Բուհերում դասախոսող և ընտրովի քաղաքական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց աշխատանքային պայմանագիրը կշարունակի մնալ ժամկետային
Բուհերում դասախոսող և ընտրովի քաղաքական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց
աշխատանքային պայմանագիրը կշարունակի մնալ ժամկետային
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուհերում գիտամանկավարժական գործունեություն իրականացնող անձինք, ովքեր ընտրվել են նաև քաղաքական պաշտոններում, բուհերի հետ աշխատանքային գործունեության պայմանագիրը կշարունակեն ժամկետային կարգով: ԱԺ-ն չընդունեց գլխադասային հանձնաժողովում բացասական եզրակացություն ստացած «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագիծը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Գևորգ Պետրոսյանի, Իվետա Տոնոյանի և Նորա Առուստամյանի ներկայացրած նախագիծը քննարկվեց ԱԺ մարտի 26-ի նիստում:
«Նախագծի բովանդակությունը  հետևյալն է, որ  ՀՀ գործող աշխատանքային օրենսգրքի համաձայն թույլատրվում է ժամկետային աշխատանքային պայմանագիր կնքել համատեղությամբ աշխատողի հետ: Այն նորմի այս վիճակով իրավակարգավորման պայմաններում նախորդ ԱԺ-ում այսպիսի իրավիճակ եղավ, երբ գիտամանկավարժական գործունեություն իրականացնող դասախոսները ընտրվում էին քաղաքական պաշտոններում, և չնայած բուհերի հետ ունեին անժամկետ պայմանագրեր, բուհերը նրանց քաղաքական պաշտոնում ընտրվելու հանգամանքը մեխանիկորեն հիմք ընդունելով, նրանց անորոշ ժամկետով կնքած աշխատանքային պայմանագիրն առանց աշխատողի համաձայնության դարձնում էին ժամկետային: Եթե տվյալ աշխատողը տվյալ բուհի համար իրականացնում է մշտական բնույթ կրող գործունեություն, ի՞նչ նշանակություն ունի, որ նա ընտրվել է քաղաքական պաշտոնում»,-ներկայացրեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով` դա հատկապես վերաբերում է պատգամավորներին, քանի որ գործող օրենսդրության համաձայն պատգամավորն այն եզակի պետական բարձրաստիճան պաշտոնատար անձն է, ով աշխատում է չնորմավորված աշխատաժամանակով: «Այսինքն՝ նա լիարժեք իրավունք ունի պատգամավորի աշխատանքը զուգորդել գիտամանկավարժական գործունեության հետ: Առաջարկն այն է, որ մարդիկ, ովքեր դառնում են պատգամավոր կամ ընտրվում են, օրինակ, համայնքի ղեկավար, իրենց բուհերի հետ աշխատանքային հարաբերությունները շարունակեն անորոշ ժամկետով»,- նշեց պատգամավորը:

Трудовые договоры преподавателей вузов, занимающих выборные политические должности, останутся срочными
Трудовые договоры преподавателей вузов, занимающих выборные политические
должности, останутся срочными
Лица, осуществляющие в вузах научно-педагогическую деятельность, которые одновременно избраны на политические должности, продолжат свою деятельность в рамках договоров о трудовой деятельности с вузами в срочном порядке. Парламент Армении не принял проект, получивший отрицательное заключение в комиссии «О внесении изменений в Трудовой кодекс РА».
Как передает Арменпресс, проект, представленный депутатами фракции «Процветающая Армения» Геворгом Петросяном, Иветой Тоноян и Норой Арустамян, был обсужден на заседании НС 26 марта.
«Содержание проекта заключается в том, что согласно действующему Трудовому кодексу РА разрешается заключать срочный трудовой договор с работающим по совместительству. В условиях правового регулирования этой нормы в прошлом Национальном собрании сложилась такая ситуация, когда преподаватели, осуществляющие научно-педагогическую деятельность, избирались на политические должности, и, несмотря на то, что имели бессрочные договоры с вузами, вузы механически принимая за основу факт их избрания на политическую должность, их трудовой договор, заключенный на неопределенный срок, без согласия работника превращали в срочный. «Если данный работник осуществляет постоянную деятельность в данном вузе, какое имеет значение то, что он был избран на политическую должность?», - заявил депутат фракции «Процветающая Армения» Геворг Петросян.
По его словам, это касается особенно депутатов, поскольку, согласно действующему законодательству, депутат является тем единственным высокопоставленным государственным должностным лицом, который работает в ненормированном режиме. «То есть, он имеет полное право совмещать работу депутата с научно-педагогической деятельностью. Предложение состоит в том, чтобы люди, которые становятся депутатами или избираются, например, главой общины, продолжали бы рабочие отношения со своими вузами на неопределенный срок", - отметил депутат.