Ռումինիայի Թուլչա քաղաքի հայկական եկեղեցում մատուցվել է եպիսկոպոսական Սուրբ պատարագ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայի Թուլչա քաղաքում հուլիսի 21-27-ը տեղի է ունեցել Միջէթնիկ շաբաթ փառատոնը: Այս տարի ևս այլ համայնքների ու փոքրամասնությունների կողքին իրենց մասնակցությունը բերեցին նաև Ռումինիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Ռումանիայի հայոց թեմի մամուլի դիվանից, փառատոնի շրջանակներում Թուլչա էր այցելել նաև Ռումինիայի Հայոց Թեմի առաջնորդ գերշ. Տ. Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանը: Այցի շրջանակներում, հուլիսի 26-ին Սրբազան Հայրը պաշտոնական հանդիպում ունեցավ Թուլչայի եպիսկոպոս Վիսարիոն Բըլցատի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին Կոնստանցայի և տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ արժ. Տ. Օշական քահանա Խաչատրյանը, Բուխարեստի հայոց ծուխի ատենապետ Դանիել Մեհտեմետյանը, թեմական խորհրդի անդամ Զարեհ Նազարյանը: Հանդիպման ընթացքում խոսվեցին Հայ Առաքելական և Ռումին Ուղղափառ եկեղեցիների եղբայրական ջերմ հարաբերությունների մասին, քննարկվեցին համագործակցության մեծացման հնարավորությունները մի շարք ոլորտներում:
Թուլչա քաղաքում կանգուն է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայոց եկեղեցին` կառուցված 1882թ.: Դեռևս 2013թ-ից առաջնորդի կարգադրությամբ Թուլչայի հայկական եկեղեցում, իբրև այցելու քահանա իր ծառայությունն է բերում Կոնստանցայի և տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ արժ. Տ. Օշական քահանա Խաչատրյանը: Սրբազանի տեսլականն էր աշխուժացնել տեղի փոքրաթիվ համայնքը, հնարավորություն ստեղծել, որպեսզի երկարամյա դադարից հետո հայոց եկեղեցում դարձյալ հնչի մեր Սրբազան Պատարագը, հայալեզու աղոթքը` եկեղեցու շուրջը հավաքելով համայնքի ցրված անդամներին: Պատարագներին այցելում են ոչ միայն հայեր Թուլչայից ու Բաբադագից, այլև նաև ռումինացիներ:
Հերթական պատարագը մատուցվում է հուլիսի 28-ին` ձեռամբ Թեմակալ Առաջնորդի և մասնակցությամբ Տ. Օշական քահանա Խաչատրյանի: Սուրբ Պատարագին ներկա էին հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, թեմական և ծխական խորհուրդների անդամներ և ուխտավորներ Ռումինիայի մի շարք ծուխերից ու քաղաքներից` Բուխարեստ, Բակըու, Բոտոշան և այլն: Սրբազանն իր օրհնությունն է բերում ներկաներին, շնորհավորում փառատոնի հաջող անցկացման և կազմակերպման համար` աղոթք բարձրացնելով առ Աստված Հայաստանի և Ռումինիայի Հանրապետությունների, հայ և ռումին Եկեղեցիների և երկու բարեկամ ժողովուրդների անսասանության, զորացման ու բարգավաճման համար:

В армянской церкви румынского города Тулча отслужена литургия
В румынском городе Тулча 21-27 июля состоялся фестиваль “Межэтническая неделя”. В этом году вместе с другими общинами и меньшинствами участие в нем приняли и представители армянской общины Румынии.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе армянской епархии Румынии, в рамках фестиваля Тулчу посетил также и предстоятель армянской епархии Румынии епископ Татев Акопян. В рамках визита 26 июля Святейший Отец встретился с епископом Тулчи Виссарионом Бейлцатом. На встрече присутствовали духовный пастырь Констанцы и региона иерей ОшаканХачатрян, председатель Армянского прихода Бухареста ДаниелМехтеметян, член Епархиального совета Заре Назарян. В ходе встречи речь шла о теплых братских отношениях Армянской апостольской и Румынской православной церквей, были обсуждены возможности расширения сотрудничества в ряде сфер.
В городе Тулча есть армянская церковь Св. Григория Просветителя, построенная в 1882 году. Еще с 2013 года по распоряжению предводителя в Армянской Церкви Тулчи несет службу священникадуховный пастырь Констанцы и региона ОшаканХачатрян.
Намерением Святейшего было оживление малочисленной местной общины, создание возможности, чтобы после многолетнего перерыва в армянской церкви вновь прозвучала бы наша священная Литургия, армяноязычная молитва, собрав вокруг церкви рассеянных членов общины. Литургии посещают не только армяне из Тулчи и Бабадага, но и румыны.
Очередная литургия состоялась 28 июля при участии Предстоятеля епархии архиепископа ОвнанаТер-Тадевосянаи при участиииерея ОшаканаХачатряна.
На Святой литургии присутствовали представители армянской общины, члены епархиальных и приходских советов и паломники из ряда городов и приходов Румынии-Бухареста, Бакиу, Ботоша и др.
Святейший дал свое благословение присутствующим, поздравил с успешным проведением и организацией фестиваля, вознес молитву Богу за непоколебимость, усиление и процветание республик Армения и Румыния, армянских и румынских церквей и двух дружественных народов.