Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԵԱՏՄ նիստին կմասնակցի վարչապետի պաշտոնակատարը. Արարատ Միրզոյանը պարզաբանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԵԱՏՄ նիստին Հայաստանը կներկայացնի ոչ թե առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատարն, այլ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը՝ հերքելով տեղեկատվությունը, թե ինքը պետք է մասնակցեր դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք հանդիպմանը:
«Դա այն ֆորմատը չէ, որ առաջին փոխվարչապետը գնա: Դա նախագահների ֆորմատ է, և Հայաստանը կներկայացնի վարչապետը: Ես չեմ գնալու»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը:
Մամուլում տեղեկություն էր տարածվել, համաձայն որի ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցելու դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԵԱՏՄ նիստին, նրան փոխարինելու է առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը: Փաշինյանի բացակայությունը մամուլը պատճառաբանում է նրա՝ արձակուրդում գտնվելու հանգամանքով և Հայաստանի նախընտրական իրավիճակով:

Armenia to be represented by acting PM at upcoming EAEU session in St. Petersburg – acting first deputy PM clarifies
Armenia to be represented by acting PM at upcoming EAEU session in St. Petersburg – acting
first deputy PM clarifies
YEREVAN, DECEMBER 1, ARMENPRESS. Armenia will be represented by acting Prime Minister, rather than acting first deputy PM during the December 6 session of the Eurasian Economic Union, acting first deputy PM Ararat Mirzoyan said in response to ARMENPRESS inquiry, denying the reports according to which he is going to participate in that session.
“It’s not the format to be attended by the first deputy PM. It’s a format of presidents, and Armenia will be represented by the acting PM. I will not attend [the session]”, Ararat Mirzoyan said.
Earlier some media outlets reported that acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan will not participate in the December 6 session of the EAEU in St. Petersburg, and acting first deputy PM Ararat Mirzoyan will participate in the session instead. According to the media reports, Pashinyan will not attend the session because he is on vacation, and pre-election campaign period is underway in Armenia.