ԱՄՆ-ն կարևորագույն դեր է խաղացել Հայաստանի շուրջ ձևավորված անվտանգության միջավայրում. Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները կարևորագույն դեր է խաղացել անկախության առաջին տարիներից ի վեր Հայաստանի շուրջ ձևավորված անվտանգության միջավայրում, կարևոր ներգրավվածություն ունենալով տարածաշրջանային խաղաղության պահպանման գործում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ օգոստոսի 27-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նման կարծիք հայտնեց ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի և արտերկրում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքի ընթացքում:
«Մենք բարձր ենք գնահատում նաև Միացյալ Նահանգների տնտեսական և ֆինանսական աջակցությունը, որն էականորեն նպաստել է մեր անկախության առաջին տարիներին սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի կայունացմանը: Վստահ ենք, որ ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական երկխոսության հարթակը համագործակցության օրակարգն ընդլայնելու և խորացնելու նոր հնարավորություններ է պարունակում»,- ասաց Մնացականյանը:

США сыграли важнейшую роль в сформировавшейся вокруг Армении среде безопасности: Мнацаканян
Соединенные Штаты, имея важную вовлеченность в дело сохранения регионального мира, с первых же лет независимости сыграли важнейшую роль в среде безопасности, сформировавшейся вокруг Армении.
Как передает «Арменпресс», такое мнение выразил 27 августа министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в ходе встречи руководителей центрального аппарата МИД и дипломатических представительств Армении за рубежом.
“Мы высоко ценим и экономическое и финансовое содействие Соединенных Штатов, которое существенно способствовало стабилизации социально-экономической ситуации в первые годы нашей независимости. Мы уверены, что платформа стратегического диалога с США содержит новые возможности для расширения и углубления повестки сотрудничества”, - сказал Мнацаканян.