Արթուր Ալեքսանյանը դարձավ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի բարի կամքի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օլիմպիական խաղերի, աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը դարձավ Հայաստանի Հանրապետությունում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի բարի կամքի դեսպան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Օլիմպիական չեմպիոնը կաջակցի ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ին բարձրաձայնելու երեխաների առողջ ապրելու և սնուցման իրավունքը` առաջնահերթություն տալով առավել խոցելի երեխաներին: «Ինձ համար մեծ պատիվ է դառնալ բարի կամքի դեսպան: Առաջարկն ընդունել եմ անմիջապես, քանի որ կապված է երեխաների ապագայի հետ»,- ասաց Ալեքսանյանը: Գյումրեցի մարզիկը փաստեց, որ ըստ վիճակագրության մինչև 5 տարեկան երեխաների 14 տոկոսը նորմայից բարձր քաշ ունի, իսկ 9 տոկոսը թերսնված է: «Յուրաքանչյուր երեխա իր երազանքներին ու նպատակներին հասնելու համար նախ պետք է առողջ լինի` առողջ սնվելով»,-շեշտեց մարզիկը:
Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչայը իր ողջույնի խոսքում շնորհակալություն հայտնեց Օլիմպիական չեմպիոնին ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի մեծ ընտանիքին միանալու համար և վստահեցրեց, որ Ալեքսանյանի օգնության միջոցով Հայաստանում առավել մեծ արդյունքների կհասնեն:
ՀՀ-ում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի բարի կամքի դեսպան է նաև Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմի և իտալական «Ռոմա»-ի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը:

Артур Алексанян стал послом доброй воли ЮНИСЕФ
Как передает Арменпресс, олимпийский чемпион поможет ЮНИСЕФ заявлять о праве детей на здоровую жизнь и питание, отдавая приоритет детям, нахидящимся в наиболее уязвимых группах. “Для меня большая честь стать послом доброй воли. Предложение я принял сразу, поскольку оно связано с будущим детей”,- сказал Алексанян. Спортсмен из Гюмри отметил, что согласно статистике, 14% детей до 5 лет имеют вес выше нормы, а 9% недоедают. Каждый ребенок для достижения своих желаний и целей должен быть здоровым, получать здоровое питание”, - подчеркнул спортсмен.
Представитель ЮНИСЕФ в Армении Таня Радочай в своей приветственной речи выразила благодарность олимпийскому чемпиону за присоединение к большой семье ЮНИСЕФ и заверила, что посредством помощи Алексаняна Армения достигнет больших результатов.
Послом доброй воли ЮНИСЕФ в Армении является также полузащитник национальной сборной Армении по футболу и итальянской “Ромы” Генрих Мхитарян.