Մեկ տարում չորս միլիարդ ծառ տնկելու Եթովպիայի պլանը գրեթե կատարված Է
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթովպիայի կառավարության «Կանաչ ժառանգություն» ազգային արշավի պլանը, որը ներառում Է 2019 թվականին 4 միլիարդ ծառի տնկում, շուտով կկատարվի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում պատմել Է Մոսկվայում հանրապետության դեսպան Ալեմայեխու Տեգենու Արգաուն: «Այս տարի մենք տնկել ենք արդեն 3,5 միլիարդ տնկի, այնպես որ շուտով նպատակին կհասնենք»,- հայտնել Է դեսպանը:
Ըստ Եթովպիայի իշխանությունների՝ «Կանաչ ժառանգություն» նխաձեռնությունն ազգային բնապահպանական արշավ Է, որը «նպատակամղված Է բնակչության իրազեկվածության բարձրացմանը Եթովպիայում շրջակա միջավայրի ահաբեկող վատթարացող վիճակի մասին եւ հասարակության իրազեկումը «կանաչ» կենսակերպի անցնելու» կարեւորության մասին: Միավորված ազգերի կազմակերպության գնահատումների համաձայն՝ 100 տարում Եթովպիայում անտառածածկույթը երկրի տարածության 35 տոկոսից կրճատվել Է մինչեւ 4 տոկոս:
Դեսպանի խոսքով՝ ազգային ծրագրին մասնակցում են երկրի բոլոր քաղաքացիները, ներառյալ վարչապետը. «Նա շատ նվիրված Է այդ գաղափարին եւ այդ ծրագրին, քանի որ ինքն Էլ Է ծառեր տնկում ամեն օր: Երբ վարչապեն այցելուների Է ընդունում իր գրասենյակում, նա բանկցությունների ավարտին նրանցից յուրաքանչյուրին հրավիրում Է միասին ծառ տնկելու»:

План Эфиопии посадить четыре миллиарда деревьев за год почти выполнен
План национальной кампании правительства Эфиопии "Зелёное наследие", который включает высадку 4 миллиардов деревьев в 2019 году, скоро будет выполнен, рассказал в интервью РИА Новости посол республики в Москве Алемайеху Тегену Аргау.
"В этом году мы посадили уже 3,5 миллиарда саженцев, так что скоро цель будет достигнута", - сообщил посол.
Согласно властям Эфиопии, инициатива "Зеленое наследие" - это национальная экологическая кампания, "направленная на повышение осведомленности населения о пугающем ухудшении состояния окружающей среды в Эфиопии и информирование общества о важности перехода на "зеленый" образ жизни". По оценкам Организации Объединенных Наций, за 100 лет лесопокрытие в Эфиопии сократилось с 35 до 4% площади страны,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По словам посла, в национальной программе участвуют все жители страны, включая премьер-министра: "Он очень привержен этой идее и этому проекту, так что и сам высаживает деревья каждый день. Когда премьер принимает посетителей в своем офисе, по окончании переговоров каждого из них он приглашает вместе высадить по дереву".