ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մերժեց ՀԱՄԱՍ-ին դատապարտող բանաձեւը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մերժել Է ՄԱԿ-ին առընթեր ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլիի ներկայացրած բանաձեւը, որը դատապարտում Էր ՀԱՄԱՍ շարժման զինյալների կողմից Իսրայելի տարածքի գնդակոծումները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Քվեարկության ընթացքում 87 երկիր հանդես Է եկել բանաձեւն ընդունելու օգտին, 57 պետություն, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, դեմ Է արտահայտվել, 33 երկիր ձեռնպահ Է մնացել՛ Արդյունքում՝ փաստաթուղթը չհավաքեց ձայների երկու երրորդի անհրաժեշտ մեծամասնությունը: Այդուհանդերձ, ՄԱԿ-ին առընթեր Իսրայելի մշտական ներայացուցիչ Դեննի Դենոնը բարձր Է գնահատել բանաձեւ շուրջ կայացած քվեարկության արդյունքը:
«Առաջին անգամ ՄԱԿ-ում ռեկորդային 87 երկիր դատապարտեց ՀԱՄԱՍ-ին հրթիռակոծումների եւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքը ռազմական նպատակներով Իսրայելի դեմ օգտագործելու համար»,- գրել Է Դենոնը Twitter-ում: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն շնորհակալություն Է հայտնել ամերիկյան վարչակազմին եւ անձամբ ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցչին ցուցաբերած նախաձեռնության համար:
Իր հերթին ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչ Սամի Աբու Զուհրին Twitter-ում գրել Է. «ՄԱԿ-ում ամերիկյան նախաձեռնության անհաջողությունը ապտակ Էր ԱՄՆ-ի վարչակազմին եւ դիմադրության օրինականության հավաստումը»: Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասը նույնպես ողջունել Է քվեարկության արդյունքները, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Генассамблея ООН отклонила резолюцию с осуждением ХАМАС
Генассамблея ООН отклонила представленную постпредом США при ООН Никки Хейли резолюцию, осуждающую обстрелы боевиками движения ХАМАС израильской территории, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
При голосовании 87 стран высказались за принятие резолюции; 57, в том числе Россия, выступили против, 33 страны воздержались. В результате документ не набрал необходимого большинства в две трети голосов.
Тем не менее, постоянный представитель Израиля при ООН Дэнни Дэнон высоко оценил результат голосования по резолюции.
"Впервые в ООН рекордные 87 стран осудили ХАМАС за ракетные обстрелы и использование гражданской инфраструктуры в военных целях против Израиля. Я благодарю Никки Хэйли за тяжелую работу по формированию беспрецедентной коалиции. Мы будем продолжать бороться за правду!", - написал Д.Дэнон в Twitter.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху также поблагодарил американскую администрацию и лично американского постпреда за проявленную инициативу.
"Я благодарен каждой из 87 стран, которые заняли принципиальную позицию в отношении ХАМАС. Это очень важное достижение для США и Израиля", - написал он в твиттере.
В свою очередь представитель ХАМАС Сами Абу Зухри заявил в твиттере: "Неудача американского предприятия в ООН представляет собой пощечину администрации США и подтверждение легитимности сопротивления".