Պետական եկամուտների կոմիտեն նախաձեռնել է վիրտուալ ՀԴՄ-ների ներդրման գործընթաց
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էլեկտրոնային առևտրի խթանման և անկանխիկ գործարքների ավելացմանն ուղղակիորեն նպաստելու համար Պետական եկամուտների կոմիտեն նախաձեռնել է վիրտուալ ՀԴՄ-ների ներդրման գործընթաց։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, այդ նպատակով կոմիտեի նախաձեռնությամբ տնտեսվարողների հետ «Էլեկտրոնային առևտուր և վիրտուալ ՀԴՄ» խորագրով հանդիպում-քննարկում է անցկացվել:
Հանդիպման ընթացքում Միքայել Փաշայանը ներկայացրել է վիրտուալ հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի գաղափարը և էլեկտրոնային առևտրում դրա կիրառման նպատակը:  ՊԵԿ նախագահի տեղակալի խոսքով՝  վիրտուալ ՀԴՄ-ի ներդրման արդյունքում կավելանան անկանխիկ շրջանառության ծավալները, կհստակեցվի փաստաթղթաշրջանառությունը և կապահովվի գործարքների կատարման թափանցիկությունը։
ՊԵԿ վարչարարության, մեթոդաբանության, ընթացակարգերի և սպասարկման վարչության պետ՝ Հրաչյա Մուրադյանը ներկայացրել է վիրտուալ ՀԴՄ-ի աշխատանքի հետ կապված օրենսդրական հարցերը և իրավական ակտերի  փոփոխությունները, ինչպես նաև վիրտուալ ՀԴՄ կտրոնի վավերապայմանների սահմանումները:
Հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում, քննարկվել են մի շարք հարցեր կապված վիրտուալ ՀԴՄ-ի ներդրման գործընթացի հետ։
Տնտեսվարողներն էլեկտրոնային առևտրի և վիրտուալ ՀԴՄ-ի վերաբերյալ հարցերը և առաջարկությունները գրավոր կարող են ներկայացնել՝ VirtualCRM@taxservice.am  էլեկտրոնային հասցեին:

КГД Армении инициировал процесс внедрения виртуальных ККА
Для стимулирования электронной торговли и непосредственного содействия увеличению безналичных сделок Комитет государственных доходов инициировал процесс внедрения виртуальных контрольно-кассовых аппаратов.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ КГД РА, с этой целью по инициативе комитета была проведена встреча-обсуждение на тему “Электронная торговля и виртуальные ККА”. В ходе встречи Микаел Пашаян представил идею виртуального контрольно-кассового аппарата и цель его применения в электронной торговле.
По словам заместителя председателя КГД, в результате внедрения виртуальных ККА увеличатся объемы безналичного оборота, будет уточнен документооборот и обеспечена прозрачность выполнения сделок.
Начальник управления по администрированию, методологии, процедурам и обслуживанию КГД Грачья Мурадян представил законодательные вопросы, связанные с работой виртуальных ККА и изменения правовых актов, а также определения реквизитов виртуального ККА.
Встреча прошла в конструктивной атмосфере, был обсужден ряд вопросов, связанных с процессом внедрения виртуальных ККА.
Хозяйствующие субъекты могут письменно представить вопросы и предложения по электронной торговле и виртуальным ККА на электронный адрес: VirtualCRM@taxservice.am