Ղազախստանում մեկնարկել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում մեկնարկել է Եվրասիական տնտեսական Բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստը, որին մասնակցում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:  Այս մասին հայտնում է «Կազինֆորմ» գործակալությունը:
Նիստը հոբելյանական է. լրանում է Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի ստորագրման և կազմակերպության հիմնադրման 5-ամյակը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նիստին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել է Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևին շնորհել Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի պատվավոր նախագահի կոչում:
«Ի շնորհիվ Նուրսուլթան Նազարբաևի քաղաքական հեռատեսության, ռազմավարական տեսլականի, հնարավոր եղավ իրականություն դարձնել Եվրասիական ինտեգրացիայի գաղափարը, որը հետագայում վերափոխվեց տնտեսական և աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտի:  Հաշվի առնելով իր պատմական ներդրումը Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորման գործում՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել է Նուրսուլթան Նազարբաևին շնորհել Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի պատվավոր նախագահի կոչում»,-նիստին ասել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը:
Նուրսուլթան Նազարբաևը Ղազախստանի անունից շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին այդ նախաձեռնության, իսկ գործընկերներին միասնական աջակցության համար:
Նիստի օրակարգի շրջանակում քննարկվելու են 2018թ. ԵԱՏՄ միջազգային գործունեությանը, երրորդ երկրների հետ համագործակցության զարգացմանը, 2019-2020թթ. Միության անդամ պետությունների մակրոտնտեսական քաղաքականությանը, ԵԱՏՄ թվային օրակարգի իրականացմանը, ապրանքների, ծառայությունների ազատ տեղաշարժի ապահովման ուղղությամբ իրականացված քայլերին վերաբերող և մի շարք այլ հարցեր:

YEREVAN, MAY 29, ARMENPRESS. The regular session of the Supreme Eurasian Economic Council has kicked off in Nur-Sultan, the capital city of Kazakhstan.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is also taking part in the session, together with the other leaders of EEU member states.
This meeting is considered to be a jubilee session since this year marks the 5th anniversary of the establishment of the Eurasian Economic Union.
At the session Russian President Vladimir Putin proposed to bestow the title of Honorary Chairman of the Supreme Eurasian Economic Council to first President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev.
“Thanks to Nursultan Nazarbayev’s political foresight, strategic vision, it was possible to realize the idea of Eurasian integration, which later transformed into an economic and geopolitical landscape. Taking into account his historic contribution in the development of the Eurasian Economic Union, Russian President Vladimir Putin has recommended bestowing Nursultan Nazarbayev with the title of Honorary Chairman of the Supreme Eurasian Economic Council,” Kazakhstan’s President Kasim-Zhomart Tokayev said at the session.
Nazarbayev, in attendance, thanked Putin on behalf of the people of Kazakhstan for the initiative and thanked colleagues for support.
The leaders will discuss the 2019-2020 macroeconomic policy, the 2018 EEU international activities, the digital agenda of the union and other issues.