Իմ առաքելությունը համարել եմ պետությանը, եկեղեցուն ծառայող իրական փոփոխություններ բերելը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին և հանդիպել Գերագույն հոգևոր խորհրդի և եպիսկոպոսաց դասի տարեկան ժողովի մասնակիցների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածին այցելելու, Գերագույն հոգևոր խորհրդի նիստի անդամներին հանդիպելու համար և ներկայացրել նիստում քննարկվող հարցերի օրակարգը:
Դիմելով ներկաներին, վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
Սրբազան հայրեր,
Գերագույն հոգևոր խորհրդի հարգելի անդամներ,
ուրախ եմ այսօրվա հանդիպման համար: Իհարկե նման հանդիպումների կարիքը և անհրաժեշտությունը կա, գուցե ավելի հաճախ, քան տեղի է ունենում: Ընդհանուր առմամբ, իհարկե, ինչպես Վեհափառը նշեց, պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների հետ կապված քննարկումները շատ կարևոր են, առավել ևս նոր իրավիճակում և նոր պայմաններում, որ այսօր ունենք Հայաստանի Հանրապետությունում: Այդ պայմաններն ու հարաբերություններն ունեն բազմաթիվ նրբություններ և ես հույս ունեմ, որ այսօր այդ նրբությունների կարևոր դետալներին մենք հնարավորություն կունենանք անդրադառնալ:
Ընդհանուր առմամբ, երբ ասվում է պետություն-եկեղեցի հարաբերություն՝ ես առաջին հերթին հասկանում եմ ոչ միայն և ոչ այնքան նյութական հարաբերությունների կարգավորումներ, չնայած դրանք էլ կարևոր և էական են, այլ առաջին հերթին հասկանում եմ քննարկում՝ մեր երկրում հոգևոր կյանքի, հոգևոր արժեքների և ընդհանրապես հոգևոր մթնոլորտի առումով:
Ընդհանուր առմամբ, երբ ես մտածում եմ մեր երկրում առկա մթնոլորտի մասին՝ ես այն եզրակացությանն եմ գալիս, որ ցավոք մեր ժամանակներում, ես չեմ ուզում այդ ժամանակների մեկնարկ, ավարտ, այսինքն մի կոնկրետ ժամանակ նշել, ընդհանուր միտումը ապահոգևորականացումն է: Եվ սա ես նկատի չունեմ որպես ծառայություն, ես նկատի չունեմ որպես պաշտոն, կարգավիճակ, ես նկատի ունեմ առաջին հերթին ընկալումը հանրային հարաբերություններում, այսպես ասած, էլիտայի և հանրության հարաբերությունները, ընդհանրապես կամայական երկու քաղաքացիների հարաբերությունները: Իմ կարծիքն այն է, որ այդ ապահոգևորականացման ֆոնին է, որ տեղի են ունենում քաղաքական դեգրադացիաներ և տեղի է ունենում կոռուպցիայի ծավալում և ոչ միայն կոռուպցիայի ծավալում, այլև դա դառնում է շատ սովորական հարաբերությունների կերպ և այս ապահոգևորականացման ճանապարհին և ֆոնին է, որ հանրության ավելի ու ավելի մեծ շերտեր են ներգրավվում ահա այդպիսի երևույթների մեջ:
Ընդհանրապես ուզում եմ անկեղծ խոստովանել, որ երբ մի որևէ քաղաքական թիմ կամ անձ հասնում է իշխանության կամ իշխանական կարգավիճակ է ձեռք բերում, սովորաբար, համենայն դեպս պատմական տրամաբանությունը շատ հաճախ եղել է այդպիսին, նրանց առաջին մտածումը և միտումը լինում է հետևյալը. ի՞նչպես անել՝ այդ կարգավիճակը հնարավորինս երկար պահել և եթե նույնիսկ հնարավոր է՝ սեփականել:
Ես ուզում եմ հստակ ընդգծել, որ մեր կառավարության առաքելությունը և անձամբ իմ առաքելությունը ընդհանրապես ոչ միայն այս կարգավիճակում, այլև իմ ողջ կյանքի ընթացքում ես համարել եմ իրական փոփոխություններ բերելը, այնպիսի փոփոխություններ բերելը, որոնք կծառայեն մարդուն, որոնք կծառայեն երկրին, որոնք կծառայեն պետությանը, որոնք կծառայեն եկեղեցուն, որովհետև ինձ համար հոգևոր արժեքները, հոգևոր կյանքը, հոգևոր բովանդակությունը չափազանց կարևոր են և բազմիցս ասել եմ՝ դա համարում եմ իմ քաղաքական գործունեության և կյանքի անբաժանելի մասը: Ես ընդհանրապես համարում եմ, որ քաղաքական գործունեությունն ինձ համար իմաստ չէր ունենա, եթե այդ շատ կարևոր կոմպոնենտը տեղ չզբաղեցներ այդ գործունեության մեջ:
Եվ ուզում եմ ասել, որ ես նաև, իմ սուբյեկտիվ ընկալումն է սա, չեմ հավակնի պնդել, որ սա ամենաճիշտ կամ ամենաարդարացված կամ գուցե ամենապրագմատիկ ընկալումն է, բայց դա իմ ընկալումն է, որ ընդհանրապես մեր կյանքին պետք է նայել այս պրիզմայով, որովհետև ժամանակակից քաղաքակիրթ հարաբերությունները ես պատկերացնում եմ որպես որոշակի սպեկտրի և մասերի բաժանած շրջանակ, որտեղ կան տարբեր կոմպոնենտներ՝ կա նյութական կոմպոնենտ, հոգևոր կոմպոնենտ, քաղաքական կոմպոնենտ, արժեքային կոմպոնենտ և իրավական կոմպոնենտ:
Այդ ամեն ինչի ճիշտ համադրությամբ է, որ ձևավորվում է մրցունակ պետություն և հասարակություն: Ուզում եմ ասել նաև, որ հենց այս առաքելության գիտակցությունից է բխում, որ ես հասկանում եմ, որ մենք և հանրության հետ, և եկեղեցու հետ և քաղաքացիների հետ, և քաղաքական ուժերի հետ պետք է պատրաստ լինենք ուղիղ, բաց, անկեղծ խոսակցության, և այդ խոսակցությունների նպատակն է շատ կարևոր, որ մենք արձանագրենք՝ ինչի համար է այդ խոսակցությունը՝ հաղթահարել ճգնաժամը կամ կանխարգելել ճգնաժամն այն դեպքերում, երբ ճգնաժամ չկա:
Իսկ ընդհանուր առմամբ, ես կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում, բոլոր ոլորտներում կա ճգնաժամ, որովհետև եթե չլիներ այդ ճգնաժամը՝ այն իրադարձությունները, որ տեղի ունեցան Հայաստանի Հանրապետությունում՝ ուղղակի տեղի չէին ունենա: Եթե չկա ճգնաժամ՝ այդ իրադարձությունները տեղի չէին ունենա և այն, որ Հայաստանի Հանրապետության հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ և Սփյուռքի հարյուր հազարավոր մեր հայրենակիցներ շատ հստակ դիրքորոշում արտահայտեցին՝ սկսած դպրոցականներից, ավարտած տարեցներով: Սա վկայությունն էր այն բանի, որ 2018 թվականի գարնան դրությամբ՝ մենք չունեինք մի ոլորտ, բացարձակապես չունեինք ոլորտ, որտեղ չունեինք ճգնաժամ: Ես, քավ լիցի, չեմ ասի, թե այս մեկ ու կես տարվա ընթացքում այդ ճգնաժամերը լուծվել են, բայց մի ճգնաժամ հաստատ լուծվել է, վստահության ճգնաժամը հաստատ լուծվել է:
Սա լավ հիմք է, որպեսզի մենք շարունակենք մեր ճանապարհը և լուծենք նաև մյուս բոլոր ճգնաժամերը և լուծենք դա կառուցողականության, փոխադարձ հարգանքի, բաց, անկեղծ, ուղիղ երկխոսության և քննարկումների միջոցով: Համենայնդեպս, ես այսպիսին եմ պատկերացնում նաև պետություն-եկեղեցի հարաբերությունները:
Չեմ կարող ասել, թե մենք այս առումով հասել ենք երկխոսության մի այնպիսի մակարդակի, որը կարող ենք համարել, որ կատարյալ է, բայց որ մենք այս ճանապարհին տեղում կանգնած չենք մնացել՝ դա էլ փաստ է: Մենք որոշակի քայլեր արել ենք, խոսել ենք, զրուցել ենք, քննարկել ենք և ես ուրախ եմ առաջինը սրա համար, որ մենք կարող ենք դա անել: Սա առողջության շատ կարևոր ցուցիչ է և առողջության շատ կարևոր վկայություն է: Ես շնորհակալ եմ նաև այսպիսի հնարավորության համար, շնորհակալ եմ Վեհափառ հայրապետին, որ ինքն անընդհատ այս հնարավորություններն օգտագործում է նման խոսակցությունների համար և նորանոր առիթներ է փնտրում և ստեղծում, որպեսզի մենք այս երկխոսությունն ունենանք: Ես այսօր այսեղ եկել եմ Վեհափառ հայրապետի հրավերով՝ հենց այսպիսի զրույց և երկխոսակցություն ունենալու:
Բաց և անկեղծ մթնոլորտում անցած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են եկեղեցի-պետություն հարաբերություններին, մեր պետության և ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերներին, առկա խնդիրներին և դրանց լուծման հանարավորություններին, պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը, ինչպես նաև հանրության շրջանում հնչեղություն ունեցող թեմաներին վերաբերող մի շարք հարցեր:

“Making real changes for sake of humans, state and church has been my mission” - Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today visited the Mother See of Holy Etchmiadzin and met with participants in the annual meeting of the Supreme Spiritual Council, the PM’s Office told Armenpress.
Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, His Holiness Karekin II thanked the Prime Minister for visiting the Mother See of Holy Etchmiadzin and meeting with Supreme Spiritual Council members. The Catholicos introduced the agenda to be discussed at the meeting.
Addressing those present, Prime Minister Pashinyan said:
Holy fathers,
Dear Supreme Spiritual Council members!
I am glad for today’s meeting. Meetings like this are important indeed. On the whole, as the Patriarch noted, discussions related to State-Church relations are extremely important, especially in the new situation and environment that we have in the Republic of Armenia today. These conditions and relationships have many nuances, and I hope we will have the opportunity to touch on all nuances today.
To my mind, the State-Church relations imply not only and not so much material concerns, however essential they might seem, but first of all a discussion of spiritual life, spiritual values and spiritual atmosphere in the country.
In general, when I think about the atmosphere in our country, I come to the conclusion that unfortunately (I do not want to mention a specific period), the general trend is the denial of spirituality. I do not mean this as a service, I do not mean in terms of position, status, I mean, first of all, the perception in public relations, that is, the relations between the elite and the public at large, the relations of any two citizens, as a whole.
I think that it is against the backdrop of this rejection of spirituality that political degradation and the spread of corruption takes place; it has grown into a usual way of doing things. It against the backdrop of the rejection of spirituality that ever more layers of society come to be involved in such phenomena .
In general, I should admit that when a political team or a person comes to power or wins a leadership position, they usually, at least historically, think of how to keep that status for as long as possible or privatize it, if possible. I want to clearly emphasize that throughout all my life I believed that my mission was to bring about real changes, such changes as might serve the people, the country, our statehood, our church, because the spiritual values and spiritual life are very important to me, and I have said many times that I consider them an integral part of my political activity and life.
I generally believe that political activity would not mean so much to me if it were not for that very important component. And I want to say (this is my subjective perception and I will not insist on it, and this is the most correct or most justified or perhaps the most pragmatic perception, but this is my perception) that we should look at our life through this prism, because I represent modern civilized relations in the form of a circle divided into certain spectra and parts, where there are various components: the material component, the spiritual component, the political component, the system of values and the legal component.
Their harmonious combination leads to a competitive state and society. Also, I want to say that it is from the awareness of this mission that I understand that we must be prepared for a direct, outspoken, sincere conversation with the public at large, the Church, the citizens and all political forces. We must realize why this conversation is being held, namely to deal with a crisis or prevent a crisis where there is no crisis.
I believe that we face a crisis in all areas in the Republic of Armenia, since if there had not been a crisis, the events that occurred in the Republic of Armenia would simply not have happened. This is evidenced by the fact that hundreds of thousands of citizens of the Republic of Armenia and hundreds of thousands of our compatriots in the Diaspora, ranging from schoolchildren to elderly people, expressed a very clear position. I would not state that the crisis has been tackled completely over the past one and a half years, but one of its key components has definitely been resolved. I mean the crisis of confidence.
This is a good basis for us to move forward and address the other problems mediating a constructive approach, mutual respect, direct dialogue and discussion. At least, this is how I see the relations between the State and the Church.
While I cannot say that we have reached such a level of dialogue to assume that everything is perfect, but it seems to be obvious that we are not just standing still. We have discussed and taken specific steps, and I am glad to state that we can succeed. This is an important indicator of sound and healthy approaches.
I am also grateful for this opportunity, and I am grateful to His Holiness for constantly using these opportunities for such conversations. I look forward to having ever new opportunities and reasons for dialogue. I came here today at the invitation of His Holiness to have such a conversation and dialogue. Thank you.”
During the meeting, which went off in an atmosphere of outspokenness and sincerity, a number of issues were discussed concerning the State-Church relations, the challenges facing our statehood and our people, the problems and the possibilities for tackling them in terms of preserving our historical and cultural heritage. Reference was made to a number of high-profile topics discussed in society”.