Այն, ինչ ասել եմ, տեղի կունենա. Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատում է Բելառուսի նախագահից պարզաբանում պահանջելու մտադրությունը
Այն, ինչ ասել եմ, տեղի կունենա. Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատում է Բելառուսի
նախագահից պարզաբանում պահանջելու մտադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատում է, որ պարզաբանում է պահանջելու Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյից՝ ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի դռնփակ նիստի ընթացքում քննարկված հարցերը Բելառուսում Ադրբեջանի դեսպանին ներկայացնելու հարցի հետ կապված: Նոյեմբերի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը, պատասխանելով «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ այն, ինչ ասել է օրեր առաջ, շարունակում է մնալ ուժի մեջ:
Անդրադառնալով  ի պատասխան իր խոսքերի Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակի հայտարարությանը՝ Փաշինյանը նախ նշեց, որ Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակի հայտարարությանը հայկական կողմից արձագանք եղել է. « Ես ինքս  ինչ ունեի ասելու,  անձամբ եմ բարձրաձայնել, և այս հարցում իմ զրուցակիցը անձամբ Բելառուսի նախագահն է, ումից ես որևէ արձագանք չեմ ստացել: Իսկ ես ինչ ասել եմ, շարունակում է մնալ ուժի մեջ: Եվ որևէ կասկած չկա, որ այն, ինչ ասել եմ, տեղի կունենա: Այսինքն,  ես պարզաբանումներ կպահանջեմ տեղի ունեցածի և մի շարք այլ գործընթացների վերաբերյալ»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը հավելեց՝ չեն պատրաստվում լռության մատնել Հայաստանի շահերին առնչվող որևէ հարց: Նա շեշտեց, որ պատրաստվում են սկզբունքորեն, հետևողականորեն, նաև գործընկերության միջավայրում՝ պաշտպանել Հայաստանի ազգային շահերը:
Անդրադառնալով «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին, թե ի՞նչ կլինի, եթե դեկտեմբերի 6-ին չհաջողվի կոնսենսուսի հասնել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի  ընտրության հարցում, Փաշինյանը պատասխանեց. «Եթե կոնսենսուս չլինի, մենք կշարունակենք աշխատանքը կոնսենսուսի հասնելու ուղղությամբ, որովհետև ՀԱՊԿ-ում որոշումները կայացվում են կոնսենսուսով»:

То, о чем я говорил, произойдет: Никол Пашинян подтверждает свое намерение потребовать разъяснений у президента Беларуси
То, о чем я говорил, произойдет: Никол Пашинян подтверждает свое намерение
потребовать разъяснений у президента Беларуси
И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян подтверждает свое намерение потребовать разъяснений у президента Беларуси Александра Лукашенко по поводу представления им послу Азербайджана информации по вопросам, обсуждаемым в закрытом режиме на заседании совета ОДКБ. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 20-го ноября сказал Никол Пашинян, отвечая на вопрос корреспондента «Арменпресс», подчеркнув, что сказанное им днями ранее остается в силе.
Комментируя заявление пресс-секретаря МИД Беларуси, сделанное в ответ на его слова, Пашинян отметил, что с армянской стороны уже последовал отклик на заявление пресс-секретаря МИД Беларуси. «Сам я лично сказал то, о чем хотел сказать, и в этом вопросе моим собеседником является  президент Беларуси, от которого я не услышал отклика. То, о чем я говорил, остается в силе, и нет сомнений в том, что то, о чем я говорил, произойдет, то есть, я потребую разъяснений о произошедшем и о ряде других процессов»,- сказал он.
И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян добавил, что не готовится замалчивать какие-либо вопросы, касающиеся интересов Армении. Он подчеркнул, что они готовятся принципиально, последовательно защищать интересы Армении – также и в псртнерской среде.
По поводу вопроса корреспондента «Арменпресс» о том, что произойдет – если 6-го декабря не удастся достичь консенсуса в вопросе кандидатуры генсека ОДКБ, Пашинян ответил: «Если консенсуса не будет, мы продолжим работу в направлении его достижения, поскольку вопросы в ОДКБ решаются консенсусом».