Դավիթ Տոնոյանը բացառում է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը կընտրվի առանց Հայաստանի մասնակցության
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը բացառում է այն հնարավորությունը, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը կարող է ընտրվել առանց այդ գործընթացին Հայաստանի մասնակցության: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Տոնոյանն ասաց մարտի 5-ին լրագրողների հետ զրույցում:
«Դա գլխավոր քարտուղարի նշանակում է, ինչ-որ որոշում չէ, մարտավարական կամ օպերատիվ-մարտավարական օղակում որոշում կայացնելու խնդիր չէ: Սա ռազմավարական, դաշինքի գլխավոր քարտուղար ընտրելու խնդիրն է: Ինչպես կարելի է առանց դաշինքի մեկ անդամի ընտրել կամ նշանակել քարտուղար: Կանոնակարգը նման բան թույլ չի տալիս»,- ասաց Տոնոյանը:
Նախարարի խոսքով` ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրության վերաբերյալ իրենց գերատեսչությունն իր կարծիքը հայտնել է, և այս պահին այլ մարմիններ են զբաղվում այս հարցով:
«Այս պահին Արտաքին գործերի նախարարությունը համապատասխան աշխատանք է տանում ՀԱՊԿ-ում: ՀԱՊԿ-ի քարտուղարությունն է համապատասխան աշխատանք տանում: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն իր կարծիքը հայտնել է»,- նշեց Դավիթ Տոնոյանը:
2018թ. նոյեմբերի 2-ին Յուրի Խաչատուրովն ազատվել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից: Հայկական կողմը դիմել էր ՀԱՊԿ անդամ երկրներին՝ Խաչատուրովին կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից հետ կանչելու հարցով, քանի որ Խաչատուրովը Մարտի 1-ի քրեական գործով մեղադրանք էր առաջադրվել սահմանադրական կարգը տապալելու հոդվածով: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պարտականությունների կատարումը դրվել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովի վրա: Հայաստանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը պետք է զբաղեցներ մինչև 2020թ., որից հետո  այն անցնելու էր Բելառուսին: 2018 թվականի վերջին հայտարարվեց, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցին կողմերը կանդրադառնան 2019թ., սակայն մինչ այս պահն այդ հարցում կոնսենսուս չի կայացել:

YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. Armenian defense minister Davit Tonoyan rules out the possibility that the CSTO Secretary General can be elected without Armenia’s participation to this process, reports Armenpress.
“This is an appointment of a Secretary General, is not a decision, a task to make tactical or operative-tactical decision. This is a strategic issue, an issue of appointing a Secretary General. How is it possible to elect or appoint a Secretary General without one member of an alliance? It is not permitted by the Rules of Procedure”, the minister told reporters today.
Davit Tonoyan said the ministry has already expressed its opinion on the election of the CSTO Secretary General, and at the moment other bodies are dealing with the issue.
“At the moment the foreign ministry is carrying out respective works in the CSTO. The CSTO Secretariat in its turn conducts respective activities. Armenia’s defense ministry has already expressed its opinion”, the minister said.
On November 2, 2018, Armenia’s Yuri Khachaturov was dismissed from the position of the CSTO Secretary General after Armenia applied to the CSTO member states to launch the process of recalling him as criminal case was filed against Khachaturov over the 2008 March 1 unrest in Yerevan.CSTO Deputy Secretary General Valery Semerikovtemporarily assumed the duties of the CSTO Secretary General.