Բադասյանը հայտնել է, թե ինչու է Ստամբուլյան կոնվենցիայի հարցով դիմել Վենետիկի հանձնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենետիկի հանձնաժողովի խորհրդատվական կարծիքը կարող է օգտակար լինել, որպեսզի Արդարադատության նախարարությունը հանրային քննարկման ժամանակ ունենա անկախ մարմնի գնահատականը որոշակի տերմինների վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 1-ին  «Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» կառավարության որոշման նախագծի հանրային քննարկումից առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
«Մենք ցանկացել ենք ընդամենը ունենալ խորհրդատվական կարծիք և այդ հանձնաժողովին չենք դիմել սահմանադրականության հարցով: Մեր հարցադրումները Վենետիկի հանձնաժողովին այլ են: Իսկ ինչու է որոշվել դիմել, որովհետև, կարծում ենք, որ այդ խորհրդատվական կարծիքը կարող է օգտակար լինել հանրային քննարկման շրջանակում, որպես անկախ մարմնի կողմից որոշակի գնահատական տրվի այդ կոնվենցիայում օգտագործվող որոշ տերմիների վերաբերյալ»,- եզրափակեց Բադասյանը:
Հայաստանի արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը դիմել էր Եվրախորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովին Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման սահմանադրական հետևանքների մասին կարծիք ստանալու համար:
«Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիան (Ստամբուլի կոնվենցիա) այն վավերացրած կառավարություններին հորդորում է մշակել կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության բոլոր ձևերի դեմ պայքարի համապարփակ միջոցառումներ։ Կոնվենցիայի դրույթներն ուղղված են բռնությունը կանխարգելելուն, բռնության զոհերին օգնելուն և երաշխավորելուն, որ մեղավորները կկանգնեն արդարադատության առաջ։ Դա ենթադրում է կանանց նկատմամբ բռնության տարբեր ձևերի, ինչպես՝ ընտանեկան բռնության, հալածանքի, սեռական ոտնձգության և հոգեբանական բռնության քրեականացում և դրա համար օրինական պատժամիջոցների կիրառում։

Бадасян сообщил, почему он обратился в Венецианскую комиссию по вопросу Стамбульской конвенции
Консультативное мнение Венецианской комиссии может быть полезным для того, чтобы Министерство юстиции во время общественного обсуждения получило оценку независимого органа относительно определенных терминов.
Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами перед публичным обсуждением проекта решения правительства “Об утверждении антикоррупционной стратегии Республики Армения и программы мероприятий на 2019 - 2022 годы” сказал министр юстиции РА Рустам Бадасян.
“Мы хотели всего лишь иметь консультативное мнение и не обращались в эту комиссию по вопросу конституционности. Наши вопросы Венецианской комиссии заключаются в другом. Мы считаем, что это консультативное мнение может быть полезным в рамках общественного обсуждения, так как независимый орган даст определенную оценку некоторым терминам, используемым в этой конвенции”, - заключил Бадасян.
Министр юстиции Армении Рустам Бадасян обратился в Венецианскую комиссию Совета Европы для получения мнения о конституционных последствиях ратификации Стамбульской конвенции.
Конвенция Совета Европы “О предупреждении и борьбе с насилием в отношении женщин и семейным насилием” (Стамбульская конвенция) призывает правительства, ратифицировавшие ее, разработать всеобъемлющие меры по борьбе со всеми формами насилия и семейного насилия в отношении женщин. Положения Конвенции направлены на предотвращение насилия, помощь жертвам насилия и гарантию того, что виновные предстанут перед правосудием. Она предполагает криминализацию различных форм насилия в отношении женщин, таких как насилие в семье, преследование, сексуальное домогательство и психологическое насилие, и применение для этого законных санкций.