Դպրոցական պայուսակները կթեթևանան նոր ուսումնական տարում. 48 անուն դասագիրք կլինի երկու հատորով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դպրոցական պայուսակների թեթևացման հայտարարված քաղաքականության շրջանակում նոր ուսումնական տարում մի շարք դասագրքեր լինելու են երկու հատորով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության Հանրակրթության վարչության պետ Աշոտ Արշակյանը, սեպտեմբերի 1-ից 48 անուն դասագիրք կունենա երկու հատոր. մասնավորապես, Մայրենի լեզու՝ երկրորդ դասարան, Մաթեմատիկա՝ երկրորդ դասարան, Ռուսաց լեզու՝ երրորդ դասարան, Մայրենի լեզու՝ չորրորդ դասարան, Անգլերեն, Ֆրանսերեն, Գերմաներեն՝ չորրորդ դասարան և այլն: Բոլոր դասարաններում կան վերանայված դասագրքեր:
«Այն դասագրքերը, որոնց վերահրատարակման ժամկետը լրացել է, որոշում կայացվեց բաժանել երկու մասի: Արդյունքում՝ դասագրքերի քաշը կթեթևանա, և երեխաները ստիպված չեն լինի ծանր դասագրքեր տանել դպրոց: Նախկինում այդ առումով շատ բողոքներ ենք ստացել, և հիմա խնդիրը փուլ առ փուլ լուծում է ստանում»,-ասաց Աշոտ Արշակյանը:
Նախարարության ներկայացուցիչը տեղեկացրեց, որ դասագրքերը երկու մասի բաժանելը մեխանիկական բնույթ չի կրում: Բաժանելուց առաջ հարցը քննարկվել է հրատարակիչների, հեղինակների հետ: Դասագրքի վերջում առկա ցանկը, պատասխանները, հավելվածները պահպանվելու են երկու հատորի դեպքում: Բուն դասագրքերի բովանդակության մեջ փոփոխություններ չեն եղել, դրանք որակական առումով չեն տուժել:
Աշոտ Արշակյանը նշեց, որ այդ 48 անունը ոչ բոլոր դասագրքերն են: Կան դասագրքեր, որոնց վերահրատարակման ժամկետները դեռ չեն լրացել: Տարրական դպրոցում նրանց գործածությունը 3 տարի է, իսկ 5-ից բարձր դասարաններում հինգ տարի է:
«Նշեմ, որ կան նաև դասագրքեր, որոնց վերահրատարակման ժամկետը լրացել է, սակայն երկու մասին չի բաժանվելու: Այն դասագրքերը, որոնք ունեն քիչ էջեր, դրանք տեխնիկապես հնարավոր չէ կիսել: Հիմնականում կիսվել են այն դասագրքերը, որոնք վերահրատարակության ժամկետն ավարտվել է և էջերի քանակը շատ մեծ է»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով դասագրքերի խնդրին՝ Աշոտ Արշակյանը նշեց, որ ներկայում նախարարությունում դասագրքերի բովանդակային փոփոխությունների մեծ ծրագիր է իրականացվում: Վերանայվում են առարկայական ծրագրերն ու չափորոշիչները, դրանցից ելնելով կփոխվեն նաև դասագրքերը:
«Դասագրքերը ժամանակի պահանջներին չեն համապատասխանում, երկար տարիներ չեն փոխվել, շատ ակադեմիական են, կան խնդիրներ նախադասությունների բարդությունների, երեխաների առանձնահատկությունների հետ կապված, տարբեր հարցեր կան, դրանք վերանայվում են»,-ասաց Աշոտ Արշակյանը:
Այդ ամբողջ գործընթացը ներառում է նաև ուսուցիչների վերապատրաստման գործընթացի վերանայում: Ներկայում նախարարությունը կառավարություն է ուղարկել օրենքի նախագիծ, որով ներկա փուլում կասեցվում են ուսուցիչների վերապատրաստումները: Խնդիրն այն է, որ չափորոշիչների և ծրագրի փոփոխություններից հետո վերապատրաստման այլ մակարդակ է սահմանվելու՝ նոր մոտեցումներով ու նոր բովանդակությամբ: Արդյունքում՝ ուսուցիչներն իրենց վերապատրաստման արդյունքներին համարժեք գնահատված կլինեն, կսահմանվեն ուսուցիչների առաջխաղացման, նրանց աշխատանքի գնահատման մեխանիզմներ:

Школьные портфели в новом учебном году станут легче: учебники будут в двух томах
В рамках объявленной политики по облегчению школьных портфелей в новом учебном году ряд учебников будет в двух томах. Как сообщил «Арменпресс» начальник управления общего образования Министерства образования, науки, культуры и спорта Ашот Аршакян, с 1-го сентября 48 наименований учебников будут иметь два тома: в частности, Родной язык - второй класс, Математика - второй класс, Русский язык - третий класс, Родной язык - четвертый класс, Английский, Французский, Немецкий - четвертый класс и т.д. Во всех классах есть пересмотренные учебники.
“Было принято решение учебники, срок переиздания которых истек, разделить на две части. В результате вес учебников уменьшится, и детям не придется брать в школу тяжелые учебники. В прошлом мы получали много жалоб по этому поводу, и сейчас эта проблема постепенно будет решаться”, - сказал Ашот Аршакян.
Представитель министерства сообщил также, что разделение учебников на две части не носит механического характера. Перед этим вопрос обсуждался с издателями, авторами. Оглавление, ответы, приложения будут сохранены в конце учебника в обоих томах. В содержании самих учебников изменений не произошло, они не пострадали в качественном плане.
Ашот Аршакян отметил, что эти 48 наименований не все учебники, есть учебники, сроки переиздания которых еще не истекли. Их употребление в начальной школе рассчитано на 3 года, а в старших классах на 5 лет.
“Отмечу, что есть также и учебники, срок переиздания которых истек, однако они не будут разделены на две части. Учебники с малым количеством страниц, технически невозможно разделить. В основном разделены учебники, срок переиздания которых истек и них большое количество страниц ”, - сказал он.
Касаясь проблемы учебников, Ашот Аршакян отметил, что в настоящее время в министерстве осуществляется большая программа и содержательных изменений учебников. Пересматриваются предметные программы и критерии, исходя из них изменятся и учебники.
“Учебники не соответствуют современным требованиям, долгие годы не менялись, они очень академичны, есть проблемы со сложностями предложений, есть различные вопросы, сязанные с особенностями детей, они пересматриваются”, - сказал Ашот Аршакян.
Весь этот процесс включает также и пересмотр процесса переподготовки учителей. В настоящее время министерство направило в правительство проект закона, по которому на данном этапе приостанавливается переподготовка учителей. Проблема в том, что после изменений стандартов и программы будет установлен другой уровень переподготовки с новыми подходами и новым содержанием. В результате, учителя будут оцениваться адекватно результатам своей переподготовки, будут определены механизмы продвижения учителей, оценки их работы.      Анна Гзирян