Բրիտանացի պատգամավորները կրկին մերժեցին Brexit-ին վերաբերող բոլոր այլընտրական գործարքները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի պատգամավորները կրկին մերժել են Brexit-ի պայմանների վերաբերյալ Եվրամիության հետ համաձայնագրի՝ հավանություն չստացած նախագծի բոլոր այլընտրանքները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնի Է դարձել չորս առաջարկությունների շուրջ քվեարկության արդյունքների հայտարարումից հետո, որոնք ընտրել Էր Համայնքների պալատի խոսնակ Ջոն Բերքոուն:
Ընդամենը մի քանի քվե չի բավականացրել կառավարող Պահպանողական կուսակցությունից պատգամավոր Քենեթ Քլարքի առաջարկությանը, որին հավանություն Է տվել 273 պատգամավոր, դեմ Է հանդես եկել 276 ժողովրդական ընտրյալ: Այդ նախաձեռնությունը նախարարների կաբինետից պահանջում Էր Եվրամիության հետ ապագա ցանկացած համաձայնագրում կետ ներառել «Եվրամիության հետ մշտական եւ համապարփակ մաքսային միության մասին, որը տարածվի ամբողջ Մեծ Բրիտանիայի վրա»:
Պահպանողական Նիք Բոուլզի առաջարկությունը («Միասնական շուկա 2.0» կամ «Նորվեգական մոդել +») նույնպես չի գտել խորհրդարանականների մեծամասնության պաշտպանությունը: Նույնը վերաբերում Է նաեւ Լեյբորիստական կուսակցությունից պատգամավորներ Ֆիլ Ուիլսոնի եւ Փիտեր Քայլի ուղղմանը, որը նախատեսում Է հանրաքվեի անցկացում, որին պետք Է դրվի Բրյուսելի հետ ձեռք բերված ցանկացած համաձայնագրի տեքստը: Չորրորդ տարբերակը ենթադրում Է, որ պատգամավորները կքննարկեն այն տարբերակը, որը կառավարությունից պահանջում Է Brexit-ի ժամկետների հերթական երկարաձգում, իսկ եթե դա հնարավոր չլինի, ապա պատգամավորները կքվեարկեն կա՛մ առանց համաձայնագրի Brexit-ի օգտին, կա՛մ Էլ Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածի գործողության չեղարկման օգտին՝ Եվրամիությունում մնալու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Британские депутаты вновь отвергли все альтернативы сделке по Brexit
Депутаты Палаты общин парламента Великобритании снова отвергли все альтернативы не получившему одобрения проекту соглашения с Евросоюзом об условиях Brexit. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом стало известно после объявления итогов голосования по четырем предложениям, которые были отобраны Джоном Беркоу, спикером Палаты общин.
Совсем немного голосов не хватило предложению депутата от правящей Консервативной партии Кеннета Кларка, которое поддержали 273 депутата, против выступили 276 народных избранника. Эта инициатива требовала от кабмина включения в любое будущее соглашение с Евросоюзом пункта о "постоянном и всеобъемлющем таможенном союзе с ЕС, распространяющемся на всю Великобританию".
Предложение консерватора Ника Боулза ("Единый рынок 2.0" или "Норвежская модель +") также не нашло поддержки большинства парламентариев. То же касается и поправки депутатов от Лейбористской партии Фила Уилсона и Питера Кайла, которая предусматривает проведение референдума, на который должны вынести текст любого соглашения, достигнутого с Брюсселем.
Четвертый вариант предполагает, что депутаты рассмотрят вариант, требующий от правительства очередное продление сроков Brexit, а если это не окажется возможным, то депутаты будут голосовать либо за реализацию Brexit без соглашения, либо за отмену действие статьи 50 Лиссабонского договора, чтобы остаться в Евросоюзе.