Նուբարաշենում 20 հա տարածքի վրա կստեղծվի նոր անտառ-պուրակ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանը համայնք- մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակում նախատեսում է ավելի քան 20 հա տարածքի վրա հիմնել նոր անտառ-պուրակ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Երևանի քաղաքապետարանի բնապահպանության վարչության պետ Խաչիկ Հակոբյանը նշեց, որ անտառ-պուրակի ստեղծման աշխատանքները կսկսվեն այս տարի:
«Նախաձեռնող խմբի հետ արդեն աշխատում ենք: Այդ հատվածը Նուբարաշենի աղբավայրի հարևանությամբ է: Այն «Հայանտառ»-ի տարածքին հարող հատված է, որտեղ ոռոգման ջրի հասանելիություն կա: Կլինի ոռոգման կաթիլային նոր ցանց, կտնկվեն բարձրարժեք և բազմամյա ծառեր: Հետագայում, երբ Նուբարաշենի աղբավայրը կծածկվի, այդ անտառային տարածքը կշարունակվի նաև այդ հատվածում»,-ասաց Խաչիկ Հակոբյանը:

В Нубарашене будет создан новый лесопарк
Мэрия Еревана, в рамках сотрудничества община-частный сектор, предполагает основать новый лесопарк на территории в более чем 20 га.
В ходе пресс-конференции, проведенной в пресс-центре «Арменпресс», начальник Управления по охране природы мэрии Еревана Хачик Акопян отметил, что работы по созданию лесопарка начнутся в текущем году.
“Мы уже работаем с инициативной группой. Этот участок расположен рядом с мусорной свалкой Нубарашена. Это территория примыкает к территории “Армлес”, где доступны поливные воды. Будет новая система капельного орошения, будут посажены дорогие, многолетние деревья. В будущем, когда мусорная свалка Нубарашена будет покрыта, территория лесопарка распространится и на этот участок”, - сказал начальник Управления по охране природы мэрии Еревана Хачик Акопян.