Չենք կարող նույնիսկ քննարկել «տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց» բանաձևը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումները բանակցություններ չեն, դրանք ոչ պաշտոնական շփումներ են, որոնց ընթացքում ուղղակի տեղի է ունենում մտքերի փոխանակում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հունվարի 30-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Լրագրողի հարցադրմանը, որ վերջերս սկսել է շրջանառվել այսպես կոչված «տարածքներ խաղաղության դիմաց» թեզը, ՀՀ վարչապետը պատասխանեց.
«Մենք ընդհանրապես չենք կարող նույնիսկ քննարկել «տարածքներ խաղաղության դիմաց» բանաձևը»:
Փաշինյանը նկատեց, որ ներկայիս կառավարությունը ԼՂ կարգավորման հարցում վարում է քաղաքականություն, որ նախկինում ոչ մի կառավարություն չի վարել:
«Որևէ զուգահեռ տանելը և նախկինում վարած քաղաքականության հետ ընդհանրություն գտնելու փորձերը կատարյալ մոլորություն են»,-վստահեցրեց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների կողմից բանակցությունները վերսկսելու ու նոր թափ հաղորդելու նախաձեռնություն կա, Փաշինյանն ասաց. «Այս հարցը գտնվում է արտգործնախարարների քննարկման օրակարգում»:

Никол Пашинян опроверг возможность обсуждения формулы «территории в обмен на мир»
Встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым не являются переговорами, это неформальные контакты, в ходе которых происходит обмен мнениями. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге 30 января сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
В ответ на вопрос журналиста о том, что начали ходить слухи о тезисе «территории в обмен на мир», премьер-министр сказал: «Мы вообще не можем даже обсуждать формулу «территории в обмен на мир».
Пашинян заметил, что нынешнее правительство проводит в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта такую политику, которую не проводило ни одно правительство в прошлом.
«Попытки найти параллель и попытки найти общее с проводимой ранее политикой абсолютно неправильны», - заверил Пашинян.
Коснувшись вопроса о том, существует ли инициатива стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ возобновить переговоры и придать им новый импульс, Пашинян сказал: «Этот вопрос стоит в повестке обсуждения министров иностранных дел».