Դեկտեմբերին կբացվի Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստան միջպետական ճանապարհի 38 կմ հատվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստան միջպետական ճանապարհի 38- կմ հատվածի բացումը տեղի կունենա այս տարվա դեկտեմբերին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը:
Նրա խոսքով՝ նոր ճանապարհահատվածը կներառի 3 թունել և 3 կամուրջ: «Արդիականացված, ու լսավորված շատ հարմարավետ ճանապարհներ են կառուցվել»,-ասաց նախարարի պաշտոնակատարը, հավելելով, որ մայիս ամսին մեկնարկել էր հաջորդ 50 կմ հատվածի շինարարությունը, որն ավարտվելու է 2020 թվականի վերջին:
Բագրատաշենի կամրջի մասով էլ Հակոբ Արշակյանն ասաց, որ ներդրումային ծրագիր կա: «Գոյություն ունեցող մեկ նեղ կամրջի փոխարեն կառուցվում է երկու նոր կամուրջ: Շինաշխատանքները կավարտվեն 2020 թվականին»,-հավելեց նա:
Արշակյանը տեղեկացրեց, որ շինարարաների և սպասարկողների գնահատման համակարգ է ստեղծվել, որի միջոցով չափվելու են շինարարների կատարած աշխատանքները և անհրաժեշտության դեպքում շինարարական կազմակերպությունները հայտնվելու են սև ցուցակում:

38 km section of Vanadzor-Alaverdi-Georgia highway to open in December
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The opening of the 38 km section of Vanadzor-Alaverdi-Georgia interstate highway will take place this December, ARMENPRESS reports acting Minister of Transport, Communications and Information Technologies Hakob Arshakyan told the reporters.
According to him, three tunnels and 3 bridges will be part of the new highway. “Modernized and well-illuminated comfortable roads have been constructed”, the acting minister said, adding that the construction of the other 50 km section kicked off in May, which will be completed by the end of 2020.
As refers to the Bagratashen bridge, Hakob Arshakyan said that there is an investment project for that. “Instead of the existing one narrow bridge 2 new bridges are under construction. The works will be completed in 2020”, he added.