Ազգային մարզադաշտը կլինի Երևանում. ներդրողն արդեն կա
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում կառուցվելիք Ազգային մարզադաշտը կլինի միջազգային ստանդարտներին համապատասխան և կտեղավորի մոտ 35-40 հազար հանդիսական:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուքի» ուղիղ միացմամբ հայտնել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Գևորգ Լոռեցյանը: «Դեռևս ապրիլ ամսվա վերջին մեկնել էի ԱՄՆ, որպեսզի տեղում բանակցություններ վարեմ հնարավոր ներդրողի հետ: Ամերիկյան ներդրողն արդեն իսկ պաշտոնական առաջարկ է կազմել և ուղարկել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն: Ներդրողը պատրաստ է մինչև 300 միլիոն դոլար ներդրում կատարել Հայաստանում ՈՒԵՖԱ-ի 4-րդ կարգի մարզադաշտ կառուցելու համար: Մարզադաշտը կունենա մոտավորապես 35-40 հազար նստատեղ, կբավարարի միջազգային ամենաբարձր ստանդարտներին »,-ասել է Լոռեցյանը:
Վերջինս շեշտել է, որ մարզադաշտը կառուցվելու է Երևան համայնքի տարածքում, քանի որ ՈՒԵՖԱ-ի 4-րդ կարգի մարզադաշտ ունենալ Երևանից դուրս՝  նշանակում է հնարավորություն չունենալ ընդունել միջազգային ամենաբարձր մակարդակի հանդիպումներ, ինչպիսին են եվրոպական եզրափակիչները կամ Եվրոպայի առաջնության խաղերը:

В Ереване будет Национальный стадион: уже есть инвестор
Национальный стадион, который будет построен в Ереване, будет соответствовать международным стандартам и разместит около 35-40 тысяч зрителе. Как передает «Арменпресс», об этом в Facebook сообщил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Геворг Лорецян.
“Еще в конце апреля я был в США, чтобы на месте вести переговоры с потенциальным инвестором. Американский инвестор уже составил официальное предложение и направил его в Министерство образования, науки, культуры и спорта РА. Инвестор готов вложить до 300 млн долларов в строительство в Армении стадиона 4-ой категории УЕФА. Стадион будет иметь около 35-40 тысяч мест, удовлетворит самым высоким международным стандартам”, - сказал Лорецян.
Он подчеркнул, что стадион будет построен на территории общины Ереван, так как иметь стадион 4-ой категории за пределами Еревана, означает не иметь возможности принимать матчи на самом высоком уровне, такие как европейский финал или матчи чемпионата Европы.