Արարատ Միրզոյանն ու Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանը քննարկել են երկկողմ համագործակցության օրակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 15-ին ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով դեսպանին` Արարատ Միրզոյանը փաստել է, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ եւ բովանդակալից: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է Գերմանիայի հետ փոխգործակցության խորացումը տարբեր ուղղություններով:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը տարիներ շարունակ Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցելու եւ մեր երկրում բազմաթիվ արդյունավետ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, փոխանցել է Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահի` Գերմանիա այցի հրավերը, որն օրենսդիր մարմնի ղեկավարը սիրով ընդունել է: Նա կարեւորել է խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցած Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ համագործակցությունը, մասնավորապես ընդգծել Գերմանիայի Միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ), Ազգային ժողովի աշխատակազմի եւ բյուջետային գրասենյակի ետ համատեղ աշխատանքը` հավելելով, որ այն ընդլայնելու նպատակ ունեն:
Երկուստեք կարեւորվել է միջխորհրդարանական կապերի առավել ակտիվացումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի փոխայցերն ու փորձի փոխանակումը: Զրուցակիցները համատեղ ծրագրեր իրականացնելու ուղղությամբ հավելյալ քայլեր ձեռնարկելու, նոր` ինչպես բազմակողմ, այնպես էլ երկկողմ ձեւաչափերով համագործակցելու պատրաստակամություն են հայտնել:

Спикер парламента Армении и посол Германии обсудили повестку двустороннего сотрудничества
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян 15 февраля принял Чрезвычайного и Полномочного посла ФРГ в Армении Бернхарда Матиаса Кисслера.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, приветствуя посла, А.Мирзоян констатировал динамичное и содержательное развитие отношений между двумя странами. Глава законодательного органа отметил, что Армения придает важность углублению взаимодействия с Германией в различных направлениях.
Спикер парламента поблагодарил правительство ФРГ за постоянную помощь НС и осуществление в Армении многочисленных эффективных программ.
Г-н Кисслер, поздравив А.Мирзояна с избранием на пост спикера, передал ему приглашение Председателя Бундестага ФРГ посетить Германию, любезно принятое главой законодательного органа. Он подчеркнул важность сотрудничества с Национальным Собранием   Армении, перешедшей к системе парламентского правления и, в частности, выделил совместную работу с GIZ, Аппаратом НС и Бюджетным офисом, с намерением расширить деятельность.
Обоюдно подчеркнута необходимость   активизации межпарламентских связей, взаимных визитов групп дружбы и обмена опытом. Собеседники выразили готовность к дополнительным шагам по реализации совместных программ, сотрудничеству как в двустороннем, так и многостороннем форматах.