ՍԴ-ն երկարաձգել է Քոչարյանի և մյուսների գործով դատավորի դիմումն ուսումնասիրելու ժամկետը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Սահմանադրական դատարանը մինչև հուլիսի 9-ը երկարաձգել  է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով ՍԴ ներկայացված դիմումի նախնական ուսումնասիրման ժամկետը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Սահմանադրական դատարանի կայքից:
«Ղեկավարվելով Սահմանադրական դատարանի աշխատակարգի 29-րդ կետով՝ Սահմանադրական դատարանը որոշեց լրացուցիչ ուսումնասիրություններ կատարելու նպատակով 2019 թվականի մայիսի 20-ին Սահմանադրական դատարան մուտքագրված Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի (Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործ) դիմումի նախնական ուսումնասիրման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2019 թվականի հուլիսի 9-ը»,- նշված է որոշման մեջ:
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը մեղադրյալ Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանի և այլոց վերաբերյալ քրեական գործով դիմել էր ՀՀ Սահմանադրական դատարան՝ խնդրելով քննարկել և պարզել կիրառման ենթակա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի (սահմանադրական կարգը տապալելը) և դրա հետ փոխկապակցված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի ( իշխանությունը զավթելը) համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրության 72-րդ, 73-րդ և 79-րդ հոդվածների պահանջներին, ինչպես նաև մեկնաբանել ՀՀ Սահմանադրության 56.1(Հանրապետության Նախագահն անձեռնմխելի է) և 57-րդ հոդվածները (Հանրապետության Նախագահը կարող է պաշտոնանկ արվել պետական դավաճանության կամ այլ ծանր հանցագործության համար) ՀՀ Սահմանադրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածների համատեքստում:
Դատարանը որոշում էր կայացրել կասեցնել քրեական գործի վարույթը` մինչև ՀՀ Սահմանադրական դատարանի կողմից համապատասխան որոշման կայացումը:
Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների քրեական գործի վարույթը կասեցնելու եւ այն Սահմանադրական դատարան ուղարկելու, ինչպես նաև Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոփոխելու մասին դատարանի որոշումների դեմ ՀՀ դատախազության բողոքների՝ Վերաքննիչ դատարանում քննության օրը նշանակվել է  հունիսի 12-ը` ժամը 12:00-ն:

КС продлил срок рассмотрения заявления судьи по делу Кочаряна и других
Конституционный суд Армении срок предварительного рассмотрения заявления, представленного в КС по делу второго президента Роберта Кочаряна и других продлил до 9 июля. Об этом «Арменпресс» стало известно из сайта Конституционного суда.
“Руководствуясь 29-м пунктом регламента Конституционного суда, Конституционный суд постановил продлить до 9 июля 2019 года срок предварительного изучения заявления суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана (дело Роберта Кочаряна и других), поступившего в Конституционный суд с целью проведения дополнительных исследований”, - отмечается в решении.
Судья Давид Григорян обратился в Конституционный суд РА с просьбой рассмотреть и выяснить соответствие подлежащих применению статей - части 1 статьи 300.1 УК РА (свержение конституционного строя) и части 1 статьи 300 УК РА ( захват власти) требованиям статей 72, 73 и 79 Конституции РА, а также прокомментировать статьи 56.1 Конституции РА (президент республики неприкосновененен) и 57 (президент Республики может быть отстранен от должности за государственную измену или другое тяжкое преступление) в контексте  статей 78 и 79 Конституции РА.
Суд принял решение приостановить производство по уголовному делу до принятия Конституционным судом РА соответствующего решения.
23 мая Генпрокуратура Армении опротестовала два решения, принятые судьей суда общей юрисдикции Еревана Давидом Григоряном по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Рассмотрение жалоб прокуратуры РА на решения суда о приостановлении производства по уголовному делу Роберта Кочаряна и других, и направлении их в Конституционный суд, а также об изменении меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна в Апелляционном суде, назначен на 12 июня, в 12: 00.