ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ստամբուլյան կոնվենցիայի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին» ԵԽ կոնվենցիայի վավերացման գործընթացի և որոշ հարցերի վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տրամադրված հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«ՀՀ արդարադատության նախարարությունը, հետևելով վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին» ԵԽ կոնվենցիայի վավերացման գործընթացի վերաբերյալ հանրային քննարկումներին, անհրաժեշտ է համարում բազմակողմանի տեղեկություն տրամադրել հասարակությանը Կոնվենցիայի վավերացման գործընթացի և հանրության շրջանում Կոնվենցիայի կարգավորման առարկայի վերաբերյալ տարածվող մեկնաբանությունների վերաբերյալ։
Վավերացման գործընթացի վերաբերյալ
Այսպես, Կոնվենցիան ուժի մեջ է մտել 2014 թվականի օգոստոսի 1-ին: Հայաստանի կողմից այն ստորագրվել է 2018թ. հունվարի 18-ին։ Ընդհանրապես, այս կոնվենցիայի մասին խոսելիս, պետք է նկատի ունենալ, որ ՀՀ Սահմանադրության 86-րդ հոդվածով ամրագրված է, որ ՀՀ պետական քաղաքականության հիմնական նպատակներից է կանանց և տղամարդկանց միջև փաստացի հավասարության ապահովումը։Ուստի, պատահական չէ նաև, որ Ազգային ժողովի կողմից 2019թ. փետրվարին հաստատված ՀՀ կառավարության ծրագրով ամրագրված է, որ կառավարության ուշադրության կենտրոնում է լինելու նաև կանանց տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնումը, ինչպես նաև կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների իրականացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծումը: Բացի այս, Կառավարության ծրագրում նշված է, որ հասարակական անվտանգության ապահովման առումով առանցքային նշանակություն ունի բռնությունից զերծ հանրության հայեցակարգը։ Հանրային համերաշխության մակարդակի բարձրացման նպատակով Կառավարությունը մտադիր է գործուն միջոցներ ձեռնարկել հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում բռնության դեպքերի նվազեցման եւ բացառման ուղղությամբ:
Այս տրամաբանությամբ ՀՀ կառավարության 16 մայիսի 2019 թվականի N 650–Լ որոշմամբ հաստատված հնգամյա միջոցառումների ծրագրի 11-րդ կետով նախատեսվել է «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին» ԵԽ կոնվենցիայի վավերացման գործընթացի կազմակերպումը։
Ուստի, Կոնվենցիայի վավերացման գործընթացի համար պատասխանատու գերատեսչություններն արդեն իսկ սկսել են տվյալ գործընթացը՝ ինչպես դա պահանջվում է «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքով։
Իրավասու բոլոր պետական մարմիններից ստացվել և ամփոփվել են կարծիքները և փաթեթն օրենքի 12-րդ հոդվածով սահմանված կարգով ներկայացրել է Կառավարություն։ Նույն հոդվածի իմաստով նախքան միջազգային պայմանագրի վավերացման մասին օրենքի նախագիծը Ազգային ժողովի վավերացմանը ներկայացնելը Կառավարությունը, Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն, դիմելու է Սահմանադրական դատարան՝ միջազգային պայմանագրում ամրագրված պարտավորությունների՝ Սահմանադրությանը համապատասխա-նությունը որոշելու նպատակով:
Այս ընթացքում հետևելով տարբեր շրջանակներից հանրային քննարկման դաշտ բերվող Կոնվենցիայի որոշ դրույթների վերաբերյալ հակամետ, երբեմն նաև մանիպուլյատիվ մեկնաբանություններին, այդ թվում՝ Սահմանադրությամբ նախատեսված «ընտանիքի» կամ «սեռերի» կոնցեպտի հետ թվացյալ հակասությունների վերաբերյալ հայտարարություններին, Արդարադատության նախարարությունը հարկ է համարում հանրությանը հավաստիացնել, որ Կոնվենցիան որևէ կերպ չի հակասում Սահմանադրությամբ նախատեսված ընտանիքի կամ սեռերի կոնցեպտին, Կոնվենցիան չի կարգավորում ընտանեկան կյանքը կամ ընտանիքի կառուցվածքը, և որևէ պետություն պարտավոր չէ ըստ Կոնվենցիայի փոխել ընտանիքի մասին ավանդական պատկերացումները: Այն չի պարունակում «ընտանիքի» սահմանումը և ոչ էլ խրախուսում է ընտանիքի որևէ կառուցվածք։ Կոնվենցիան որևէ կերպ չի ազդում ամուսնության մասին ազգային օրենսդրության վրա: Կոնվենցիան որևէ կերպ վտանգի տակ չի առնում ազգային ավանդույթներն ու արժեքները, ավելին, այն չի պարտավորեցնում վերացնել ավանդույթները, ինչպես դա փորձ է արվում ներկայացնել: Կոնվենցիան միմիայն նշում է, որ ավանդույթները, մշակույթը և կրոնը չեն կարող կանանց նկատմամբ բռնությունն արդարացնելու հիմք հանդիսանալ։
Ի դեպ, Հայաստանի համար 1993թ-ից ուժի մեջ գտնվող «Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» 1973թ. ՄԱԿ կոնվենցիայի նախաբանում և 2-րդ հոդվածում սահմանված է, որ «գիտակցելով, որ տղամարդկանց ու կանանց միջև լիակատար հավասարության հասնելու համար անհրաժեշտ է փոխել ինչպես տղամարդկանց, այնպես էլ կանանց ավանդական դերը հասարակության մեջ և ընտանիքում, մասնակից պետությունները պարտավորվում են ձեռնարկել բոլոր համապատասխան, ներառյալ՝ օրենսդրական, միջոցները՝ փոխելու կամ վերացնելու համար այն գործող օրենքները, ենթաօրենսդրական ակտերը, սովորույթներն ու պրակտիկան, որոնք ներկայացնում են խտրականություն կանանց նկատմամբ։ Ուստի, կարծում ենք, որ «ավանդույթների պահպանությանը» միտված արշավն ընդամենը հանրությանը մոլորության մեջ դնելու փորձ է՝ անկախ այդ փորձերի իրական նպատակների տարբերությունների։
Միաժամանակ, արդարադատության նախարարությունն օգտակար է համարել ստանալ նաև Եվրոպայի Խորհրդի սահմանադրական հարցերով մասնագիտացված խորհրդատվական կառույցի՝ Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը մեր Սահմանադրության տեսանկյունից Կոնվենցիայի վավերացման ազդեցության հարցի վերաբերյալ (constitutional implication of the Convention) և հատկապես շահարկվող հարցերին անդրադառնալու տեսանկյունից։ Կարծիքը ստանալուն պես այն կհանրայնացվի։
Մինչ այդ, նախարարությունը հետևելով մասնագիտական և ոչ մասնագիտական շրջանակների կողմից շարունակվող շահարկումներին, մեր հասարակության իրազեկման համար առաջարկում է օգտվել այս հայտարարությանը կից տեղադրված հակափաստարկների տեղեկանքից, որը շարունակվում է լրացվել՝ ներառելով հակափաստարկներ նոր շրջանառվող փաստարկների վերաբերյալ։
Կոչ ենք անում մեր հասարակությանը՝ չտրվել մանիպուլյացիաների, ժամանակ գտնել ու կարդալ Կոնվենցիան, որի հայերեն թարգմանությունը հասանելի է հետևյալ հղումով։
Կառավարությունը հանձնառու է և վճռական մարդու իրավունքների պաշտպանության իրապես արդյունավետ գործիքակազմերի ստեղծման, ամրապնդման և երաշխավորման ուղղությամբ։
Հետայսու Արդարադատության նախարարությունը կշարունակի հանրության իրազեկումը հաղորդակցության այլ արդյունավետ ձևերով ևս»։

Министерство юстиции Армении распространило заявление о Стамбульской конвенции
Министерство юстиции Республики Армения распространило заявление относительно процесса ратификации Конвенции СЕ “О предупреждении насилия и семейного насилия в отношении женщин и борьбе с ними” и некоторых вопросов.
Арменпресс заявление управления по информации и связям с общественностью МЮ РА представляет полностью.
“Министерство юстиции Республики Армения, в течение последних нескольких недель следя за общественными обсуждениями относительно процесса ратификации Конвенции СЕ “О предупреждении насилия и семейного насилия в отношении женщин и борьбе с ними”, считает необходимым предоставить общественности всестороннюю информацию о процессе ратификации Конвенции и урегулированияраспространяемых среди общественности комментариев относительно предмета Конвенции.
О процессе ратификации
Конвенция вступила в силу 1 августа 2014 года. Со стороны Армении она была подписана 18 января 2018 года. Вообще, говоря об этой конвенции, нужно иметь в виду, что 86-й статьей Конституции РА закреплено, что одной из основных целей государственной политики РА является обеспечение фактического равенства между мужчинами и женщинами. Поэтому неслучайно и то, что со стороны Национального собрания, программойутвержденной в феврале в 2019 г.   правительством Армении закреплено, что в центре внимания правительства будет расширение экономических возможностей женщин, а также создание благоприятных условий для реализации равных прав и равных возможностей женщин и мужчин. Кроме того, в программе правительства отмечено, что в плане обеспечения общественной безопасности ключевое значение имеет концепция общества, свободного от насилия. С целью повышения уровня общественной солидарности правительство намерено предпринять действенные меры по снижению и исключению случаев насилия во всех сферах общественной жизни. По этой логике, согласно 11-му пункту программы 5-летних мероприятий, утвержденной постановлением правительства РА № 650–л от 16 мая 2019 года, предусмотрена организация процесса ратификации Конвенции СЕ “О предупреждении насилия и семейного насилия в отношении женщин и борьбе с ними”.
Поэтому ведомства, ответственные за процесс ратификации Конвенции, уже начали данный процесс, как этого требует Закон РА “О международных договорах”.
Из всех компетентных государственных органов были получены и обобщены мнения, и пакет в порядке, установленном статьей 12 закона, был представлен правительству. По смыслу той же статьи до внесения проекта Закона “О ратификации международного договора” на ратификацию в Национальное собрание, правительство, согласно части 3 статьи 169 Конституции, обратится в Конституционный суд с целью определения соответствия Конституции закрепленных в международном договоре обязательств.
В течение этого периода, следуя противопоставленным, иногда манипулятивным комментариям некоторых положений Конвенции, в том числе заявлениям о кажущихся противоречиях с концептом “семьи” или “полов”, предусмотренным Конституцией, Министерство юстиции считает необходимым заверить общественность, что Конвенция никоим образом не противоречит предусмотренному Конституцией концепции семьи или полов, Конвенция не регулирует семейную жизнь или структуру семьи, и ни одно государство не обязано менять традиционные представления о семье согласно этой Конвенции. Она не содержит определения “семьи” и не поощряет какую-либо структуру семьи. Конвенция никак не влияет на национальное законодательство о браке. Конвенция никоим образом не ставит под угрозу национальные традиции и ценности, более того, она не обязывает ликвидировать эти традиции, делается попытка представить ее таким образом.
Кстати, в Армении с 1993 года действует Закон “Об устранении всех форм дискриминации в отношении женщин”. В предисловии и статье 2 Конвенции ООН установлено, что “осознавая, что для достижения полного равенства между мужчинами и женщинами необходимо изменить традиционную роль как мужчин, так и женщин в обществе и в семье, государства-участники для изменения или устранения действующих законов, подзаконных актов, обычаев и практики, которые представляют дискриминацию в отношении женщин, обязуются принимать все соответствующие меры, включая законодательные.
Поэтому считаем, что кампания, направленная на “сохранение традиций”, является всего лишь попыткой ввести общество в заблуждение, независимо от различий в реальных целях этих попыток.
В то же время, Министерство юстиции посчитало полезным также получить мнение специализированной консультативной структуры Совета Европы по конституционным вопросам -Венецианской комиссии по вопросу о влиянии ратификации Конвенции с точки зрения нашей Конституции (constitutionalimplicationoftheConvention) и особенно с точки зрения обращения к обсуждаемым вопросам. После получения мнения оно будет опубликовано. До этого министерство, следя за продолжающимися спекуляциями со стороны профессиональных и непрофессиональных кругов, для информирования нашего общества предлагает воспользоваться содержащейся в приложении к этому заявлению справкой с контраргументами, которая продолжает дополняться, включая контраргументы относительно вновь муссируемых аргументов.
Призываем наше общество не поддаваться манипуляциям, найти время и прочитать Конвенцию, перевод которой на армянский язык доступен по следующей ссылке.
Правительство привержено и решительно настроено на создание, укрепление и гарантирование реально эффективных механизмов защиты прав человека.
Отныне Министерство юстиции продолжит информирование общественности и в других эффективных формах коммуникации”.