Չենք կարող նույնիսկ քննարկել «տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց» բանաձևը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումները բանակցություններ չեն, դրանք ոչ պաշտոնական շփումներ են, որոնց ընթացքում ուղղակի տեղի է ունենում մտքերի փոխանակում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հունվարի 30-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Լրագրողի հարցադրմանը, որ վերջերս սկսել է շրջանառվել այսպես կոչված «տարածքներ խաղաղության դիմաց» թեզը, ՀՀ վարչապետը պատասխանեց.
«Մենք ընդհանրապես չենք կարող նույնիսկ քննարկել «տարածքներ խաղաղության դիմաց» բանաձևը»:
Փաշինյանը նկատեց, որ ներկայիս կառավարությունը ԼՂ կարգավորման հարցում վարում է քաղաքականություն, որ նախկինում ոչ մի կառավարություն չի վարել:
«Որևէ զուգահեռ տանելը և նախկինում վարած քաղաքականության հետ ընդհանրություն գտնելու փորձերը կատարյալ մոլորություն են»,-վստահեցրեց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների կողմից բանակցությունները վերսկսելու ու նոր թափ հաղորդելու նախաձեռնություն կա, Փաշինյանն ասաց. «Այս հարցը գտնվում է արտգործնախարարների քննարկման օրակարգում»:

YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. The meetings with Azerbaijani President Ilham Aliyev are not negotiations, they are unofficial contacts during which exchange of ideas are simply taking place, Armenian PM Nikol Pashinyan told reporters today referring to his recent informal meetings with Aliyev.
Asked by reported about the rumored so-called “territory for peace” thesis, the PM said:
“We can’t at all even discuss the “territories for peace” theorem”.
The PM noted that in the NK settlement issue the current government is carrying out a policy that no other previous government has done before.
“Drawing any parallels and attempts to find any similarities with previously implemented policies are delusion”, he said.
Asked whether there is an initiative from the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries on boosting and restarting the talks, Pashinyan said: “This issue is in the agenda of discussion of the foreign ministers”.