that we need to make serious changes here. I was talking about the idea of a pan-Armenian budget. And what is that budget? That is that we need to pass from the logic of major, but with limited number of people donations to the logic of small, but with large number of people donations. How many Armenians live today around the world? They are estimated to be 10 million. Ok, let’s suppose that this 10 million Armenians do not reflect the reality by 100%. Some say they are 7-10 million, I will take 5 million and will say the following: if 5 million Armenians donate 200 USD annually or 20 USD monthly to the Fund, we will have 1 billion 250 million USD annually. And what we propose for this? When we were voicing questions regarding the activity of the Fund, we were told whether it’s right for us to go deeper to see what is happening. We said yes, because this is the way of raising the trust towards the Fund. And today I want to state that the efficiency of spending every money of the Fund will be under double, triple control, and we will rule out any abuse in the Fund”, he said.
He informed that he entered the website of the Fund (himnadram.org) and via online donations made so that every month 10.000 AMD will be transferred to the Fund from his card.
“And now if 5 million Armenians do the same action what I did, we will have more than 1 billion USD annually, rather than 13 million USD. We also should engage the people in this process. I challenge three Armenians – the first one is Serj Tankian. Dear Serj, you have a challenge to enter himnadram.org and do so that every month 21 USD will be transferred to the Fund from your card. The second one is Kim Kardashian. Dear Kim, I don’t know whether you hear me now or not, but I hope you will get informed. Please, visit himnadram.org and do so that every month 22 USD will be transferred from your card to the Hayastan All-Armenian Fund. And the third one is Alexis Ohanian. Dear Alexis, I don’t know whether you now follow the live broadcast or not, but I am convinced that you will get this message. I send a challenge to you to visit himnadram.org and make so that every month 23 USD will be transferred to the Hayastan All Armenian Fund from your card. But it’s very important that you do this process publicly and send in your turn a challenge to three other Armenians you know. And in general, all those who will take this step, invite three more Armenians to do the same. And if we manage to spread this within 5 million Armenians, we will have a pan-Armenian budget which will definitely serve for the strengthening of Armenia, Artsakh and also the Diaspora. It’s very important for us to make this process engaging. The Armenian wealthy people will again continue the donations, I am sure”, PM Nikol Pashinyan said.