Boeing-ը սպասարկյալների հետ քննարկում Է 737 MAX-ի պարապուրդի փոխհատուցման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Boeing ընկերությունն ԱՄՆ-ում եւ այլ երկրներում իր պատվիրատուների հետ կոնսուլտացիաներ Է անցկացնում Boeing 737 MAX ինքնաթիռների շահագործման դադարեցման ֆինանսական կորուստների եւ հնարավոր փոխհատուցումների շուրջ: Հունսի 26-ին Axios հրատարակությունում հրապարակված հարցազրույցում այդ մասին հայտնել Է Boeing-ի գլխավոր տնօեն Դենիս Մելենբերգը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ այդ «կոնսուլտացիաներն ընթանում են» եւ ներառում են կորուստների փոխհատուցման հարցը: «Մենք կփոխգործակցենք աշխարհում մեր բոլոր սպասարկյալների հետ՝ դրությունը շտկելու համար: Ես չեմ մտնի դրա մանրամասնությունների մեջ, որովհետեւ յուրաքանչյուր սպասարկյալի հետ խնդիրը քննելու ենք անհատական կարգով»,- պարզաբանել Է Մելենբերգը:
Boeing-ի ղեկավարը ճշտել Է, որ կոնսուլտացիաները վերաբերում են ինչպես Boeing 737 MAX սերիայի ինքնաթիռների թռիչքների արգելման հետեւանքով ֆինանսական կորուստներին, այնպես Էլ պատվիրատուներին դրանց մատակարարումների գրաֆիկի խախտման հարցերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Boeing обсуждает с клиентами компенсацию за простой 737 MAX
Компания Boeing проводит консультации со своими заказчиками в США и других странах по поводу финансовых потерь от приостановки эксплуатации самолетов Boeing 737 MAX и возможных компенсациях. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил в опубликованном в среду интервью изданию Axios генеральный директор Boeing Деннис Меленберг.
По его словам, такие "консультации ведутся" и включают вопрос компенсации издержек. "Мы будем взаимодействовать со всеми своими клиентами в мире, чтобы исправить положение. Я не стану вдаваться в подробности этого, потому что мы будем разбираться с каждым клиентом в индивидуальном порядке", - пояснил Меленберг.
Глава Boeing уточнил, что консультации затрагивают вопросы как финансовых потерь в результате запрета на полеты самолетов серии Boeing 737 MAX, так и нарушения графика их поставок заказчикам.