Ռազմական ոստիկանության գնդապետը պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափի կաշառք. ՔԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՊՆ ՌՈ բաժանմունքի պետին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, կատարված բազմակողմանի քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Մ.Մ.-ը, հանդիսանալով հետաքննության մարմնի աշխատակից, իսկ 30.11.2015թ սկսած՝ հետաքննության մարմնի ղեկավար, չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները, այն է՝ 2014 թվականի հոկտեմբերին տեղեկանալով իր ծանոթ, ՌԴ քաղաքացի Է.Մ-ի որդու՝ Վ.Մ-ի՝ ՌԴ իրավապահ մարմինների կողմից հետախուզման մեջ գտնվելու և քրեական պատասխանատվությունից ու պատժից խուսափելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանելու մասին՝ չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները՝ Վ.Մ.-ի քրեական պատասխանատվության ենթարկվելն ապահովելու համար, որն էական վնաս է պատճառել պետության օրինական շահերին:
Բացի այդ, 2014թ. հոկտեմբերից 2016թ. հունվար ընկած ժամանակահատվածում կատարել է հանցանք կատարած անձ Վ.Մ.-ի պարտակում:
Այնուհետև, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ Վ.Մ.-ի օգտին գործողություն կատարելուն նպաստելու նպատակով պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք, այն է՝ գումարի դիմաց, իր լիազորությունների շրջանակներում, Վ.Մ.-ի՝ ՌԴ իրավապահ մարմինների կողմից հետախուզման, ինչպես նաև նրան ՀՀ քաղաքացիություն շնորհելու հարցերը կարգավորելու, իսկ հետագայում՝ նաև զինվորական գրքույկ տրամադրելու վերաբերյալ համաձայնություն է ձեռք բերել վերջինիս հոր՝ Է.Մ.-ի հետ, ապա 2014 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2016թ. հունվար ամիսն ընկած ժամանակահատվածում, պարբերաբար, կանխիկ և բանկային փոխանցումների միջոցով, որպես կաշառք անձամբ ստացել է  առանձնապես խոշոր չափերի՝ 68.160.000 ՀՀ դրամին համարժեք, ընդհանուր 6.000.000 ՌԴ ռուբլի գումար:
Բացի այդ, գնդապետը, գործելով առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2015թ. նոյեմբեր ամսին, Վ.Մ.-ի նկատմամբ բռնություն գործադրելու, ինչպես նաև նրա ծնողների՝ ՌԴ Նախոդկա քաղաքում գտնվող գույքն իր ընկերների միջոցով վնասելու սպառնալիքով Վ.Մ.-ին ներկայացրել է իր օգտին գույքային գործողություն կատարելու՝  առանձնապես խոշոր չափերի՝ 7.160.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.000.000 ՌԴ ռուբլի գումար տալու պահանջ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ գնդապետին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Полковник военной полиции потребовал и получил взятку в особо крупном размере: СК
По уголовному делу, расследуемому в управлении по особо важным делам Следственного комитета РА, начальнику отдела МО РА предъявлено обвинение.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью СК Армении, в ходе всестороннего расследования были получены фактические данные о том, что М. М., будучи сотрудником органа дознания, а с 30.11.2015 года - руководителем органа дознания,  злоупотребил должностными полномочиями, а именно, в октябре 2014 года узнав о нахождении  в розыске, объявленном правоохранительными органами РФ,  сына своего знакомого, гражданина РФ Э.М.,  В.О. и его прибытии в Республику Армения с целью уклонения от уголовной ответственности и наказания, он не выполнил своих служебных обязанностей, не обеспечил его привлечения к уголовной ответственности, причинив существенный вред законным интересам государства.
Кроме того, в период с октября 2014 г. по январь 2016 года совершил укрывательство лица, совершившего преступление.
Затем, также используя свое должностное положение, с целью осуществления действий в пользу В. М.,  потребовал и получил взятку в особо крупном размере. С отцом последнего, находящегося под расследованием правоохранительных органов РФ,  было достигнуто соглашение за определенную сумму решить вопрос о предоставлении ему гражданства РА, а в дальнейшем и о предоставлении военного билета, далее в период с октября 2014 года по январь 2016 года, посредством денежных и банковских переводов, в качестве взятки он лично получил сумму в особо крупных размерах (68,160,000 драмов РА), в общей сложности 6,000,000 рублей РФ.
Кроме того, полковник, действуя с прямым умыслом совершения хищения чужого имущества в особо крупных размерах, в ноябре 2015 г., с угрозой применения насилия по отношению к В. М., а также через своих друзей нанесения вреда имуществу его родителей в городе Находка РФ, представил требование о предоставлении ему имущества особо крупной стоимости - в размере -7.160.000 драмов РА, 1.000.000 рублей РФ.
По совокупности выявленных достаточных доказательств полковнику предъявлено обвинение по части 1 статьи 308, части 1 статьи 334 Уголовного кодекса РА, пункту 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса РА и пункту 2 части 3 статьи 182 Уголовного кодекса РА, и в его отношении в качестве меры пресечения избран арест.