ԻԿՐԱՆԵՏ կենտրոնը Հայաստանում նպաստում է ռելատիվիստական աստղաֆիզիկայի ոլորտում երկրի դիրքերի ամրապնդմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռելատիվիստական աստղաֆիզիկայի ոլորտում հետազոտությամբ զբաղվող ԻԿՐԱՆԵՏ կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղը գործունեության օրից հասցրել է լուրջ աշխատանքներ իրականացնել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում հայ-իտալական գիտական համագործակցությանը նվիրված միջոցառմանը մասնակիցներն ամփոփեցին համագործակցության ձեռքբերումները, ԻԿՐԱՆԵՏ-ի գործունեությունը Հայաստանում:
«Հայաստանյան կենտրոնի աշխատանքներում հիմնականում ներգրավված են երիտասարդներ ԵՊՀ-ի տարբեր ֆակուլտետներից, հիմնականում ռադիոֆիզիկայի, ֆիզիկայի ֆակուլտետներից: Մեր հիմնական ուսումնասիրության առարկան տարբեր աստղաֆիզիկական աղբյուրներում տեղի ունեցող ֆիզիկական գործընթացներն են: Մենք օգտագործում ենք տարբեր աստղադիտակների, ինչպես օրինակ արբանյակների կամ երկրի մակերևույթի վրա տեղադրված դիտակներով գրանցված տվյալները, մշակում ենք դրանք և ստացված արդյունքներով փորձում ենք հասկանալ, թե ինչ գործընթացներ են տեղի ունենում: Կենտրոնը Հայաստանում ունի տարածաշրջանային նշանակություն, քանի որ այն կարգավորում է ԻԿՐԱՆԵՏ-ի գործունեությունը Կենտրոնական ասիական երկրներում՝ օրինակ Իրանում, Ղազախստանում: ԻԿՐԱՆԵՏ-ի ակտիվությունը նշված երկրներում իրականացնում է մեր կենտրոնը Հայաստանում: Նման կենտրոնի գոյությունը ցույց է տալիս, որ աստղաֆիզիկան Հայաստանում գտնվում է բավականին բարձր մակարդակի վրա»,- ասաց ԻԿՐԱՆԵՏ Հայաստանի տնօրեն Նարեկ Սահակյանը:
Կենտրոնն իր գործունեության ընթացքում ուսումնասիրել է մեզանից շատ հեռու գտնվող աղբյուրներում տեղի ունեցող գործընթացներ: Ուսումնասիրություններ են կատարել տարբեր ալիքային տիրույթներում: Հայաստանյան կենտրոնը բավականին ակտիվ համագործակցում է նաև տարբեր միջազգային կազմակերպությունների հետ, հաճախ Երևանում կազմակերպում են գիտական միջոցառումներ, սեմինարներ:
ԻԿՐԱՆԵՏ կենտրոնի տնօրեն պրոֆեսոր Ռեմո Ռուֆինին նշեց, որ կազմակերպությունը աշխարհի տարբեր երկրներում ունի իր կենտրոնները, սակայն Հայաստանի գրասենյակի համար ինքը հատուկ երազանք ունի, որը կներկայացնի նաև ՀՀ նախագահին: «Մյուս կենտրոնների համեմատ Հայաստանի նկատմամբ իմ վերաբերմունքն այլ է: Շուտով կենտրոն ենք բացում նաև Բելառուսում և Ղազախստանում, ես կցանկանայի, որ Հայաստանը լիներ տարածաշրջանի կիզակետը: Կցանկանայի, որ Հայաստանի ԻԿՐԱՆԵՏ-ն իր մասնաճյուղն ունենա նաև Երուսաղեմում»,-ասաց Ռուֆինին:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ տոնում են սև խոռոչի հայտնաբերումը: Առաջին սև խոռոչի պատկերը գրանցվել է ապրիլի 14-ին:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության գիտության կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը նշեց, որ Հայաստանի ԻԿՐԱՆԵՏԸ բավականին հաջող է իրականացվում գործունեությունը: «Ռելատիվիստական աստղաֆիզիկայի ոլորտում վերջին 2-3 տարվա ընթացքում ավելի քան 40 հետաքրքիր աշխատանքներ են տպագրվել միջազգային բարձր հեղինակություն ունեցող ամսագրերում: Գործունեության այս երկու տարվա ընթացքում արդեն իսկ երկու դիսերտացիա է պաշտպանվել: Եվ Հայաստանի դիրքերն այս ոլորտում ամրապնդվել են»,-նշեց նա:
ԻԿՐԱՆԵՏ-ը միջազգային կազմակերպություն է, հիմնադրվել է 2003-ին, իսկ Հայաստանի կենտրոնը՝ 2016-ին: ԻԿՐԱՆԵՏ-ի հիմնադիր անդամ պետություններն են Իտալիան, Հայաստանը, Վատիկանը և Բրազիլիան: Ցանցի կենտրոնները գտնվում են Հռոմում, Նիցայում, Ռիո դե Ժանեյրոյում և Երևանում:

Центр ИКРАНЕТ в Армении способствует укреплению позиций страны в сфере релятивистской астрофизики
Армянский филиал организации ИКРАНЕТ, занимающейся исследованиями в сфере релятивистской астрофизики, со дня своей деятельности успел осуществить ряд серьезных работ.
Как передает «Арменпресс», на мероприятии, посвященном армяно-итальянскому научному сотрудничеству, участники подвели итоги деятельности ИКРАНЕТА в Армении  и достижений сотрудничества.
“В работе Армянского центра в основном вовлечены молодые люди из разных факультетов ЕГУ, в основном из факультетов радиофизики и физики. Основным предметом наших исследований являются физические процессы, происходящие в различных астрофизических источниках. Мы используем данные различных телескопов, таких как спутники или телескопы, размещенные на поверхности Земли, разрабатываем их и при помощи полученных результатов пытаемся понять, какие процессы происходят. Центр Армении имеет региональное значение, так как он регулирует деятельность ИКРАНЕТА в странах Центральной Азии, например в Иране, Казахстане. Активность ИКРАНЕТ в указанных странах осуществляет наш центр в Армении. Существование такого центра показывает, что астрофизика в Армении находится на достаточно высоком уровне”, - сказал директор ИКРАНЕТА Армении Нарек Саакян.
В течение своей деятельности центр изучал процессы, происходящие в источниках, очень далеких от нас. Исследования проводились в различных волновых диапазонах. Армянский центр активно сотрудничает также с различными международными организациями, в Ереване часто созываются научные мероприятия, семинары.
Директор Центра ИКРАНЕТ профессор Ремо Руфини отметил, что организация имеет свои центры в разных странах мира, однако для офиса в Армении у него есть специальная мечта, которую он представит президенту РА.
“В сравнении с другими центрами, у меня иное отношение к Армении. Скоро мы открываем Центры также в Беларуси и Казахстане, и я бы хотел, чтобы Армения была региональным центром. Хотел бы, чтобы ИКРАНЕТ Армении имел свой филиал и в Иерусалиме”, - сказал Руфини.
Он также сообщил, что отмечается обнаружение черной дыры. Первое изображение черной дыры было зафиксировано 14 апреля.
Председатель комитета по науке Министерства образования и науки РА Самвел Арутюнян отметил, что деятельность ИКРАНЕТА Армении осуществляется довольно успешно. “ В сфере релятивистской астрофизики за последние 2 - 3 года в авторитетных международных журналах было опубликовано более 40 интересных работ. За эти два года деятельности уже были защищены две диссертации. И позиции Армении в этой сфере укрепились”, - отметил он.
ИКРАНЕТ - международная организация, основана в 2003 году, а Центр Армении - в 2016 году. Страны-соучредители ИКРАНЕТ - Италия, Армения, Ватикан и Бразилия. Центры сети расположены в Риме, Ницце, Рио-де-Жанейро и Ереване.