Արայիկ Հարությունյանը պարզաբանել է Հայոց լեզվի և գրականության միասնական քննության թեստերի փոփոխության մասին լուրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց լեզվի և գրականության միասնական քննության թեստերում միայն որոշ բովանդակային փոփոխություններ են կատարվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հունիսի 12-ին ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Անընդհատ խոսվում է, որ թեստերը փոխվել են, երեխաների համար առաջադրանքները փոխվել են, ամենևին այդպես չէ, առաջադրանքները եղել են նույնը, բայց որոշ տոկոսով փոխվել է բուն բովանդակությունը: Օրինակ՝ բեռնատարի փոխարեն գրվել է մարդատար, եթե սրա արդյունքում մեր դիմորդն ունենում է խնդիր, սա վերհանում է անգիրի խնդիրը, որը մենք ունենք: Մեր աշակերտներին սովորեցրել են անգիր, և սրա արդյունքում մենք ունեցել ենք կտրված դիմորդների թվի աճ, բայց, եթե նախորդ տարի դա 16.5% է, այս տարի 19.5% է, սա ցույց է տալի, որ ամբողջ համակարգը հիմնված է եղել անգիրի վրա, և թեստերում փոփոխությունները միտված են եղել նրան, որ մենք իրականում բացահայտենք մտածող և ստեղծագործով աշակերտներին, և լավագույնները կարողանանային անցնել բուհեր»,- ասաց Հարությունյանը:
Հայոց լեզվի և գրականության պետական միասնական քննության արդյունքներով 5370 դիմորդից դրական միավորի շեմը չի հաղթահարել 1045-ը (մասնակիցների 19,5 տոկոսը): Այս տարի միջին միավորը 11.6 է, իսկ 18-20 միավոր հավաքածների թիվը 493 է (մասնակիցների 9, 2 տոկոսը):
2018 թվականին  հայոց լեզվի և գրականության պետական միասնական քննությանը մասնակցել էր 2715 դիմորդ: Միջին միավորը եղել է 12,2, 7,5-ից ցածր միավոր հավաքածների  թիվը  435 էր, իսկ 18-20 միավոր հավաքել էր 386 դիմորդ:

Араик Арутюнян разъяснил слухи об изменении тестов единого экзамена по армянскому языку и литературе
Араик Арутюнян разъяснил слухи об изменении тестов единого экзамена по армянскому
языку и литературе
В тестах единого экзамена по армянскому языку и литературе были внесены лишь некоторые содержательные изменения. Как передаетАрменпресс, об этом 12 июня в беседе с журналистами в Национальном собрании сказал министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян.
“Постоянно говорится, что тесты изменились, задания для детей изменились, отнюдь не так, задания были теми же, но на некоторый процент изменилось само содержание. Например, вместо грузовика было написано пассажирский автомобиль, если в результате этого у нашего абитуриента возникает проблема, это выявляет проблему зубрежки, которая у нас есть. Наших учеников учили зубрить, и в результате этого у нас был рост числа не прошедших абитуриентов. Но если в прошлом году это было 16.5%, то в этом году - 19.5%, это показывает, что вся система была основана на зубрежке, и изменения в тестах были направлены на то, чтобы мы на самом деле выявили мыслящих и творческих учеников, и лучшие смогли бы поступить в вузы”, - сказал Арутюнян. По результатам единого государственного экзамена по армянскому языку и литературе из 5370 абитуриентов порог положительной единицы не преодолели 1045 (19,5% участников).В этом году средний балл был -11,6, а 18 - 20 баллов получили всего 493 ученика (9,2%).
В 2018 году в едином государственном экзамене по армянскому языку и литературе приняли участие 2715 абитуриентов. Средний балл составлял 12,2, ниже 7,5 балловполучили435учеников, а 18-20 баллов – 386.