Նիկոլ Փաշինյանը Վլադիմիր Պուտինին նվիրել է Կազիմիրովի «Խաղաղություն Ղարաբաղին» գիրքը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Աշխաբադում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին նվիրել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովի «Խաղաղություն Ղարաբաղին» գիրքը: Երկու երկրների ղեկավարները Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադում մասնակցում են ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ 2009թ. լույս ընծայված գիրքը պարունակում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ պաշտոնական փաստաթղթեր և հեղինակի վերլուծական նյութեր:
Կազիմիրովը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ է եղել 1994-1996 թվականներին։ Կազիմիրովի անմիջական մասնակցությամբ են ընթացել հակամարտության կարգավորման, այդ թվում՝ Մոսկվայում 1992 թվականի մայիսին զինադադար հաստատելու բանակցությունները։ Հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ հոդվածներով և զեկույցներով հանդես է եկել մամուլում և համաժողովներում։ 2015 թ. հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է Պատվո շքանշանով։

Никол Пашинян подарил Владимиру Путину книгу Казимирова «Мир Карабаху»
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Ашхабаде подарил президенту России Владимиру Путину книгу бывшего сопредседателя Минской группы ОБСЕ от РФ Владимира Казимирова «Мир Карабаху». Главы двух государств участвуют в очередном заседании Совета глав государств СНГ в столице Туркменистана Ашхабаде.
Как сообщает Арменпресс, изданная в 2009 году книга содержит официальные документы и авторские аналитические материалы по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Казимиров был сопредседателем Минской группы ОБСЕ в 1994-1996 гг. Казимиров принимал непосредственное участие в переговорах по урегулированию конфликта, включая переговоры о прекращении огня в мае 1992 года. Он опубликовал статьи и доклады по этому вопросу. 26 октября 2015 года указом президента Республики Армения Казимиров был награжден орденом Почета.