Հայաստանյան ԶԼՄ-ները երբեք այնքան ազատ չեն եղել իշխանական ճնշումներից, որքան հիմա են.Աշոտ Մելիքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանյան լրատվամիջոցները հետխորհրդային շրջանում երբեք այնքան ազատ չեն եղել իշխանական ճնշումներից ու միջամտություններից, որքան հիմա են: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը՝ ներկայացնելով մի քանի կետեր:
«Համարում եմ, որ հեռախոսային կամ այլ տեսակի ճնշումները, նախազգուշացումները, խմբագրական քաղաքականությանը միջամտությունները դադարել են: Իշխանությունը հռչակել է քաղաքականություն, ըստ որի, չի միջամտելու լրատվամիջոցների գործունեությանը և հիմնականում հարազատ է մնում իր խոստմանը»,-ասաց Աշոտ Մելիքյանը: Նա նշեց, որ երբեք հետխորհրդային տարիներին չի եղել, որ մասնավոր հեռուստաընկերություններն ամբողջությամբ մնան ընդդիմության ձեռքում, ոչ միայն խորհրդարանական, այլև արտախորհրդարանական ընդդիմության: Ավելին, նրա խոսքով, որևէ հեռուստաընկերություն, եթե անցներ կարմիր գիծը, ապա կարժանանար Ա1+-ի ճակատագրին: Հիմա մասնավոր հեռուստաընկերությունները, բոլորը՝ արտախորհրդարանական կամ խորհրդարանական ընդդիմությանը հարող, նրանց հետ ասոցացվող լրատվամիջոցներ են: Աշոտ Մելիքյանի խոսքով, որոշներն ավելի շատ գործում են որպես քարոզչամիջոցներ, սպասարկում են կոնկրետ քաղաքական ուժի շահերը:
Անդրադառնալով Yerevan.today-ի հետ կապված դեպքին, երբ իրավապահները խուզարկություն էին կատարել լրատվամիջոցի գրասենյակում, Աշոտ Մելիքյանը նշեց, որ դա բացառություն է, այլ ոչ թե օրինաչափություն:
«Այո, կոշտ միջոցներ կիրառվեցին Yerevan.today-ի նկատմամբ, ինչն անընդունելի է: Մենք հարցում ենք ուղարկել իրավապահ մարմիններին գրասենյակից առգրավված նյութերի փորձաքննության վերաբերյալ: Ստացանք պատասխան, որ փորձաքննության արդյունքում քննությանը վերաբերող որևէ տվյալ չի հայտնաբերվել: Սա մեզ հիմք է տալիս ասելու, որ այդ քայլը ճնշում էր լրատվամիջոցի վրա: Կարծում եմ, որ այն մարդիկ, ովքեր չարաշահել են իրենց լիազորությունները, պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն: Ամեն դեպքում, իհարկե, լինում են նման դեպքեր, սակայն դրանք ավելի շատ բացառություն են, քան օրինաչափություն»,-ասաց Աշոտ Մելիքյանը:
Ինչ վերաբերում է hayeli.am կայքի գրասենյակի ուղղությամբ մի խումբ երիտասարդների կողմից հավկիթներ նետելու դեպքին, ապա Աշոտ Մելիքյանի կարծիքով, իշխանությունը այդպիսի անմիտ քայլի չէր դիմի:
«Կարծում եմ, որ սա այդ տղաների նախաձեռնությունն է: Անկախ նրանից, թե կայքում ինչ է հրապարակվել, նման մոտեցումը ես անթույլատրելի եմ համարում: Խոսքին պետք է խոսքով պատասխանել: Հակառակ պարագան քաղաքակիրթ ճանապարհ չէ»,-ասաց նա:
Ներկայացնելով Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի 2019 թվականի երրորդ եռամսյակի զեկույցը՝ Աշոտ Մելիքյանը նշեց, որ 2019թ. երրորդ եռամսյակում շարունակվել է լրագրողների ու լրատվամիջոցների ներգրավվածությամբ նոր դատական հայցերի աննախադեպ հոսքը։ Դիտարկվող ժամանակահատվածում տարբեր դատարաններում վարույթ է ընդունվել 33 գործ։ Դրանցից 30-ը ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1 հոդվածով նախատեսված՝ վիրավորանքի և զրպարտության հիմքով են, 2-ը վերաբերում են տեղեկություններ ստանալու եւ տարածելու իրավունքի խախտումներին, 1 դեպքում էլ լրատվամիջոցը հայց է ներկայացրել ընդդեմ քաղաքագետի:
Վերոհիշյալ 30 դատական գործերից 13 դեպքում հայցվորները ներկա և նախկին պաշտոնյաներ են, 9-ը՝ շարքային քաղաքացիներ, 5-ը՝ գործարարներ, 1-ը՝ քաղաքական գործիչ, 1-ը՝ շոու բիզնեսի ներկայացուցիչ և 1 դեպքում լրագրողը հայց է ներկայացրել լրատվամիջոցի դեմ։
«Դատական հայցերի այս հոսքը, թերևս, պայմանավորված է այն իրողությամբ, որ ԶԼՄ-ների զգալի մասը լի է ատելության խոսքով, ֆեյք լուրերով, կողմնակալ մեկնաբանություններով ու մանիպուլյացիաներով։ Հետհեղափոխական շրջանում, երբ էլ ավելի սրվեց լրատվամիջոցների բևեռացումը և բաժանումն ըստ քաղաքական-ֆինանսական ճամբարների, շատ ԶԼՄ-ներ վերածվեցին քարոզչամիջոցների՝ սպասարկելով նախևառաջ իրենց քաղաքական հովանավորների շահերը։ Որոշ դեպքերում էլ քննադատության թիրախ դարձած մարդիկ փորձում են դատարանների միջոցով ճնշում գործադրել ԶԼՄ-ների վրա»,-ասաց Աշոտ Մելիքյանը:
Ընդհանուր առմամբ, 2019թ. երրորդ եռամսյակի ընթացքում գրանցվել է ԶԼՄ-ների և դրանց աշխատակիցների նկատմամբ տարատեսակ ճնշումների 35 դեպք, տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումների 11, ֆիզիկական բռնության 1 փաստ։ Ընթացիկ տարվա նախորդ եռամսյակների համեմատ ԶԼՄ-ների և դրանց աշխատակիցների նկատմամբ ճնշումների, ինչպես նաև տեղեկություններ ստանալու եւ տարածելու իրավունքի խախտումների դեպքերը երրորդ եռամսյակում նվազել են: Աշոտ Մելիքյանը նկատեց, որ պետական կառույցները տեղեկատվության տրամադրման գործում փոքր-ինչ վերանայել են իրենց մոտեցումները, սակայն դեռ բարելավելու տեղ կա:

Армянские СМИ никогда не были так свободны от давлений власти, как сейчас: Ашот Меликян
Армянские СМИ на постсоветском пространстве никогда не были настолько свободны от давления и вмешательства властей, как сейчас. Об этом на пресс-конференции в зале «Арменпресс» сказал председатель Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян, представив несколько пунктов.
“Считаю, что телефонные или другие нажимы, предупреждения, вмешательства в редакционную политику уже прекратились. Власти провозгласили политику, согласно которой они не будут вмешиваться в деятельность СМИ и, в основном, остаются верными своему обещанию”, - сказал Ашот Меликян. Он отметил, что никогда в постсоветские годы не было так, чтобы частные телекомпании полностью остались бы в руках оппозиции, не только парламентской, но и внепарламентской оппозиции. Более того, по его словам, какая-либо телекомпания, если бы перешла красную линию, удостоилась бы участи А1 +. Сейчас частные телекомпании, все СМИ -примыкающие к внепарламентской или парламентской оппозиции, ассоциирующиеся с ними. По словам Ашота Меликяна, некоторые больше действуют как средства пропаганды, обслуживают интересы конкретной политической силы.
Касаясь инцидента с Yerevan.today, когда правоохранители провели обыск в офисе СМИ, Ашот Меликян отметил, что это исключение, а не закономерность. Да, были применены жесткие меры. Мы направили в правоохранительные органы запрос об экспертизе материалов, изъятых из офиса. Получили ответ, что в результате экспертизы каких-либо данных, относящихся к следствию, не обнаружено. Это дает основание говорить, что это был шаг давления на СМИ. Я думаю, что те люди, которые злоупотребили своими полномочиями, должны быть привлечены к ответственности. В любом случае, конечно, бывают подобные случаи, однако они больше исключение, чем закономерность”, - сказал Ашот Меликян.
Что касается случая швыряния яиц в направлении офиса hayeli.am, по мнению Ашота Меликяна, власти не пошли бы на такой глупый шаг. “Думаю, что это была инициатива этих ребят. Независимо от того, что было опубликовано на сайте, такой подход я считаю недопустимым. На слова надо отвечать словами. В противном случае это не цивилизованный путь”, - сказал он.
Представляя доклад Комитета по защите свободы слова за третий квартал 2019 года, Ашот Меликян отметил, что в третьем квартале 2019 г. продолжился беспрецедентный поток новых судебных исков с участием журналистов и СМИ. За рассматриваемый период различными судами были приняты в производство 33 дела.
30 из них - на основании оскорбления и клеветы, предусмотренных статьей 1087.1 Гражданского кодекса РА, 2, касаются нарушения права на получение и распространение информации, в 1 случае СМИ подало иск против политолога.
В 13 случаях из вышеуказанных 30 судебных дел истцами являются нынешние и бывшие чиновники, в 9 - рядовые граждане, в 5 - предприниматели, в 1 - политический деятель, в 1-представитель шоу-бизнеса и еще в 1 случае журналист сам представил иск против СМИ.
“Этот поток судебных исков, пожалуй, обусловлен тем, что значительная часть СМИ полна ненависти, фейковых новостей, предвзятых комментариев и манипуляций. В постреволюционный период, когда еще больше обострилась поляризация и разделение СМИ на политико-финансовые лагерям, многие СМИ превратились в средства пропаганды, служа прежде всего интересам своих политических спонсоров. В некоторых случаях люди, ставшие мишенью критики, пытаются посредством судов оказать давление на СМИ”, - сказал Ашот Меликян.
В целом, в течение третьего квартала 2019 года  было зарегистрировано 35 случаев различного давления на СМИ и их сотрудников, 11 случаев нарушения права на получение и распространение информации, 1 факт физического насилия. По сравнению с предыдущими кварталами текущего года случаи давления на СМИ и их сотрудников, а также нарушения права на получение и распространение информации в третьем квартале сократились. Ашот Меликян отметил, что в деле предоставления информации государственные структуры несколько пересмотрели свои подходы, однако еще есть место для улучшения.