Կառավարությունը մաքսային արտոնություն տրամադրեց էլեկտրոնային հաշվիչներ արտադրող ընկերությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը բավարարեց գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում մաքսատուրքից ազատման արտոնությունից օգտվելու համար «ԹՐԵՅԴ ԷՔՍՊՈՐՏ» ՓԲ ընկերության ներկայացրած հայտը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարության նոյեմբերի 21-ի նիստում հայտի վերաբերյալ հարցը ներկայացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը:
«Ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են Երևան քաղաքում էլեկտրոնային հաշվիչների արտադրության համար: Նախատեսվում է ծրագրի շրջանակում իրականացնել 500 մլն դրամի ներդրում շրջանառու միջոցներում: Ծրագրով նախատեսված արտադրանքի ծավալը տարեկան կկազմի մոտ 16.4 մլրդ դրամ, որն ամբողջությամբ կիրացվի ԵԱՏՄ այլ անդամ երկրների տարածքում: Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 2.8 մլրդ դրամ: Մաքսատուրքի ազատման արտոնությունը կազմում է 285 մլն դրամ»,- ասաց Ավանեսյանը:
Ընկերությունում ներկայումս առկա է 6 աշխատատեղ: Ծրագրի շրջանակում կստեղծվի ևս 50 նոր աշխատատեղ` 153.000 դրամ միջին աշխատավարձով։

Правительство предоставило таможенную льготу компании, производящей электронные счетчики
Правительство Армении удовлетворило заявку ЗАО “Трейд экспорт” на освобождение от таможенной пошлины в рамках инвестиционной программы, осуществляемой в приоритетной сфере.
Как передает «Арменпресс», на заседании правительства Армении вопрос заявки представил замминистра экономики Аваг Аванесян.
“Импортируемые товары будут использоваться в Ереване для производства электронных счетчиков. В рамках программы планируется осуществить инвестиции в оборотные средства в размере 500 млн драмов. Объем продукции, предусмотренной программой, составит около 16,4 млрд драмов в год, она полностью будут реализовываться на территории других стран-членов ЕАЭС. Стоимость товаров, представленных для получения льгот, составляет 2,8 млрд драмов. Льгота по освобождению таможенной пошлины составляет 285 млн драмов”, - сказал Аванесян.
В настоящее время в компании 6 рабочих мест. В рамках программы будет создано 50 новых рабочих мест со средней зарплатой 153.000 драмов.