Կառավարությունը ներդրողների հետ քննարկում է մեքենաշինական, հագուստի և վերելակի արտադրություն հիմնելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մի շարք ներդրողներ պատրաստվում են Երևանում ու մարզերում մեքենաշինական, հագուստի, վերելակի և այլ արտադրություն հիմնել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Վանաձոր քաղաքում «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի նախընտրական հանրահավաքի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար, դաշինքի նախընտրական ցուցակի առաջին համար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երևանում «Հայէլեկտրո» գործարանի տարածքը մեր հայրենակից ներդրողն արդեն վերցրել է ու մտադիր է այնտեղ մեքենաշինական ոլորտի գործարան ստեղծել, որը ենթադրում է մի քանի հարյուր աշխատատեղ։ Հայաստանում հիմնադրվելու է ֆոտովոլտային մարտկոցների արտադրություն։ Անհրաժեշտ սարքավորումներն արդեն առկա են, ու մնում է կառավարությունը տարածքը հատկացնի»,- ասաց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև մարզերում կատարվելիք ներդրումներին։
«Արթիկում նախատեսվում է հագուստի արտադրամասի բացում, որը կունենա մոտ 200 աշխատատեղ. Գյումրիում դեկտեմբերին նման մեծ արտադրամաս կբացվի։ Նաև վերելակների արտադրություն է նախատեսվում։ Դեկտեմբերին Լոռիում գազի բալոնների նոր ժամանակակից արտադրություն է ստեղծվելու, հարյուրավոր աշխատատեղերով»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը։
Փաշինյանը նշեց, որ այդ միտումը պետք է վերափոխի Հայաստանի տնտեսության կառուցվածքը ու երկիրը դարձնի արդյունաբերական։ Ներդրումները խրախուսելու համար կառավարության ամենակարևոր քայլը հարկային օրենսդրության փոփոխությունն է։

Government discusses establishment of multiple industrial enterprises with investors
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. A number of investors are planning to establish machinery, clothing and other types of manufacturing enterprises in Yerevan and provinces, caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan said during a campaigning event of the Im Kayl (My Step) bloc in Vanadzor today.
“Our compatriot investor has already taken the territory of the HayElektro factory in Yerevan and intends to create a machinery-building factory there, which implies several hundreds of new jobs. A photovoltaic battery production will be established in Armenia. The required equipment is already in place, and it only remains for the government to allocate the territory,” Pashinyan said.
He also addressed upcoming investments in provinces of Armenia.
“A clothing manufacturing production is planned to be opened in Artik with 200 jobs, a similar large plant will be opened in Gyumri in December. An elevator manufacturing factory is also planned. A new, modern gas cylinder manufacturing plant will be created in Lori in December, with hundreds of jobs,” Pashinyan said.
The caretaker PM said that this trend must transform the structure of Armenia’s economy and make it an industrial country, and that the most important step of the government for encouraging investments is the amendment of the tax code.