Apple-ը եւ Qualcomm-ը համաձայնել են դադարեցնել դատաքննությունը. Wall Street Journal
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ընկերությունը եւ պրոցեսորների մատակարար Qualcomm-ը համաձայնության են եկել Քուփերթինոյի ընկերության կողմից արտոնագրերի հեղինակային իրավունքների խախտումների վերաբերյալ դատական քննությունը դադարեցնելու շուրջը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 16-ին հայտնել Է Wall Street Journal (WSJ) թերթը:
Ըստ թերթի՝ Apple-ը եւ Qualcomm-ը համաձայնության են եկել պրոցեսորների արտոնագրերի եւ մատակարարումների շուրջը: WSJ-ն ընդգծում Է, որ ընկերությունները դադարեցնում են դատավեճերը, սակայն Apple-ը պարտավորվում Է 31 միլիոն դոլար վճարել Qualcomm-ին, գումարն ավելի վաղ սահմանել Է Կալիֆոռնիայի նահանգի Սան Դիեգոյի դաշնային դատարանը:
Նաեւ հայտնի Է դարձել, որ կողմերը պլանավորում են պահպանել համալրող մասերի մատակարարման պարտավորագիրը, որն ավելի վաղ կնքվել Է երկու ընկերությունների միջեւ: Ընկերությունների արտոնագրային պատերազմն ընթանում Էր 2017 թվականի հունվարից: Տարաձայնությունների հետեւանքով Չինաստանում սահմանել են iPhone-ի մի քանի մոդելների վաճառքի արգելք, Գերմանիայում վաճառքները հայտնվել են սպառնալիքի տակ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Apple и Qualcomm договорились прекратить судебное разбирательство
Компания Apple и поставщик процессоров Qualcomm договорились прекратить судебное разбирательство по нарушениям компанией из Купертино авторских прав на патенты. Как передает Арменпресс, об этом сообщила во вторник газета Wall Street Journal.
По ее словам, Apple и Qualcomm договорились относительно разногласий по патентам и поставок процессоров. WSJ подчеркивает, что компании прекращают судебные тяжба, однако Apple обязуется выплатить Qualcomm 31 млн долларов, сумма была ранее определена федеральным судом Сан-Диего в штате Калифорния.
Также стало известно, стороны планируют сохранить контракт на поставку комплектующих, заключенного ранее между двумя компаниями.
Патентная война компаний велась с января 2017 года. В результате разногласий в Китае ввели запрет на продажу нескольких моделей iPhone, в Германии продажи оказались под угрозой.