Մանվել Գրիգորյանի պաշտպանը կալանքից յոթ անշարժ գույքի ազատման միջնորդություն է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվում է ԵԿՄ վարչության նախկին նախագահ գեներալ Մանվել Գրիգորյանի գործով դատական նիստը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նիստը նախագահում է դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը:
Գրիգորյանը դատական նիստին ներկա չէր, ինչի մասին պաշտպանները ներկայացրել են համապատասխան գրություն նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ:
Մանվել Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը դատարանում յոթ անուն անշարժ գույք ներկայացրեց, որոնք խնդրեց ազատել կալանքից:
Դատավորն ասաց՝ ներկայացված յոթ գույքից հինգը Մանվել Գրիգորյանի անունով է, երկուսը՝ կազմակերպության: Դատավորը նշեց, որ պետք է ներկայացնել նաև վարձակալության պայմանագրերը, որպեսզի ինքը կարողանա թույլատրել գույքն օգտագործել:
«Վարձակալության համար վճարվող գումարները պետք է ուղղվեն դատարանի հաշվին, որով հետագայում կամ կվճարվի պետությանը ենթադրաբար պատճառված վնասը, կամ կվերադարձվի սեփականատիրոջը»,- նշեց Մարտիրոսյանը:
Մանվել Գրիգորյանի պաշտպանն առարկեց, որ նախ պետք է գույքը կալանքից ազատել, որպեսզի հետո իրենք կարողանան գտնել վարձակալի:
Դատարանն այս հարցի շուրջ վերջնական որոշում չունի:
Հունիսի 3-ին Մանվել Գրիգորյանին «Նաիրի» բժշկական կենտրոնից տեղափոխել էին «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ, այնուհետև՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ:
ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանը մեղադրվում է ապօրինի կերպով զենք-զինամթերք պահելու, ավելի քան 101 մլն դրամի գույք յուրացնելու, ավելի քան 1 մլրդ դրամի հարկերի վճարումից խուսափելու, պետական միջոցներից ավելի քան 1 մլրդ դրամ վատնելու և շորթությամբ 37 մլն դրամ արժողությամբ գույքի հափշտակությունը կազմակերպելու մեջ:

Адвокат Манвела Григоряна подал ходатайство об освобождении из-под ареста семи объектов недвижимости
Адвокат Манвела Григоряна подал ходатайство об освобождении из-под ареста семи
объектов недвижимости
В суде общей юрисдикции города Еревана продолжается судебное заседание по делу бывшего председателя правления Союза добровольцев “Еркрапа” генерала Манвела Григоряна.
Как передает «Арменпресс», на заседании председательствует судья Мнацакан Мартиросян.
Григорян не присутствовал на судебном заседании, по поводу чего адвокаты представили соответствующее сообщение о состоянии его здоровья.
Адвокат Манвела Григоряна Левон Багдасарян представил в суде семь наименований недвижимости, которые попросил освободить из-под ареста.
Судья сказал, что пять наименований имущества из семи представленных - на имя Манвела Григоряна, двое - на имя организации. Судья отметил, что необходимо представить также договоры об аренде, чтобы он смог позволить им использовать имущество.
Суммы, выплачиваемые за аренду, должны быть направлены на счет суда, которым в дальнейшем будет выплачен ущерб, предположительно причиненный государству, или возвращен собственнику”, - отметил Мартиросян.
Адвокат Манвела Григоряна возразил, что сначала нужно освободить имущество из-под стражи, чтобы потом найти арендатора.
У суда нет окончательного решения по этому вопросу.
3 июня Манвела Григоряна из медицинского центра “Наири” перевели в УИУ “Ереван – Кентрон”, затем в УИУ  “Больница для осужденных”.
Манвел Григорян обвиняется в незаконном хранении оружия и боеприпасов, присвоении имущества на сумму более 101 млн драмов, уклонении от уплаты налогов на сумму более 1 млрд драмов, растрате из государственных средств более 1 млрд драмов и организации хищения имущества с вымогательством на сумму 37 млн драмов.