Մարտի 13-ին սպասվող իրադարձությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է այսօր սպասվող իրադարձությունները:
Հայասատանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով մարտի 13-ին երկրօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին: Հանրապետության նախագահի նստավայրում տեղի կունենա Վրաստանի նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը:
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակը աշխատանքային այցով Հայաստանում է։ Նախատեսվում է հանդիպում ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ, որից հետո երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները հանդես կգան համատեղ ասուլիսով: Այցի շրջանակներում ԵԱՀԿ գործող նախագահը հանդիպումներ կունենա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի և ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի որոշմամբ, ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ՝ նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Ոռոգման շրջանի նախապատրաստական աշխատանքներին կանդրադառնան Ջրային կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատար Կամո Սարգսյանը և կոմիտեի նախագահի տեղակալ Միհրան Հովհաննիսյանը:
Ֆրանսիական խոհանոցի համն ու հոտը Հայաստանում: Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան նախաձեռնությամբ կանցկացվի ֆրանսիական խոհանոցի օրեր: Դեսպանը կներկայացնի ամբողջ աշխարհում անցկացվող ֆրանսիական խոհանոցի օրերին Հայաստանի մասնակցությունը և թե ինչու է այս տարվա մասնակցությունն առանձնահատուկ:
Մարտի 13-ը նշանավոր գրող, թարգմանիչ Եղիշե Չարենցի ծննդյան օրն է : Օրվա առթիվ մի շարք միջոցառումներ են նախատեսել Հայաստանի գրողների միությունը եւ Չարենցի տուն-թանգարանը:
Եվրոպայի մինչև 23 տարեկանների առաջնության արդյունքները կամփոփեն հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասադրական հավաքականի մարզիչ Արմեն Բաբալարյանը, ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը:

Предстоящие на 13 марта события
По приглашению Президента Республики Армения Армена Саркисяна 13 марта с двухдневным официальным визитом в Армению прибудет президент Грузии Саломе Зурабишвили. В резиденции президента Армении состоится официальная церемония встречи президента Грузии.
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Словакии Мирослав Лайчак находится в Армении с рабочим визитом. Планируется встреча с министром иностранных дел Зограбом Мнацаканяном, после чего главы внешнеполитических ведомств двух стран выступят с совместной пресс-конференцией. В рамках визита действующий председатель ОБСЕ встретится с премьер-министром РА Николом Пашиняном, президентом РА Арменом Саркисяном и председателем НС РА Араратом Мирзояном.
По решению Председателя НС РА А. Мирзояна, по инициативе правительства РА будет созвано внеочередное заседание НС  с повесткой дня, предложенной инициатором. С подготовительными работами по оросительному сезону ознакомят исполняющий обязанности председателя водного комитета Камо Саргсян и заместитель председателя Комитета Мигран Ованнисян.
Вкусы и запахи французской кухни в Армении. По инициативе Посольства Франции в Армении пройдут Дни французской кухни. Посол представит участие Армении в проводимых во всем мире Днях французской кухни и почему участие в этом году особое.
13 марта - День рождения выдающегося писателя, переводчика Егише Чаренца. По случаю Дня Союзом писателей Армении и Домом-музеем Чаренца запланирован ряд мероприятий.
Тренер молодежной сборной Армении по греко-римской борьбе Армен Бабаларян и главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Абетнак Кургинян подведут итоги чемпионата Европы до 23 лет.
Об этом и других темах можете подробнее прочитать на сайте armenpress. Следите за нами также в Twitter и Facebook.