Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Սերբիայում հարգանքի տուրք է մատուցել Անհայտ զինվորի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Սերբիայի Հանրապետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ հոկտեմբերի 5-ին այցելել է Բելգրադի հարավ-արևելյան հատվածում՝ Ավալա բլուրի վրա գտնվող Անհայտ զինվորի հուշարձան, որը հավերժացնում է Առաջին աշխարհամարտում զոհված սերբ զինվորների հիշատակը։
Հուշարձանը կառուցվել է 1938 թվականին այն վայրում, որտեղ ամփոփված են Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ զոհված անհայտ սերբ զինվորի մասունքները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հուշարձանի մոտ Սերբիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Ալեքսանդր Վուլինի ուղեկցությամբ նախագահ Սարգսյանն ու տիկին Նունե Սարգսյանը հարգանքի տուրք են մատուցել առաջին աշխարհամարտում զոհված զինվորների հիշատակին, որից հետո նախագահ Սարգսյանը գրառում է կատարել հուշամատյանում․ «Այս պատմական պահին հիշում ենք բոլոր նրանց, ովքեր իրենց կյանքը նվիրեցին հայրենիքին»։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ու տիկին Նունե Սարգսյանն այնուհետև այցելել են Բելգրադի պատմական կենտրոնում գտնվող՝ հնագույն «Կալեմագդան» ամրոց։ Բելգրադի քաղաքապետ Զորան Ռադոյիչիչի և ամրոցի տնօրեն Մարիա Ռելյիչի ուղեկցությամբ նրանք շրջել են ամրոցում, ծաղիկներ դրել հայատառ տապանաքարերին։
Ամրոցը, որը 1979թ.-ին հռչակվել է բացառիկ կարևորության մշակութային հուշարձան, որպես միջնաբերդ կառուցվել է մ.թ.ա. 3-րդ դարում։ Այն բազմիցս ավերվել է տարբեր արշավանքների ժամանակ, իսկ 12-րդ դարում վերակառուցվել է որպես ամրոց։ Այստեղ նաև հայկական հետք կա․ 16-18-րդ դարերում շատ հայ առևտրականներ հաստատվել են Սերբիայում, հիմնել հայկական եկեղեցի։ Եկեղեցին չի պահպանվել, իսկ տարածքի՝ հայատառ գրություններով տապանաքարերը տեղափոխվել են ամրոցի տարածք և պահպանվում են այնտեղ։
Բելգրադի քաղաքապետ Զորան Ռադոյիչիչն ասել է. «Սերբ ժողովուրդը ծանոթ է հայ ժողովրդի պատմությանն ու մշակույթին, արժևորում է այն և գնահատում Հայաստանի նախագահի այցն այս պատմական վայր, որտեղ նաև հայկական հետք կա»։ Նա նշել է, որ ուրախ կլինեն Բելգրադը և Երևանը հռչակել քույր քաղաքներ։

Armenian President pays homage at Monument to the Unknown Hero in Belgrade
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. As part of the official visit to Serbia, Armenian President Armen Sarkissian and First Lady Nune Sarkissian visited the Monument to the Unknown Hero in Belgrade on October 5. They were accompanied by Serbian Minister of Defense Aleksandar Vulin.
The monument was built was built in 1938 on the place where an unknown Serbian World War I soldier was buried.
President Armen Sarkissian and First Lady Nune Sarkissian paid homage to the memory of the WWI soldiers in the memorial. Sarkissian then signed the guestbook: “At this historic moment we remember those who dedicated their lives to their fatherland”.
The president then visited the Belgrade Fortress and toured the 3rd century BC castle accompanied by the monument’s director Marija Reljić and Mayor of Belgrade Zoran Radojičić.
In the 16th-18th centuries many Armenian merchants settled in Serbia and founded an Armenian church. The church did not surviving throughout the centuries but the gravestones with Armenian writings were moved to the fortress’s territory and are preserved up to this day. Sarkissian laid flowers at these gravestones during the visit.
Belgrade Mayor Zoran Radojičić said: “The Serbian people know the Armenian people’s history and culture, value it and appreciate the Armenian president’s visit to this historic location where an Armenian trace also exists”.