Հնդկական ջեներիկ դեղերի շնորհիվ ՀՀ-ն կիրականացնի հեպատիտ C-ի դեմ պայքարի ազգային ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը առաջիկայում նախատեսում է հեպատիտ C-ի դեմ պայքարի ազգային ծրագիր սկսել՝ հնդկական ջեներիկ (վերարտադրված) բարձրորակ դեղերով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Հնդկական ջեներիկ բարձրորակ դեղերը 10 անգամ ավելի մատչելի են, քան ամերիկյան անալոգները: Ազգային ծրագրում ներգրավված է եղել տարեկան 500 անձ, ապա 1000: Մենք պետք է վերացնենք հեպատիտ C-ի համաճարակը Հայաստանում՝ շնորհիվ հնդկական բարձրորակ ջեներիկ դեղերի»,- նշեց նախարարը:
Նա շեշտեց, որ Հայաստանում գրանցված է 4000 անուն և ավելի դեղորայք, և այդ դեղերի 10 տոկոսը ներմուծվում է Հնդկաստանից:

При помощи индийских дженериков в Армении планируется устранение эпидемии гепатита “С”: Торосян
В ближайшее время Министерство здравоохранения РА планирует начать национальную программу по борьбе с гепатитом “С” с высококачественными индийскими дженериками.
“Индийские препараты дженерики высокого качества в 10 раз доступнее, чем американские аналоги. В национальной программе было задействовано 500 человек в год, а затем 1000. Мы должны устранить эпидемию гепатита “С” в Армении при помощи высококачественных индийских лекарств дженериков”, - отметил министр.
Он подчеркнул, что в Армении зарегистрировано 4000 и более наименований лекарств, и 10% этих лекарств импортируются из Индии.