Վրաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վեճի առարկա է մնում պետական սահմանի 34 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վեճի առարկա Է մնում պետական սահմանի 34 տոկոսը: Ինչպես հայտնել են Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում, սահմանագծման պետական հանձնաժողովների մակարդակով համաձայնեցվել Է սահմանի 66 տոկոսը եւ շարունակվում են բանակցությունները մնացած սեգմենտների համաձայնեցման նպատակով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
«Պետական սահմանի սահմանագծման աշխատանքները շարունակվում են 1995 թվականից: Սահմանի պարագծից կողմերը սահմանագծման պետական հանձնաժողովների մակարդակով համաձայնեցրել են 66 տոկոսը, եւ շարունակվում են բանակցությունները մնացած սեգմենտների համաձայնեցման նպատակով»,- նշել են արտաքին գործերի նախարարությունում:
Վրաց-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հարցն ակտիվացել Է Վրաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից հետո: Սալոմե Զուրաբիշվիլին Իլհամ Ալիեւի հետ կայացած հանդիպման ընթացքում հայտարարել Է, որ ժամանակն Է այսքան տարիներից հետո ավարտել սահմանի հետ կապված հարցի լուծումը:

Предметом спора между Грузией и Азербайджаном остаются 34% государственной границы
Предметом спора между Грузией и Азербайджаном являются 34% государственной границы. Как сообщают в грузинском внешнеполитическом ведомстве, на уровне государственных комиссий по делимитации согласовано 66% границы и продолжаются переговоры с целью согласования оставшихся сегментов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Грузия Online.
Работы по делимитации государственной границы ведутся с 1995 года. Из периметра границы сторонами на уровне государственных комиссий по делимитации согласовано 66% и продолжаются переговоры с целью согласования остальных сегментов», - заявляют в МИД.
вопрос делимитации грузино-азербайджанской границы активизировался после встречи президентов Грузии и Азербайджана. Саломе Зурабишвили в ходе встречи с Ильхамом Алиевым заявила, что пора, после стольких лет, завершить решение вопроса, связанного с границей.