Մհեր Գրիգորյանի նախագահությամբ Մինսկում կայացել է ԵԱՏՀ խորհրդի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Բելառուսի Հանրապետության մայրաքաղաք Մինսկ ժամանած փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, նիստի օրակարգում էին ԵԱՏՄ տարածքում ինտեգրացիոն, այդ թվում՝ թվային նախագծերի կառավարմանը, ԵԱՏՄ տարածքում ոսկերչական արդյունաբերության զարգացման միջոցառումների ծրագրին և որոշ ապրանքների պիտակավորմանը վերաբերող հարցեր:
Նիստի մասնակիցների քննարկմանն է ներկայացվել է նաև «Թվային ծառայություն. ԵԱՏՄ հուսալի կոնտրագենտ» նախագիծը: Ի թիվս այլ հարցերի՝ օրակարգում ներառված էին ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և Սերբիայի Հանրապետության միջև ազատ առևտրի գոտու վերաբերյալ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների, ԵԱՏՄ տարածքում ալկոհոլային շուկայի կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագրի շուրջ աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ քննարկումները:
Օրակարգում էր ԵԱՏՄ անդամ-պետությունների քաղաքացիների՝ որպես վարորդ անարգել աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ համաձայնագրի մշակման ընթացքը:
ԵԱՏՀ խորհրդի նիստի մասնակիցները քննարկել են նաև ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ծխախոտային և ալկոհոլային արտադրանքի նկատմամբ ակցիզների ներդաշնակեցման սկզբունքների վերաբերյալ համաձայնագրերի նախագծերի, ինչպես նաև տեխնիկական կանոնակարգման վերաբերյալ մի շարք հարցեր:

Под председательством Мгера Григоряна в Минске состоялось заседание Совета ЕЭК
В  Минске, под председательством вице-премьера Мгера Григоряна, находящегося там в рамках рабочего визита, состоялось заседание Совета Евразийской экономической комиссии.
Как сообщили «Арменпресс» в офисе вице-премьера Армении Мгера Григоряна, в повестке заседания были интеграционные вопросы, касающиеся управления цифровыми проектами на территории ЕАЭС, программы мероприятий по развитию ювелирной промышленности на территории ЕАЭС и маркировки некоторых товаров.
На обсуждение участников заседания был представлен проект “Цифровая услуга. Надежный контрагент ЕАЭС”. В числе других вопросов в повестку дня были включены и обсуждения вокруг переговоров по Соглашению о зоне свободной торговли между государствами-членами ЕАЭС и Республикой Сербия, хода работ по соглашению о регулировании алкогольного рынка на территории ЕАЭС.
На повестке дня был процесс разработки соглашения о беспрепятственной трудовой деятельности граждан государств-членов ЕАЭС в странах ЕАЭС в качестве водителя. Участники заседания Совета ЕЭК обсудили также ряд вопросов, касающихся проектов соглашений о принципах соответствия акцизов на табачную и алкогольную продукцию государств-членов ЕАЭС, а также технического регулирования.