Լիբանանի բանակը վերահսկում Է Բեյրութի իրադրությունը շիաների եւ սուննիների ընդհարումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի բանակի եւ ժանդարմերիայի ստորաբաժանումները նոյեմբերի 26-ին վերահսկողության տակ են վերցրել իրադրությունը Բեյրութի արեւմտյան թաղամասերում սուննիների «Ալ Մուսթաքբալ» կազմակերպության կողմնակիցների եւ շիաների «Ամալ» կազմակերպության ակտիվիստների միջեւ ծայր առած բախումներից հետո: Ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ն իրադարձությունների վայրից, լիբանանցի զինծառայողները եւ ժանդարմները շրջափակել են Քոլա ուղանցույցի մերձակա շրջանները, որոնք հակամարտության Էպիկենտրոն Էին դարձել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ լիբանանցի զինծառայողները եւ ժանդարմները ժամանակին կասեցրել են ընդհարումները, որոնք սկսվել Էին Բեյրութի հարավի սուննիների Քասքաս թաղամասի մատույցներում եւ Թարիք Էլ Ջեդիդ թաղամասում:
Al Hadath արաբական հեռուստաալիքի տեղեկատվությամբ՝ Լիբանանի արհմիությունները պաշտպանել են մոտ օրերս ընդհանուր գործադուլ անցկացնելու ցուցարարների կոչերը: Բողոքի համազգային ակցիան, որը կընդգրկի պետական հատվածը եւ մասնավոր ընկերություններ, կսկսվի նոյեմբերի 28-ին Բեյրութում եւ կտեւի երեք օր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Армия Ливана контролирует ситуацию в Бейруте после стычек суннитских активистов с шиитами
Подразделения ливанской армии и жандармерии взяли во вторник под контроль ситуацию в западных кварталах Бейрута после стычек между сторонниками суннитского движения "Аль-Мустакбаль" и активистами шиитских организаций "Амаль" и "Хезболлах". Как убедился находящийся на месте событий корреспондентТАСС, ливанские военнослужащие и жандармы блокировали районы поблизости от эстакады Кола, ставшие эпицентром конфликта.
Ранее ливанские военнослужащие и жандармы своевременно пресекли стычки, начавшиеся на подступах к суннитскому кварталу Каскас на юге Бейрута и в квартале Тарик-эль-Джедид,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По информации арабского телеканалаAl Hadath, профсоюзы Ливана поддержали призыв демонстрантов провести в ближайшие дни всеобщую забастовку. Общенациональная акция протеста, которая охватит госсектор и частные компании, начнется 28 ноября в Бейруте и продлится три дня.