Պորտուգալիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարությունը կարևոր քայլ է միջազգային ճանաչման ճանապարհին. Մխիթարյան
Պորտուգալիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարությունը
կարևոր քայլ է միջազգային ճանաչման ճանապարհին. Մխիթարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միության նախագահ Վահե Մխիթարյանը Պորտուգալիայի Հանրապետության Ասամբլեայի  կողմից` 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հայտարարության ընդունումը կարևոր հաղթանակ է համարում ՝ միջազգային ճանաչման ճանապարհին: Մխիթարյանն այս մասին ասաց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
«Պորտուգալիայում երբևէ այս հարցը որևէ կուսակցության կողմից քննարկման առարկա չի եղել: Որևէ կուսակցություն այս հարցը չի ներգրավվել իր քարոզչական ծրագրում, խոստումներ չեն տրվել: Այս պատգամավորները որևէ քաղաքական շահ չեն ունեցել: Նրանք մարդկային դրդումներով քվեարկել են Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակի`հայ ժողովրդի կողքին կանգնելու համար: Հիմա, եթե մի փաստաթղթի տակ, որտեղ մի քանի անգամ նշվում է ցեղասպանություն բառը, ստորագրում է պատգամավորների բացարձակ մեծամասնությունը, ապա մենք կարող ենք հաստատել, որ պատգամավորները արձանագրել են Ցեղասպանության հաստատման փաստը՝ կարեկցանք հայտնելով Հայոց ցեղասպանության զոհերին»,- ասաց Մխիթարյանը:
Ապրիլի 26-ին պատգամավոր Ռուբինա Բերարդոյի` «Կարեկցանք հայտնելու քվեարկություն՝ ի հիշատակ 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի» փաստաթուղթը Ասամբլեայի լիագումար նիստի օրակարգում ընդգրկվել է Պորտուգալիայի խորհրդարանի 3 ամենաազդեցիկ քաղաքական կուսակցությունների 18 պատգամավորների շնորհիվ, որից հետո դրան կողմ են քվեարկել 200-ից ավելի խորհրդարանականներ:
«Քվեարկությունից մի քանի օր առաջ այս փաստաթուղթը ներկայացվել էր պատգամավորների ուշադրությանը, որը հետագայում ընդունվեց միայն 4 ձեռնպահով, ընդ որում՝ դրանցից երկուսը Պորտուգալիա-Թուրքիա պատգամավորական խմբի անդամներ էին, իսկ քվեարկությունից հետո պորտուգալացի պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին են Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը: Նախապատրաստական աշխատանքները սկսել էինք մի քանի տարի առաջ, երբ հանդիպումներ ունեցանք 3 ամենաազդեցիկ քաղաքական կուսակցությունների Պորտուգալիայի Ազգային Ասամբլեայում ներկայացված խմբակցությունների անդամների հետ: Այդ հանդիպումների ընթացքում ներկայացրել էինք մեզ հուզող հետևյալ հարցերը`Պորտուգալիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ստեղծման հնարավորությունը և իրենց վերաբերմունքը 1915թ. Հայոց ցեղասպանության հարցի հնարավոր քննարկումը Ասամբլեայում: Հանդիպումներից պարզ դարձավ, թե որ կուսակցությունն է ավելի շատ հակված արձագանքելու բարձրացված հարցերին, և այսպես շարունակեցինք մեր առաքելությունը` պատգամավորներին տրամադրելով անհրաժեշտ տեղեկատվություններ պատմական փաստերի, արդեն իսկ գոյություն ունեցող որոշումների մասին»,- նշեց բարեկամական միության նախագահը:
Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միության նախագահ Վահե Մխիթարյանի կարծիքով` միջազգային իրավաբանները շուտով իրենց գնահատականները կտան` նշելով այս պատմական որոշման իրավաբանական ուժն ու հետևանքները:
««Կարեկցանք հայտնելու՝ ի հիշատակ 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի» հայտարարության օգտին քվեարկել է պատգամավորների բացարձակ մեծամասնությունը և տեքստում մի քանի անգամ Հայոց ցեղասպանություն եզրույթը նշվում է։ Իրավաբանորեն մենք կարող ենք համարել, որ ստորագրողները համաձայնել են այդ փաստի հետ և մեզ համար սա պատմական և նախադեպը չունեցող իրադարձություն էր, քանի որ Հանրապետության Ասամբլեայի պատերից ներս առաջին անգամ էր նման հարց բարձրացվել։ Մենք արժևորում ենք Ասամբլեայի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ արտահայտած դիրքորոշումը և երախտապարտ ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերին հասցեագրվող ցավակցությունների համար»,- ասաց Վահե Մխիթարյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միության անմիջական ջանքերով հայտարարության նախաձեռնող պատգամավոր Ռուբինա Բերարդոն 2017թ. այցելել է Հայաստան, եղել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում և ծանոթացել Հայոց ցեղասպանության հարցին: Բերարդոն մեկնել է նաև Արցախ և տեղում ծանոթացել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին: Պորտուգալիա վերադառնալուց հետո Ադրբեջանը նրան ընդգրկել է իր «սև ցուցակ»: Սակայն պատգամավորն իր շրջագայության մասին պարզաբանումներ է տվել պորտուգալական ԶԼՄ-ներին, և հոդված գրել Հայոց ցեղասպանության մասին:

Portugal’s statement on Armenian Genocide is an important step on path to international recognition – Vahe Mkhitaryan
Portugal’s statement on Armenian Genocide is an important step on path to international
recognition – Vahe Mkhitaryan
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. Vahe Mkhitaryan, chairman of the Portugal-Armenia Friendship Union, says the adoption of a statement by the Assembly (parliament) of Portugal dedicated to the memory of the 1915 Armenian Genocide victims is an important victory on the path to international recognition.
“This issue has never been discussed by any party in Portugal. No party has included this issue in its campaign program or has given any promises on this matter. These MPs didn’t have any political interest. They voted for the memory of the 1.5 million victims of the Armenian Genocide, for standing together with the Armenian people. Now, if absolute majority of lawmakers sign any document where the genocide word is mentioned several times, we can confirm that the MPs have recorded the Genocide affirmation fact by expressing sorrow for the Armenian Genocide victims”, Mkhitaryan told ARMENPRESS.
On April 26, 2019, MP Rubina Berardo’s document on ‘Voting to express sorrow for the victims of the 1915 Armenian Genocide’ has been included in the plenary session agenda of the parliament thanks to 18 MPs of the three most influential parties of the Portuguese parliament. Over 200 lawmakers voted in favor of the resolution.
“Several days before the voting the document has been presented for the MPs’ review, which later was adopted only with 4 abstentions, two of which were the members of Portugal-Turkey friendship group, and after the voting the Portuguese MPs paid tribute to the memory of the Armenian Genocide victims with a moment of silence. We have started the preparation works several years ago when we had meetings with the members of the parliamentary factions. During these meetings we have introduced our issues of concern, such as the opportunity to create a Portugal-Armenia parliamentary friendship group and their attitude to the possible discussion of the Armenian Genocide issue in the Assembly. From the meetings it became clear which party was more keen on reacting to these issues, and thus we continued our mission by providing necessary information to the lawmakers about the historical facts and the already existing decisions”, Vahe Mkhitaryan said.
He noted that the international lawyers will soon make their assessments, pointing out the legal force and consequences of this historical decision.
“Absolute majority of the Portuguese MPs voted in favor of this statement, and the term Armenian Genocide is mentioned in the text for several times. From legal terms we can consider that those who have signed the document agreed with this fact, and this was a historical and unprecedented event for us because such an issue has been voice in the Assembly for the first time. We highly value the Assembly’s position on the Armenian Genocide and are grateful for the condolences addressed to the victims of the Armenian Genocide”, Mkhitaryan said.
He also informed that MP Rubina Berardo, who initiated the statement thanks to the direct efforts of the Portugal-Armenia Friendship Union, visited Armenia in 2017, the Tsitsernakaberd Genocide Memorial and got introduced on the issue of the Armenian Genocide. Rubina Berardo also visited Artsakh and was introduced on the Nagorno Karabakh conflict issue. Upon returning to Portugal, Azerbaijan has included the lawmaker in its “black list”, but the MP gave clarifications on her travel to the Portuguese media outlets and wrote an article about the Armenian Genocide.