Հայ-պորտուգալական համագործակցությունը զարգացման մեծ ներուժ ունի. Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Պորտուգալիայի վարչապետի հետ
Հայ-պորտուգալական համագործակցությունը զարգացման մեծ ներուժ ունի. Արմեն
Սարգսյանը հանդիպել է Պորտուգալիայի վարչապետի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Պորտուգալիայում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 8-ին հանդիպել է Պորտուգալիայի վարչապետ Անտոնիու Կոշտայի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, անդրադառնալով երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև առկա ջերմ պատմական կապերին ու հարուստ մշակութային ժառանգությանը՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ հայ ժողովրդի պանծալի զավակներից մեկի՝ Գալուստ Գուլբենկյանի անունը յուրաքանչյուր հայ հպարտությամբ է հիշում։
Պորտուգալիայի վարչապետն իր հերթին ընդգծել է Գալուստ Գյուլբենկյանի գործունեության ու նրա թողած ժառանգության, Գալուստ Գյուլբենկյան բարեգործական ու գիտամշակութային հիմնադրամի դերը Պորտուգալիայի համար:
Հայաստանի նախագահը և Պորտուգալիայի վարչապետը մտքեր են փոխանակել գործակցության հնարավոր ուղղությունների շուրջ։ Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ երկու երկրները գործակցության մեծ ներուժ ունեն կրթության և գիտության ոլորտներում՝ այդ համատեքստում առաջարկելով իրականացնել ուսանողների ու գիտնականների փոխանակման, ինչպես նաև գիտահետազոտական համատեղ ծրագրեր:
Նշելով, որ տեղյակ է Պորտուգալիայի կողմից տիեզերք արբանյակներ արձակելու կայանի կառուցման մասին՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է կիսվել այս ոլորտում իր գիտական ներուժով ու փորձառությամբ, որը հայտնի է դեռևս խորհրդային տարիներից։
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանն ու Պորտուգալիան փոխգործակցության մեծ ներուժ ունեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, բնական գիտությունների, արհեստական բանականության ոլորտներում։
Նախագահ Սարգսյանը հավելել է, որ հայ-պորտուգալական համագործակցության առավել արդյունավետ ոլորտներից մեկը կարող է դառնալ զբոսաշրջությունը: «Հայաստանը և Պորտուգալիան հրաշալի երկրներ են և միմյանց բացահայտելու կարիք ունեն»,- նշել է նախագահը։
Զրուցակիցները խոսել են նաև երկու երկրների միջև ուղիղ օդային կապի հաստատման հնարավորության մասին` պայմանավորվելով ուսումնասիրել հարցը:

Armenian-Portuguese relations have great development potential – Armen Sarkissian meets with Prime Minister of Portugal
Armenian-Portuguese relations have great development potential – Armen Sarkissian meets
with Prime Minister of Portugal
YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian, who is in Portugal on a working visit, met with Prime Minister of Portugal António Costa on April 8.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office, referring to the warm historical interactions between the two peoples and the rich cultural heritage, President Sarkissian said that every Armenian remembers the name of one of the prominent Armenians, Galuste Gulbenkian, with pride.
The Prime Minister of Portugal also emphasized the activities and heritage of Galouste Gulbenkian and the role of Galouste Gulbenkian Foundation for Portugal.
The Armenian President and the Portuguese PM exchanged views on possible directions of partnership. Armen Sarkissian emphasized that the two countries have great potential for partnership in the spheres of education and science. In this context, President Sarkissian proposed to carry out exchange program of students, as well as joint scientific-research projects.
The interlocutors shared the opinion that Armenia and Portugal have great potential for partnership in the spheres of information technologies, natural sciences and artificial intelligence.
Armen Sarkissian added that tourism can also become an important sphere for the cooperation between the two countries. “Armenia and Portugal are wonderful countries that need to discover each other”, President Sarkissian said.
The interlocutors also spoke about the possibility of establishing direct flights, agreeing to further examine the issue.