Բայդենը Եգիպտոսի նախագահի և Կատարի էմիրի հետ քննարկել է Գազայում հրադադարի հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս Սիսիի և Կատարի էմիր շեյխ Թամիմ բին Համադ ալ Թանիի հետ ապրիլի 29-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ գործարքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ առանձին զրույցների արդյունքների մասին հաղորդագրություններ է տարածել Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
ԱՄՆ ղեկավարն ալ Թանիի և աս-Սիսիի հետ դիտարկել է «ներկայում քննարկման փուլում գտնվող պատանդների ազատ արձակման, ինչպես նաև Գազայի հատվածում կրակի անհապաղ և երկարաժամկետ դադարեցման շուրջ գործարքը»։
«(ԱՄՆ) նախագահը հաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները Եգիպտոսի և Կատարի հետ կաշխատի` ապահովելու դրա պայմանների լիարժեք կատարումը», - հավելել են Սպիտակ տանը։
Իսկ Եգիպտոսի նախագահի հետ զրույցում Բայդենը կոչ է արել «բոլոր ջանքերը գործադրել ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող պատանդներին ազատ արձակելու համար, քանի որ դա միակ խոչընդոտն է Գազայի բնակիչներին դեպի անհապաղ զինադադար և իրավիճակի թեթևացում տանող ճանապարհին»:
Սպիտակ տան ղեկավարը Եգիպտոսի նախագահի հետ քննարկել է նաև «Գազայի քաղաքացիական բնակչությանը կենսականորեն կարևոր օգնության հոսքն ավելացնելու նախաձեռնությունները»։
«(ԱՄՆ) նախագահը նաև հաստատել է, որ կարևոր է պաշտպանել քաղաքացիական անձանց կյանքը և ապահովել, որ պաղեստինցիները Եգիպտոս կամ Գազայի սահմաններից դուրս որևէ այլ վայր չտեղափոխվեն», - նշվում է Սպիտակ տան հաղորդագրությունում։

Байден обсудил с президентом Египта и эмиром Катара вопросы прекращения огня в Газе
Президент США Джо Байден в ходе состоявшегося 29 апреля телефонного разговора с президентом Египта Абделем Фаттахом ас-Сиси и эмиром Катара шейхом Тамимом бен Хамадом Аль Тани обсудил сделку о прекращении огня в секторе Газа. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила пресс-служба Белого дома.
Речь касалась «находящейся в данный момент на стадии рассмотрения сделки по освобождению заложников, а также незамедлительного и долгосрочного прекращения огня в Газе».
«Президент (США) подтвердил, что Соединенные Штаты вместе с Египтом и Катаром будут работать над тем, чтобы обеспечить полное выполнение ее условий», - добавили в Белом доме.
В разговоре с президентом Египта Байден призвал «приложить все усилия для освобождения удерживаемых [палестинским радикальным движением] ХАМАС заложников, поскольку это единственное препятствие на пути к немедленному прекращению огня и облегчению положения жителей Газы».
Глава Белого дома также обсудил с президентом Египта «инициативы по увеличению потока жизненно важной помощи гражданскому населению Газы».
«Президент (США) подтвердил важность защиты жизни гражданских лиц и обеспечения того, чтобы палестинцы не были перемещены в Египет или любое другое место за пределами Газы», - говорится в сообщении Белого дома.