ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մերժեց ՀԱՄԱՍ-ին դատապարտող բանաձեւը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մերժել Է ՄԱԿ-ին առընթեր ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլիի ներկայացրած բանաձեւը, որը դատապարտում Էր ՀԱՄԱՍ շարժման զինյալների կողմից Իսրայելի տարածքի գնդակոծումները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Քվեարկության ընթացքում 87 երկիր հանդես Է եկել բանաձեւն ընդունելու օգտին, 57 պետություն, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, դեմ Է արտահայտվել, 33 երկիր ձեռնպահ Է մնացել՛ Արդյունքում՝ փաստաթուղթը չհավաքեց ձայների երկու երրորդի անհրաժեշտ մեծամասնությունը: Այդուհանդերձ, ՄԱԿ-ին առընթեր Իսրայելի մշտական ներայացուցիչ Դեննի Դենոնը բարձր Է գնահատել բանաձեւ շուրջ կայացած քվեարկության արդյունքը:
«Առաջին անգամ ՄԱԿ-ում ռեկորդային 87 երկիր դատապարտեց ՀԱՄԱՍ-ին հրթիռակոծումների եւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքը ռազմական նպատակներով Իսրայելի դեմ օգտագործելու համար»,- գրել Է Դենոնը Twitter-ում: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն շնորհակալություն Է հայտնել ամերիկյան վարչակազմին եւ անձամբ ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցչին ցուցաբերած նախաձեռնության համար:
Իր հերթին ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչ Սամի Աբու Զուհրին Twitter-ում գրել Է. «ՄԱԿ-ում ամերիկյան նախաձեռնության անհաջողությունը ապտակ Էր ԱՄՆ-ի վարչակազմին եւ դիմադրության օրինականության հավաստումը»: Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասը նույնպես ողջունել Է քվեարկության արդյունքները, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. The UN General Assembly on Thursday rejected a US-led draft resolution that condemns the Palestinian movement of Hamas, TASS reports.
A total of 87 countries, including Russia, Arab countries and Southern American nations, voted against the document during the main vote. 57 nations supported it, while 33 abstained.
Among other things, the resolution condemned Hamas for "repeatedly firing rockets into Israel and for inciting violence, thereby putting civilians at risk," and for its use of resources in Gaza to construct military infrastructure "including tunnels to infiltrate Israel and equipment to launch rockets into civilian areas."
Instead, the General Assembly adopted by absolute majority a brief document, calling for peace in the Middle East and suggested by Ireland. Israel’s UN Ambassador Danny Danon described the document as "anti-Israeli," while Palestinian envoy Riyad Mansour thanked the General Assembly for its efforts to "prevent injustice,” according to TASS.